Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Starostování je velká zkušenost i zodpovědnost

Starostování je velká zkušenost i zodpovědnost

Text a foto Michaela Plchová

Středa, 13. dubna 2022

Starostování je velká zkušenost i zodpovědnost

Dnešní pokračování seriálu rozhovorů se starosty obcí na Broumovsku nás zavádí do obce Adršpach za paní starostkou Danou Cahovou.

Stojíme na prahu turistické sezóny. Adršpach v loňském roce zavedl rezervační systém pro vstup do skalního města a nutno říci, že je to systém úspěšný. Je to dostatečné opatření, nebo chystáte něco dalšího?

Za rezervačním systémem stojí Technické služby Adršpach a za nimi jdou také jeho úspěchy. Za vytvořením rezervačního systému stojí paní Kateřina Menšíková a autoři systému firma TIKITI. Každopádně systém se velice osvědčil. Na internetu je možné rezervovat vstup do skal i na parkoviště. Pokud je parkoviště obsazené, ukáže se v rezervačním systému na liště nápis obsazeno a návštěvníci skal mohou zaparkovat na jiných parkovištích, například v Teplicích, Trutnově, Náchodě… a dojet do skal vlakem nebo autobusem.

 

Využívají lidé tuto možnost? Například v Teplicích u nádraží je odstavné parkoviště většinou prázdné…

Pokud chtějí do skal a naše parkoviště je plné, nic jiného jim nezbude. Nelze jezdit po obci a hledat místo. Snažíme se navíc návštěvníky motivovat rozdílnou cenou vstupného, do desíti hodin dopoledne a od dvou hodin odpoledne je vstupné levnější.

 

Chystáte ještě nějaké novinky pro návštěvníky skal?

Technické služby by se měly nadále tomuto tématu věnovat. Budeme se například snažit posouvat světelné informační tabule o obsazenosti parkoviště dále od Adršpachu. Kdyby byla například u Mieroszowa, už tam potenciální návštěvníci zjistí, že je obsazeno. Mohou pak pokračovat například do broumovského kláštera, do Broumovských stěn, Muzea papírových modelů… a zkusit si objednat rezervaci na jinou hodinu. Nejvíce vytížené je totiž období mezi desátou až druhou hodinou.

 

Máte nějaké plány se zámkem?

Plány máme. V tuto chvíli chceme opravit východní část zámku, před námi jsou restaurátorské práce, opravovat budeme fasádu. Je třeba udělat také nějaké odvodnění, aby nezatékalo dovnitř. Opravovat se bude i celý prostor nad vchodem, aby vypadal pěkně.

Jinak nyní plánujeme od května do června výstavu stavebnice Seva. Postupně by se měla vytvořit další prohlídková část, kde bude umístěna expozice upomínkových předmětů s motivem Adršpachu a map. Sbírka pochází od pana Hnyka z Teplic nad Metují, autora knihy Skály.

 

Obec Adršpach je rozdělený na dolní a horní část. Kolik máte obyvatel?

Větší část obyvatel bydlí v Horním Adršpachu. Celkem máme 500 obyvatel, plus minus, počet se pořád drží okolo pěti set.

 

Je zájem mladých rodin stěhovat se do obce? Nabízíte například obecní byty?

Obec v současnosti žádné volné obecní byty nemá. Pokud by se uvolnily, tak požadavky tu jsou. Snažíme se tuto poptávku uspokojit. Právě teď obnovujeme projekt na zástavbu deseti parcel pod Pavlovskou horou. Vzniknout by mělo deset domů. V současnosti probíhá schvalování na úřadech, budeme podávat žádost o stavební povolení. Letos se ještě pokusíme založit kabely do komunikace, aby tam byla rozvedená elektřina. Bude záležet na dalším zastupitelstvu, jak bude pokračovat. Bude potřeba položit inženýrské sítě a vůbec stanovit podmínky, za jakých se budou parcely prodávat.

Máme tu ještě další projekt. Koupili a zbořili jsme starý rozpadající se dům zvaný Špalek. Na jeho místě vznikne dům pro seniory a vedle bytový dům pro mladé rodiny. V přízemí domu pro seniory by měl také vzniknout obchod, který nám v obci chybí. V domě pro seniory bude devět bytů typu 2+kk se společnou kuchyní a společenskou místností. Startovací dům pro mladé rodiny nabídne až 18 bytů. Byty jsou potřeba. Snad na realizaci najdeme i nějaké dotace.

