Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Nárůst obyvatel souvisí s postupným zlepšováním života v obci
banner

Nárůst obyvatel souvisí s postupným zlepšováním života v obci

Michaela Plchová, foto archiv obce

Středa, 9. března 2022

Nárůst obyvatel souvisí s postupným zlepšováním života v obci

Bezděkov nad Metují je další obcí, kterou jsme navštívili v rámci pravidelných rozhovorů se starosty na Broumovsku. Obcí nás provedl pan starosta Miroslav Maroul.

Jak se podle vás žije v Bezděkově?

Já si myslím, že za posledních 30 let se udělalo dost práce. Věcí, které se podařilo, bylo spousty, vždy to záviselo a závisí na finančních možnostech a přístupu zastupitelů i občanů. Myslím tím vše od zlepšení infrastruktury, podporou bytové výstavby – rozšíření stavebních parcel ve třech etapách od roku 2009, přes školství, sociální věci atd. Víte, v obci je to podle toho, jakou filozofii zaujmete k té, které oblasti. Nejlepší je brát to více z nadhledu a vnímat, že tu žijí skupiny obyvatel, které mají odlišné cíle a potřeby – mladé rodiny, mládež, senioři, sportovci, hasiči… všichni mají svoje potřeby.

 

Kolik má Bezděkov obyvatel?

Okolo 630 obyvatel. Zhruba před těmi 30 lety tady bylo 485 lidí, takže nárůst je celkem podstatný. Ono je to jiné okolo velkých měst, kde je rychlý boom spojený třeba s rozvojem nějaké firmy. To je pak nárůst obyvatel v okolních obcích nesrovnatelný. Tady jsme v klidnějším místě a nárůst obyvatel zde spíše souvisí s postupným zkvalitňováním sídla.

 

Přicházejí sem bydlet mladé rodiny v souvislosti s nabídkou stavebních parcel?

Ano, jsou to převážně mladé rodiny. Z toho máme radost, ale zároveň to vyžaduje další infrastrukturu. Musíte také něco přidat – školku, školu, nabídku volnočasových aktivit, dopravu. Tady na Bezděkově funguje škola od 1. do 3. třídy, jsme odloučeným pracovištěm ZŠ Police nad Metují. Stejným způsobem funguje i školka, také ta spadá pod Polici. Nemáme celý první stupeň, protože je složitá koordinace vyučujících cizí jazyk. Jinak je samozřejmě ideální, je-li škola až do páté třídy.

Kdysi tu byla škola - 1. stupeň,  před revolucí pak jen firemní školka pro Kovopol a následně JZD, vidíte, nechali jsme tu obnovený původní historický slogan „Zdárná mládež, naděj vlasti“. V 90. roce se budova převedla pod obec a škola obnovila. Během uplynulých let došlo k výrazným stavebním úpravám budovy.

 

Co se teď u vás v obci aktuálně děje?

Každý rok se něco udělá, lidé si na to zvykají a už jim to přijde samozřejmé. Očekávají v každém dalším roce nějaké investice a rozvoj. Berou to jako automatickou povinnost obce. Nyní děláme na dvou stěžejních věcech – kanalizace a oprava komunikací. Celý prostor obce je vybaven novou kanalizací, která byla předána na konci loňského roku včetně čistírny odpadních vod. Teď přichází doba zkušebního provozu a možnosti, či povinnosti se k obecní kanalizaci připojit. To je teď největší zátěž, i finanční, neboť celá akce je zaúvěrována na dvacet let a náklady byly kolem 65 milionů korun. Druhou akcí jsou práce na místních komunikacích. Ty byly zcela poničeny právě kvůli pracím souvisejícím s rozvodem kanalizace. Obnova komunikací souvisejících s kanalizací zahrnuje asi 6 milionů korun. Spolu s tím se opraví i zbývající komunikace, které jsou v havarijním stavu. Na to máme dotaci ve výši 10 milionů korun – 3. mil. Kč k tomu musí přidat obec. Připravujeme se též na dodělání infrastruktury v nové výstavbě, kde je zhruba 45 nových domků. Zatím je v části lokality dočasný povrch bez asfaltu, aby se nepoškodil při výstavbě domů. To je další závazek.

