Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Řešení overturismu je běh na dlouhou trať
banner

Řešení overturismu je běh na dlouhou trať

Text a foto Michaela Plchová

Středa, 25. května 2022

Řešení overturismu je běh na dlouhou trať

O pomoci uprchlíkům, dobré škole, spolkovém životě i o tom, jak vyřešit problém s nedostatečnou parkovací kapacitou pro turisty hovoří v rozhovoru starostka obce Suchý Důl Blanka Klímová.

Paní starostko, jak byste představila obec Suchý důl a Slavný?

Na prvním místě bych určitě zmínila krásné prostředí – přírodu, skály a Zelenou kapličku v Ticháčkově lese, která je poutním a vlastně i srdcovým místem nejen pro občany naší obce.

 

Kolik máte obyvatel?

V Suchém Dole žije přibližně 350 obyvatel a Slavný, což je osada patřící k Suchému Dolu, má kolem 60 obyvatel. Populace však stárne a trvale žijících obyvatel pomalu ubývá. Nyní se sice některé mladé rodiny přistěhovaly nebo staví, ale problémem je, že obec nevlastní žádné pozemky, které by mohla pro výstavbu nových domů nabídnout. Máme jen 6 obecních bytů a všechny jsou obsazené. Hodně mladých lidí by tu i rádo zůstalo žít, ale vlastně nemají kde. Z tohoto důvodu jsme na konci loňského roku koupili Penzion ve mlýně. V současnosti tam jsou ubytováni uprchlíci z Ukrajiny, celkem jich je 14, většinou maminky s dětmi. Do budoucna zvažujeme přeměnu penzionu na byty. Toto téma není úplně vyjasněné, neboť někteří obyvatelé by tam raději nechali vybudovat dům pro seniory… Rozhodnutí o osudu penzionu již bude na novém zastupitelstvu.

 

Jak vypadá spolužití s lidmi z Ukrajiny?

Musím říct, že s lidmi z Ukrajiny nemáme nejmenší problém. Kromě jedné maminky s miminkem, chodí všichni dospělí do práce. Také děti se pěkně začlenily do kolektivu místních dětí. Do naší školy chodí dvě děti, další jezdí do Police nad Metují. Jsem hrdá i na velkou solidaritu místních občanů.

 

Ve vaší obci je škola a školka. Máte plnou kapacitu?

Ano, máme obojí a kapacita obou zařízení je úplně plná. Dokonce jsme žádali o výjimku, aby se nám všechny děti vešly. S paní ředitelkou je skvělá spolupráce. Je opravdu akční, snaží se o inovace, shání si dotace a třídy jsou skvěle vybavené. V letošním roce se škola zapojila do pilotního projektu ověřování kombinovaného vzdělávání, který probíhá pod záštitou ministerstva školství. Žáci z naší školy jsou úspěšní i v přijímacích zkouškách na víceletá gymnázia. Obecně musím říct, že jsem moc ráda, že tu škola je. Je to malá škola s domácí atmosférou a díky ní je ve vesnici pěkně živo a veselo.

 

Místní škola je specifická tím, že jsou při výuce využívány prvky vzdělávacího systému Montessori, je to tak?

Ano. Ve vzdělávacím systému naší školy se používají pomůcky a prvky ze systému Montessori. A například výuka českého jazyka je spojená s ukázkami z praktického života. Čtení se zde vyučuje metodou sfumato, což je tzv. metoda splývavého čtení, jež se často používá i pro děti i s dyslexií. Takže je to taková kombinovaná výuka, za kterou naše škola získala i ocenění Senátu Parlamentu České republiky.

 

Funguje ve vaší obci obchod a pošta?

Naštěstí ano. Máme poštu Partner. Funguje sice v omezené otevírací době, ale jinak by byla pobočka úplně zavřená. Pošta byla po nějakou dobu spojená s obchodem, ale po skončení provozovatele jsme byli nuceni přestěhovat ji zpět do prostor v budově hasičské zbrojnice.

Prodejna byla v roce 2020 na krátkou dobu uzavřená, ale nyní již zase funguje. Provozují ji vietnamští nájemci. Nyní už třetí. Bohužel se zde provozovatelé střídají i přesto, že nemusí platit za energie a nájem mají korunu za rok. Není jednoduché obchod udržet. Lidé v něm zase tolik nenakupují. Kromě obchodu a pošty tu máme ještě masérnu a kadeřnictví.

 

V Suchém Dole bývala restaurace. Je v současnosti otevřená?

Restaurace v obci je otevřená od středy do neděle, vaří se v ní obědy. S restaurací je propojený kulturní sál, který je využívaný pro různé společenské i soukromé akce. V loňském roce se nám také podařilo díky dotaci zrekonstruovat objekt Kiosku na Slavném, kde bývalo a již zase funguje občerstvení. Získali jsme do něj skvělého provozovatele a lidé se sem znovu naučili chodit. V zimní sezóně bylo otevřeno od pátku do pondělí a v létě jsou zavřené jen středy a čtvrtky. Od hostů máme skvělé reference o tom, jaké v takovém bohem zapomenutém kraji dostanete delikatesy.

 

Vy jste řekla „bohem zapomenutý kraj“, Suchý Důl ale není úplně zapomenutý. Jezdí sem jistě mnoho turistů, a tak by mě zajímalo, jaký k tomu máte postoj?

