Roubujeme současnost na tradici
Polický Merkur, to není jen bohatá historie. Z budoucnosti na nás mává robotická ruka, ovládání přes aplikaci a moderní design. Firma loni uvedla na trh zbrusu nové, jednomodelové stavebnice a slaví s nimi úspěchy. Mezi modely, které mají do dvaceti, třiceti centimetrů, najdete třeba kultovní Velorex, sněžnou rolbu nebo žlutou ponorku. „Když jsme ji vyrobili, změnil jsem si vyzvánění na telefonu a každý den mi zpívá Ringo Star Žlutou ponorku,“ usmívá se ředitel Muzea stavebnice Merkur Pavel Frydrych, když mě provádí krásnou novou expozicí legendární české hračky.
Loni jste byli poprvé součástí mezinárodního festivalu designu v Praze Designblok. Jaké to bylo?
Bylo to dobrý. Byli jsme v sekci rodinné stříbro, kde se prezentovaly rodinné značky. Naším sousedem byla tradiční jihomoravská výroba židlí a křesel Halabala. Festival přinesl spoustu krásných setkání s jinými tradičními značkami a hromadou designérů, s nimiž jsme se začali domlouvat na případné spolupráci.
Například?
Nemluvíme teď o stavebnici, ta je daná, ale třeba o přebalech stavebnic. Rozběhla se zajímavá spolupráci se Západočeskou univerzitou v Plzni a profesorem Rostislavem Vaňkem, který by se studenty vytvořil nový katalog produktů, to by mohlo být docela hezké. Jen připomenu, že profesor Vaněk je, co se týče českého designu, naprostá špička. Navrhnul například design značení pražského metra nebo logo Československých aerolinií. Takže jsme mu poslali podklady a do jara nebo léta by mělo něco vzniknout.
Odnesli jste si nějaké designové nápady, které by se mohly projevit na stavebnici?
Náš grafik si odnesl nějaké kontakty a nápady, ale do toho mu moc nemluvím. Takže uvidíme, zda něco zapracuje a kdy. Speciálně pro Designblok jsme vytvořili malou stavebnici pavoučice Julie.
Kdo to je? Nějaká pohádková postava?
Ne, to je prostě krásná pavoučice z Merkuru, kterou vymysleli naši vývojáři a jméno jí pak vymyslel náš grafik. Já jsem spíš řešil otázky propagace, výstavy a podobně. Rozjednali jsme například výstavu v Olomouci nebo na pražském Výstavišti, začneme se tomu věnovat na jaře.
Na čem pracujete teď?
Já teď momentálně pracuji na knížce, která mapuje historii stavebnice zhruba do roku 1968, takže trávím celé dny v archivech. Teď naposled se mi podařilo zmapovat pobyt pana Vancla, spoluzakladatele firmy Inventor a výrobce stavebnice Merkur, v Polici do roku 1920, kdy se začala stavět továrna včetně míst, kde bydlel a kde vyrobil první kovovou stavebnici v Polici nad Metují. Tato knížka by měla vyjít zřejmě naším nákladem v roce 2025. Aktuálně taky pracujeme na průvodci po expozici. Měl by to být krásný katalog ve čtyřjazyčné mutaci, který bude hotový na jaře a představí návštěvníkům nejvýznamnější exponáty v muzeu. Už jsme tam zapracovali i nějaké nápady z Designbloku.
Od jara máte krásně opravené expozice robotiky. Co tady návštěvníci najdou?
Najdou tam robotické modely jak historické, tak současné a k tomu exponáty vzdělávacích pomůcek, které Merkur vyráběl a pracuje na nich i dál. Takže je tam stavebnice elektrického zapojení, jež vznikla ve spolupráci s ČEZem, modely, které pracují s laserem, řezy motorů, na nichž je vidět, jak uvnitř běhají písty... Nejvýraznějším exponátem je robotická ruka, která pouští kuličku po kuličkodráze nebo hexapod, jenž je známý pod názvem pavouk, ale k tomu mu chybí jeden pár nohou. Ten jsme prezentovali i na velkém setkání kutilů a vynálezců Maker Faire, které vymyslel a pořádá Josef Průša, vývojář 3D tiskáren.
Přečetla jsem si také o robotickém autíčku, jenž se ovládá přes telefon…
Ano, to je naše svítící “mCar”. Po sešroubování a stažení aplikace se ovládá mobilním telefonem. V rámci programů pro školní skupiny s ním občas jezdíme tady v parku naproti muzeu… Je to přesně to, co děti dnes očekávají. Jsou na to skvělé ohlasy. Autíčko se ovládá přes telefon pomocí bluetooth. Na druhou stranu rodiče zase oceňují, že je v tom kus manuální práce, jež se musí udělat předem a ježdění je pak odměna. Takhle se snažíme roubovat tradici na současnost a tady se to povedlo.
Je to směr, kterým se Merkur teď ubírá?
Určitě jeden ze směrů. Pracujeme na zlepšení robotické ruky, což je úspěšný produkt pro školy, který nekoupíte domů na hraní, ale střední školy na základě toho modelu mohou demonstrovat nějakou práci včetně projektu Industry 4.0.
Co to je?
Industry 4.0 je označení pro současný trend digitalizace a s ní související automatizace výroby. Český překlad by asi mohl znít Čtvrtá průmyslová revoluce. Může se třeba jednat o podzemní automatizovaný archiv, jenž byl součástí plánů podzemních automatických skladů Kaplického knihovny, která se nikdy nerealizovala. V projektu byly tři podzemní patra, sklady či archivy, které měl obsluhovat robot, knihy a dokumenty vyhledat a doručit. Stejně fungují všechny ostatní moderní skladovací systémy, v hale už dnes nehledá člověk, ale robot.
To je trochu jako v pohádce Krtek ve snu…
Nebo v Marečku, podejte mi pero! Je to trend současné průmyslový výroby, která směřuje k co největší automatizaci. S naší robotickou rukou a pásovými dopravníky si můžete udělat klidně sklad deset na deset metrů, pro školy technického typu se to dá využít jako edukační pomůcka. Kromě toho samozřejmě pokračuje výroba klasické stavebnice, která je tady už téměř sto let.
Jaká je teď vaše nejprodávanější stavebnice?
Tak to bude Veterán nebo Velorex, jež patří k úplně novým jednomodelovým stavebnicím, které jsme uvedli na trh. Dokonce jsme za ně dostali i ocenění „Správná hračka“.
Už loni jste Muzeum Merkuru propojili s Muzeem papírových modelů. Zavedli jste společné, zvýhodněné vstupné, přibyla relax zóna, hrací koutek pro nejmenší, dětské dílny. Osvědčil se vám tento tah?
Ano, navíc si u nás můžete teď dát i kávu, takže je tady zázemí i na půldenní výlet. Měli jsme trošku strach, jak bude fungovat přechod mezi materiály, z papíru na železo a opačně, ale nakonec se to dobře doplňuje. Obojí je kutilství, při kterém musíte mít prostorovou představivost a technickou zručnost. Ostatně, náš nejnovější přírůstek, který půjde do Muzea Merkuru, je Vítězný oblouk v Paříži. Jeho autor Karel Folprecht ho na úplném začátku také slepil z papíru, aby si ho dokázal představit z dílků Merkuru.