Obyčejně neobyčejný Jindra Novotný
Už téměř tři čtvrtě roku představuje v podcastu Obyčejně neobyčejní zajímavé osobnosti Broumovska. Tentokrát usedl na stranu zpovídaného on – Jindřich Novotný, absolvent Gymnázia Broumov a student oboru Informačně-bezpečnostní systémy na Univerzitě Pardubice.
Vy jste jako moderátor podcastu zvyklý otázky spíše klást než na ně odpovídat. Jaké to pro Vás je, sedět dnes na druhé straně?
Je to hodně jiné. Musím se přiznat, že jsem i docela nervózní, protože nevím, na co se budete ptát a čekám, co se na mě vyklube.
Ptáte se rád?
Když dělám podcast, tak ano. A ptám se rád i obecně. Samozřejmě záleží na tom, koho a na co.
Kterou fázi přípravy natáčení podcastu máte nejraději?
Nejvíce mě baví samotná postprodukce – úprava videí je nejzáživnější. Nejzajímavější je pak příprava – rád si dělám rešerše. Často toho o našich hostech zase tolik nevíme a musíme se dobře připravit.
Děláte si tedy přípravu do hloubky?
Určitě. Je-li ta možnost, tak ano. Pokud informace nejsou dostupné online, snažíme se něco vymyslet. Krásným příkladem byly sestry Soukupovy. Kvůli nim jsme obvolávali členy Police Symphony Orchestra a vyzvídali…
Jste tedy schopni vytáhnout na hosta i něco, co nečeká?
Myslím si, že ano. Určitě jsme našli i takové informace, o kterých daný host nečekal, že se budeme bavit. Moment překvapení je daný také tím, že od druhé série už neposíláme hostům okruh otázek předem, jako jsme to dělali u první série.
Jsou rozhovory díky tomu spontánnější?
Ano. Pokud si sebe představím v roli posluchače, tak vím, že je pro mě mnohem zajímavější vidět prvotní reakci daného hosta na otázku.
Jak vznikl nápad natáčet příběhy „obyčejně neobyčejných“ obyvatelů Broumovska?
Celé to začalo během prvního semestru na vysoké, kdy jsme se s několika známými snažili vytvořit mobilní aplikaci. Posléze jsme však usoudili, že to není v našich časových možnostech, a nechali jsme to být. První podcast začal vznikat 31. prosince loňského roku, kdy jsem přišel za mojí přítelkyní a řekl jí o svém nápadu. Následovalo samozřejmě spoustu otázek, ale hlavním cílem byli zajímaví lidé, kteří žijí zde na Broumovsku. Trochu mě také motivoval nedostatek znalostí mých spolužáků o Broumově. Málokdo z nich vůbec věděl, kde Broumov leží. Měla v tom být i určitá osvěta.
Podle čeho si vybíráte hosty, musejí splňovat nějaká kritéria? Zmínil jste, že na Broumovsku je zajímavých lidí spoustu.
Rád bych to rozdělil. První série pro nás byla dost punková, hosty jsme vybírali, jak nám přišli pod ruku. Zpětně je to trochu znát na skladbě hostů. Pro druhou a třetí sérii jsme se už dohodli, že si uděláme plán, abychom měli hosty genderově vyvážené. Někteří hosté jsou z okruhu našich známých, další jsme někde potkali… Zatím je to tedy takový osobní výběr, ale do budoucna bychom to rádi dělali jinak. Zatím to však nechci prozrazovat.
S jakými se setkáváte reakcemi, když někoho pozvete do podcastu? Už vás někdo odmítl?
Odmítnul. Původně jsme místo sester Soukupových chtěli do desátého dílu kulturistu a youtubera Aleše Lamku původem z Hronova. Ten už nás odmítnul dvakrát. Jinak reakce jsou hlavně pozitivní. Pevně doufám, že to tak vydrží.
Je něco zajímavého, na co jste díky natáčení rozhovorů s místními lidmi přišel? Co Vám to přináší?
