Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Naděje je neviditelná síla, která nám dává chuť existovat

Naděje je neviditelná síla, která nám dává chuť existovat

Michaela Mašková, foto archiv

Čtvrtek, 24. října 2024

Naděje je neviditelná síla, která nám dává chuť existovat

Spisovatel, publicista a básník Miloš Doležal, autor knihy 1945: Léto běsů a mnoha dalších publikací o trýznivých příbězích minulosti, bude jedním z hostů 11. Broumovských diskusí. „Je třeba tyto příběhy přijmout jako součást našich dějin, nevytěsňovat je, ale mluvit o nich. Učit o nich, upozorňovat na ně, na zlo přítomné v každém z nás. Smíření na Broumovsku je dlouhodobý proces,“ říká v rozhovoru pro Naše Broumovsko.

Vy jste už v Broumově pobýval na literární rezidenci, proč jste se rozhodl přijmout pozvání na letošní Broumovské diskuse?

Mám k Broumovsku – právě díky pracovnímu pobytu na jaře 2021 – osobní vztah, tedy každý návrat do té krajiny má pro mě význam jakéhosi „znovučtení“. A také – od kamaráda prof. Tomáše Petráčka jsem slyšel pozitivně vyprávět o Broumovských diskusích – jako o místu setkávání, tříbení názorů, přemýšlení „nahlas.“ Tedy když přišlo pozvání, neváhal jsem a vděčně přijal. 

 

Kde (jak) se Vás osobně dotýká letošní téma Smíření a naděje?

Tématem smíření, úsilí o smíření, se zabývám v řadě svých dokumentárně historických textů, které se dotýkají nenávisti, pomsty, zla. Už samotné vyprávění, popsání příběhů naší nedávné minulosti, ve kterých došlo k řadě krutostí, nespravedlností a vražd, je důležité. Pomáhá pochopit, nahlédnout, rozhrnout temnotu. Mělo by vést k nějaké katarzi, i když je to často obtížné. A naděje? Bez ní by bylo žití jen úmorným plahočením. Naděje je neviditelná síla, která nás pozvedá a dává nám chuť existovat. Pomáhá nebát se žít. Před nedávnem mi náhle zemřela manželka. Kde v tom objevit naději? Pokusil jsem se té drtivé síle vzdorovat přinejmenším psaním, v odkazu předků... Ale současně to předpokládá, že naději musím každého rána budit a prosit ji, aby mě neopouštěla.   

 

Myslíte si, že schopnost smíření, přijímání událostí, je nám jako lidem dána, nebo ji musíme hledat, pěstovat?

Řekl bych, že o ni máme usilovat. Není to automatismus. Často nám brání sobecké zájmy a egomanství. Když jsem před chvílí říkal, že popsat „chování“ zla v konkrétních příbězích má význam už tím, že tím cosi pojmenujeme, ještě bych to trochu rozvedl. Domnívám se, že by to mělo vést ještě dál – v těch, kteří ty texty čtou a budou číst. K reflexi a také k nějakým, třeba i malým skutkům, které mohou pomoci ke katarzi. Namátkou konkrétně – označení místa zla cedulí či křížem, modlitba, poutí smíření, zasazením stromu atp. Sám jsem to zažil v příběhu faráře Josefa Toufara, umučeného v roce 1950 komunistickou Státní bezpečností. Po 65 letech od jeho smrti se nám podařilo nalézt jeho hrob a důstojně ho pohřbít. Kruh zla jako by tím byl přeťat.

 

V knize 1945: Léto Běsů se Broumovsko objevuje hned ve dvou příbězích tragických událostí. Řekl byste, že už uplynulo dostatek let, abychom se s nimi dokázali smířit?

Vlastně nevím, zda je možné se s těmito hrůznými vraždami smířit, zvlášť když hlavní aktéři-vrazi neprojevili žádnou lítost, nikomu se neomluvili, nikdy nebyli potrestáni a někteří z nich pobírali slušné důchody i po roce 1989. A ještě bych dodal, že dodnes někteří ze zamordovaných (nemohu použít slovo popravených, neboť se nedělo po právu, ale bez soudu) jsou zahrabaní jako zvířata a nemají důstojný hrob. Je třeba tyto příběhy přijmout jako součást našich dějin, nevytěsňovat je, ale mluvit o nich. Učit o nich, upozorňovat na ně, na zlo přítomné v každém z nás. Smíření na Broumovsku je dlouhodobý proces. A chvála všem těm, kteří k němu přispívají. Třeba jen malými skutky – položením kytky na místo vraždy.

 

Ve svých knihách píšete často o trýznivých událostech, které se udály v minulosti. V čem nacházíte naději, že se nebudou opakovat?

Měl jsem možnost se několikrát setkat s Rudolfem Vrbou, kterému se v roce 1944 podařilo utéct s kamarádem z Osvětimi a vydat o tom pro celý svět svědectví (i když pro mnohé v té chvíli neuvěřitelné). Napsal také knihu Utekl jsem z Osvětimi, usvědčoval v padesátých a šedesátých letech před soudy německé dozorce a po celém světě přednášel o hrůzách holocaustu. Když jsem se ho ptal, zda se může Osvětim opakovat, odpověděl přímočaře: „Je jasné, že když se vynašlo kolo, tak se potom užívalo. To, že se to Němcům povedlo udělat a že se z toho dostali na svobodu poměrně lehce, jak dnes vidíme, znamená, že tato metoda holocaustu je v principu použitelná.“ Tehdy jsem se té představě bránil. Jenže přišla válka na Ukrajině s nesmírnou bestialitou, vraždění Židů na Blízkém východě a mohl bych pokračovat dál a dál. Obávám se, že pokud se lidé nedostanou vlastním úsilím na nějakou vyšší duchovní rovinu a nebudou-li žít v intenzivnější lásce, tak se vše bude vracet, opakovaně variovat.  

 

Chystáte se na Broumovsko ještě někdy vrátit v souvislosti s literární tvorbou, případně za nějakým jiným účelem?

Tuze bych si to přál. S Janem Školníkem promýšlíme jeden důležitý projekt – nalezení a důstojné pohřbení zavražděných občanů ze Zdoňova v červnu 1945. Domnívám se, že je to naše lidská povinnost, a současně se mi jeví, že doba dozrála k takovému vážnému kroku. Je třeba nebát se rozličných protivenství a kruhy zla roztínat. A kde zlo je nuceno vyklízet pozice, tam je najednou více světla.  

Miloš Doležal bude hostem druhého panelu Broumovských diskusí, který se koná 7. listopadu od 15 do 17:30. Více informací ZDE.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)