Čistě teoreticky bychom z turistů radost měli, ale ne v takové podobě, jakou to má nyní. Návštěvníků je totiž tolik, že nám mnohdy nestačí kapacita parkoviště na Slavném. Máme vlastně totožné problémy jako Adršpach i Teplice nad Metují, totiž nedostatečnou kapacitu. Hledáme řešení se Správou CHKO. Snad se nám podaří vyjednat alespoň dočasné parkování na louce vedle současného parkoviště. Do doby, než se najde nějaké jiné vhodné řešení. Špatné je také to, že sem turisté přijedou, jdou do skal na Slavném, a pak zase odjedou a obec, potažmo místní podnikatelé, z toho nemají žádný užitek. Dokonce ani Kiosek na Slavném z těchto návštěvníků nemá přínos, neboť turistům se nechce sejít ten kousek dolů z parkoviště a zase se vracet. To raději odjedou rovnou. Jako problém cítím i to, že nemáme parkoviště ve středu obce. Tady by si návštěvníci mohli nakoupit v obchodě, zajít do restaurace a na Slavný pokračovat pěšky nebo autobusem. V obci je několik penzionů, a s těmito vícedenními návštěvníky problém nemáme. Bohužel převažují jednodenní turisté. Lepší je to s cykloturisty, kteří se v obci alespoň zastaví.

Problém je také s chováním turistů – parkování na soukromých pozemcích, ve vjezdech k domům, podupané louky, otrhané zahrádky… Místní obyvatelé opravdu nemají vždycky pozitivní zkušenost.

 

Měla byste nějakou představu, co by se mělo zlepšit? Jak změnit chování turistů?

Existuje už takový strategický plán ze strany Správy CHKO a Královéhradeckého kraje. Jde o vytvoření záchytných parkovišť, z nichž by turisté dál pokračovali kyvadlovými autobusy. Tuším, že jedním z takových míst by mělo být polické nádraží. Vytvoření záchytného parkoviště přímo v Polici nad Metují není úplně jednoduché z hlediska volného prostoru. Stejný problém řešíme u nás v obci, neboť na vybudování parkoviště ve středu obce nemáme vhodné pozemky.

 

Řekla byste, že turistů přibývá?

Určitě. V období covidu se sem naučili jezdit Češi, kteří nemohli jezdit do ciziny. Máme obavy, jak to bude letos. Se Správou CHKO sice jednáme, ale je to běh na dlouhou trať. Oni mají představu, že by se propojily parkoviště na Slavném, Hvězdě a Ostaši a turisté by se posílali tam, kde by bylo místo. Parkoviště by se měla také hodně zpoplatnit za to, že lidé dojedou přímo k lesu. Myšlenka je dobrá, ale realizace bude velmi složitá. 

 

Vy na těchto tématech spolupracujete se Společností pro destinační management Broumovska?

Ano, broumovská „destinačka“ se v tom hodně angažuje a tyto problémy se snaží řešit.

 

Jaký je spolkový a komunitní život v obci?

Bohatý. Máme tu několik spolků – Sbor dobrovolných hasičů, Sponu, Suchodolské ženy, Sokol, loutkový soubor Marná snaha a Slaveňáky. Dva posledně jmenované spolky vzhledem ke covidovému období trochu utichly, doufejme, že svoji činnost zase obnoví. Asi nejaktivnější jsou hasiči, kteří organizují ples, festival, posvícení, sbírají železný šrot, vedou kroužek mladých hasičů… Pod ženským spolkem zase vznikl kroužek mažoretek. Vede jej předsedkyně paní Petra Kozlíková. Její svěřenkyně vystupují na různých akcích pro veřejnost. Ženy pořádají aktivity převážně pro děti, přednášky atd. Spona je spolek nadšenců, který započal před patnácti lety dobovými módními přehlídkami, postupně začali hrát scénky. Jejich vystoupení jsou poměrně populární a vyjíždějí s nimi i do jiných obcí. Je skvělé, že se stále najdou lidé, kteří věnují čas ostatním.

 

Takže byste neřekla, že se lidé kvůli covidu odcizili a nechodí na kulturu?

To bych neřekla. Dokonce bych řekla, že po covidu je účast na akcích – například na plese, nebo čarodějnicích – o dost větší. Nyní je před námi Suchodolský den, tak uvidíme. Je možné, že se účast bude lišit akci od akce.

 

Kdybyste to měla shrnout, jak se žije v Suchém Dole?

Řekla bych, že se nám tu žije dobře.

Ráda bych ještě zmínila naše partnerství s polskými partnery. Vzájemná spolupráce nejvíce probíhá ve spolkové činnosti mezi hasiči, velmi dobrou spolupráci mají také naše a vambeřická škola. Zrovna v pátek pořádala naše škola branný závod, kterého se účastnily i děti z Vambeřic a z Adršpachu. Díky přeshraniční spolupráci se obci podařilo získat mnoho finančních prostředků jak na tzv. měkké neboli setkávací projekty, tak na investiční projekty. Příkladem může být výstavba parkoviště a infocentra na Slavném, rekonstrukce kulturního domu nebo školy. V současné době chystáme vydání knížky o Suchém Dolu a Slavném, která bude také spolufinancována z prostředků Evropské unie. 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)