Stejně jako posluchači se o těch lidech učím. Například pro mě byl velmi příjemným překvapením kovář Ondřej Klír, o kterém jsem dříve nic nevěděl. Jsem tedy také v podstatě v pozici posluchače, který se dozvídá mnoho informací. Dalo by se říct, že je to takové objevování. To je to, co bychom chtěli ukázat světu. Vlastně všichni v týmu míváme při zpracovávání podcastu spoustu aha momentů.
Chtěl byste váš tým představit?
Technickou stránku zajišťuje Jakub Šafář, který se stará o nahrávání, zpracování zvuku, je kameraman. Moje přítelkyně Nikol se stará o jazykové korektury, píše medailonky pro hosty, upoutávky do Broumovských novin. Čtvrtou členkou týmu je Šárka Novotná, která dělá grafiku. Vytvořila logo a grafickou stránku podcastu.
Jsme v době YouTube, Instagramu, Facebooku, TikToku… Jakými kanály videa šíříte?
Pro nás jsou základními sítěmi Spotify a YouTube, kde jsou epizody ke spuštění. Na YouTube je to video, na Spotify jen audio. Jinak využíváme vlastně všechny sociální sítě – Instagram, Facebook… Tam se hodně snažíme o komunikaci s publikem. TikTok je zřejmě silná sociální síť, ale zatím ho moc nevyužíváme. Ta je opravdu pro významně mladší lidi.
Rozrůstá se komunita lidí, která váš podcast sleduje?
Docela se rozrůstá. Od ledna, kdy vyšel první díl, jsme nabrali přes 200 fanoušků na Facebooku, stejně tak na Instagramu. Na YouTube nás odebírá okolo 111 lidí. Ono nás také dost lidí sleduje, aniž by měli zaškrtnuté sledování, či odebírali náš kanál. Takže to číslo bude mnohem vyšší.
Máte nějaký sen, koho byste chtěl do podcastu získat a třeba si netroufáte ho oslovit?
Nikdo takový asi není. No, možná toho Aleše Lamku… (smích). Ne, vážně, jsem rád, když nám nápady na hosty chodí náhodně, i pro nás je to kolikrát velké překvapení a je v tom určité kouzlo.
Studujete technicko-ekonomický obor, nechtěl byste být spíše moderátorem, nebo v nějaké podobné profesi?
Být moderátorem by se mi moc líbilo. Do budoucna bych se moc rád živil povídáním – děláním rozhovorů, moderováním atd. Mám takové přání, aby se podcast Obyčejně neobyčejní stal takovou rozjezdovou dráhou nejen pro mě, ale i pro ostatní, kteří na něm spolupracují.
Vy pocházíte z Broumovska. Máte chuť tady zůstat, nebo vás to táhne někam jinam?
Moc rád bych tu zůstal. Dokonce si plánuji rozvrh ve škole tak, abych byl co nejvíc zde. Samozřejmě uvidím, jaké možnosti se mi otevřou po škole. Ale opravdu bych tu zůstal žít moc rád.
Jak vy osobně – z pohledu mladého člověka –vnímáte život na Broumovsku? Co byste chtěl, aby tu bylo, nebo co by se mělo změnit?
Ocenil bych třeba větší filmovou nabídku v kině, protože jsem velký fanoušek filmů. Jinak tu skoro všechno máme – léto je nabité hudebními akcemi, sportovních akcí je tu také hodně… Asi by se mi líbila větší soudržnost a spolupráce místních firem a značek. To mi přijde lepší než něco nového přidávat.
Chtěl byste na závěr ještě něco dodat?
Rád bych poděkoval všem, kdo nás podporují – město Broumov, Z-TRADE, Statek Šafář, Instaxstore Broumov, Pivovar Náchod a Naše Broumovsko. A také Vzdělávací a kulturní centrum, které nám celou první sérii umožnilo natočit.