 

Je vaším záměrem vytvořit zároveň prostor mezigeneračního soužití?

Spíše chceme nechat jednu generaci v jednom domě a druhou v druhém. Zatím máme spíše zkušenost, že starší lidé chtějí mít klid. Pokud jsou pohromadě s větším množstvím malých hlučných dětí, stěžují si.

 

Existují studie, že starším osamělým lidem prospívá přítomnost malých dětí.

Oni ty dva domy budou stát vedle sebe a uprostřed u potoka vznikne nějaké posezení, aby si lidé mohli posedět a popovídat. Vznikne tedy přirozený prostor, kde se obě generace mohou setkávat, případně propojovat.

 

Vaše obec má nejen školku, ale i školu. To je určitě vítané.

Ano, máme oboje. Ve školce jsme vytvořili nové hřiště skřítka Skaláčka, je tam také nové sociální zařízení i kuchyň. Škola je malotřídka, kapacitu jsme navýšili na 50 dětí. Vůbec bych řekla, že školu máme pěkně udělanou. V podkroví jsme vybudovali další učebnu, kde je také keramická pec. Škola vlastně začala znovu fungovat v roce 2014, neboť dřívější zastupitelstvo ji úplně zrušilo. Museli jsme tedy dělat všechno znovu.

 

Vy jste zmínila, že v obci není žádný obchod. To vás zřejmě docela trápí, nebo ne?

To nás trápí dost. Do roku 2019 v obci fungoval obchod u Bicanů. Také nám několik let pomáhal Continental se svojí kantýnou. Měli jsme domluvu, že místní lidé si dovnitř chodili nakupovat. Bohužel tato možnost k poslednímu březnu skončila, snaží se však znovu otevřít. Doufáme, že to dobře dopadne. Přesto je pro nás prioritou mít vlastní obchod.

 

Vy byste obchod podporovali, například využitím dotačních programů?

Určitě. Hlavně kvůli starým lidem je nutné, aby zde obchod byl. Byla bych moc ráda, kdyby se to povedlo a provozovali ho nějací podnikaví lidé. Zkoušeli jsme požádat o odkoupení prázdné vlakové zastávky, kde by se obchod mohl vybudovat. Zatím mi však nikdo neodpověděl.

 

Ještě něco vás v obci trápí?

Bylo by potřeba opravit komunikace, jak v Dolním, tak Horním Adršpachu. A potřebujeme také udělat opatření pro zádrž vody, neboť při větších deštích voda teče na cesty a zaplavuje kanály a domy. V současnosti děláme komplexní úpravy, snažíme se tedy zaznamenat, kde by se taková opatření dala vybudovat. Naposledy jsme tu měli obrovskou záplavu 17. a 21. února tohoto roku a bylo to hodně rychlé.

Druhým tématem, které rovněž souvisí s vodou, je rybník v Dolním Adršpachu naproti zámku. Museli jsme ho po volbách v roce 2007 otevřít, neboť tehdy byly právě povodně a protrhla se hráz. Hrozilo, že se to celé zbortí. V roce 2010 jsme na základě vyhotoveného projektu žádali o dotaci. Měli jsme ji přislíbenou, jednalo se však o velký projekt za 20 milionů, 6 milionů měla zaplatit obec. Nakonec se čtrnáctimilionová dotace neschválila. Od té doby se nám nedaří najít dobré řešení. Rybník je malý, je potřeba ho odbahnit, přepočítat kapacitu na stoletou vodu a zřejmě bude potřeba vybudovat novou hráz… Je to složité a je to takové naše bolavé místo.

 

Ještě něco byste ráda v obci změnila?

Podle mého by chtělo vymyslet, jak vyřešit prostor v Dolním Adršpachu naproti parkovišti, kde jsou dnes stánky s občerstvením. Mě by se opravdu líbilo, kdyby se tam podařilo vybudovat nějaký dům, který by byl zapuštěný do země. Uvnitř by mohla být jednak expozice místní přírody a CHKO, nahoře pak velké infocentrum s posezením a jídelna s českou kuchyní. To je ale taková vize. Nad tím už však musí přemýšlet někdo jiný, já se nechystám znovu kandidovat.

 

Paní starostko, vy jste v úřadu třetí volební období, i když ne po sobě. Jaká je to zkušenost?

Zkušenost je to velká a zodpovědnost ještě větší a pořád jste v práci, i když se snažím si práci domů nebrat.

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)