 

Obce nyní hodně řeší odpadový systém, jak jste na tom vy?

Máme dobře zpracovaný odpadový systém. Máme velký sběrný dvůr s technickým zázemím, které slouží zároveň pro údržbu a rozvoj obce. Celý technicko-hospodářský dvůr je multifunkční zařízení, které kromě sběrného dvora zahrnuje víceúčelovou hospodářskou budovu, komunitní kompostárnu, prostor pro přípravu bioodpadů k dalšímu zpracování, mezideponii materiálů, nájezdové vážní zařízení. Areál je oplocený a střežený kamerovým systémem, má celkem 1,2 ha. V současné době probíhá navážení nových kontejnerů na tříděný odpad, které budou umístěny na čtyřech staveništích po obci. Toto je realizováno s dotací – celkové náklady na nákup jsou cca 700 tisíc Kč. Co se týká zlepšení separace plastů, obec rozdává občanům pytle, které po naplnění sváží do sběrného dvora, kde se lisují pro zmenšení objemu. Podařilo se nám také výhodně – za 50 tisíc – koupit z druhé ruky silniční zametací stroj. Museli jsme si ho svépomocí opravit, ale každopádně to byla dobrá koupě od pražské městské části Zbraslav. V současné době probíhá zaškolování obsluhy. Pro likvidaci bioodpadu obec na požádání a bez poplatku přistaví objemový kontejner, zajistí odvoz a likvidaci v kompostárně.

 

Je něco, co vás jako obec trápí?

Budeme rádi, doděláme-li výše zmíněné stavební práce, které jsou nepříjemné a zasahují celou obec. V nějaké rozumné míře bychom například rádi zkvalitnili prostředí na sportování. Ale máme tu jednu věc, takový vřed. Vzhledem k tomu, že Bezděkov leží na náhorní plošině, Metuje je dole pod námi asi o 80 metrů níže, pak je tady Židovka, to je to samé. Když sem budete vyjíždět od Mýta, uvidíte cestou zvlněný chodník. Bohužel pod ním je metrové potrubí ve zcela havarijním stavu pocházející z doby, kdy se dělala polická „čovka“. Její obnova bude stát nekřesťanské peníze, takže jednáme s krajem, aby nám s tím pomohl. Jedná se o realizaci nového potrubí a celou silnici sem nahoru. Nebude to jednoduché. Jak jsem řekl, hlavní území obce je náhorní plošina a její povodí svádí srážkové vody do tohoto přírodně vytvořeného zářezu. Odvodnění krajské komunikace je též zásadní zátěží pro řešení odvedení srážkových vod do vodoteče. Kopec je dlouhý téměř dva kilometry a bude tak vyžadovat nákladné řešení.

 

Co ještě se podařilo?

Investovali jsme také do společensko-kulturních věcí jako areál kostela a školy. Školu jsme zateplili, vyměnili okna a zrenovovali fasádu. Kostel díky dotacím prošel rekonstrukcí fasády, obnovou původní pískovcové hřbitovní zdi, která je též kulturní památkou a generální obnovu obecní části hřbitova. Obecní část hřbitova byla postupně podpořena ze tří dotačních výzev. Celkové náklady včetně dotací na komplexní rekonstrukci obecní části byly okolo 3-4 milionů korun Hřbitovní kamenná zeď se opravovala tak, že se celá rozebrala kámen po kameni a zase složila. Také jsme z dotací zrestaurovali 6 soch před hřbitovem i na hřbitově, z toho je také sousoší „Kalvárie“ zapsané jako kulturní památka. Kostel sv. Prokopa patří mezi tzv. soubor Broumovských kostelů – ten náš je od K. I. Dientzenhofera.

Obec pomáhala pro církev administrovat dotaci na obnovu fasády kostela a kamenné hřbitovní zdi, což není tak jednoduché. Bylo to více než 5 milionů. Máme radost, že se akce realizovala a kostel se stal v letošním roce národní kulturní památkou.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)