Těší mě, že tu mladí zůstávají žít
O možnostech výstavby rodinných domů, rozvíjejícím se turistickém ruchu, tolerantních občanech a nejkrásnější návsi hovoří v pravidelném rozhovoru se starosty Vladislav Friml, starosta obce Velké Petrovice.
Jak byste představil obec Velké Petrovice?
V současnosti bych řekl, že obec vzkvétá. Hodně jsme toho za poslední léta vybudovali, máme krásný obecný úřad, koupili a přestavěli jsme hospodu na byty, poslední akcí je rekonstrukce hasičské zbrojnice, jež se právě minulý týden světila. Máme 13 obecních bytů, pět jich je v bývalé školce, kterou jsme přestavěli a dětem jsme vytvořili nové zázemí ve stejné budově jako je obecní úřad, jsou to opravdu krásné prostory. Bývalé dílny ZD jsme postupně upravili pro kulturní zázemí a slouží veřejnosti jako klub hasičů. Takhle postupně tady budujeme. Co se týče budoucnosti, mají další zastupitelé nasazenou laťku docela vysoko.
V roce 2010 jsme měli 365 obyvatel a podpořením výstavby jsme se v roce 2020 rozrostli na 436 obyvatel. Bohužel za rok 2021 jsme měli značný úbytek, o 32 obyvatel, což je na naší obec značná ztráta. Je to také vinou covidu. Nyní se pohybujeme okolo 420 obyvatel.
Velké Petrovice jsou jednou z obcí, která má pozemky k další výstavbě, je to tak?
Ano. Již dříve bylo ve střední části obce 10 parcel, ale ty už jsou zastavěné. Nyní se připravuje výstavba pro dalších 18 rodinných domů a čeká se na vybudování infrastruktury. Máme hodně zájemců, ale nejdříve se musí pozemky kompletně zasíťovat, dřív nikomu nic neslibujeme. Samozřejmě se uvidí, co se zájmem udělá nárůst cen ve stavebnictví. Zatím také nevíme, jaká bude cena pozemků. Víme jen, že bude určitě mnohem vyšší, než jsme si původně představovali. Velice se protahují stavební povolení a ceny materiálů i prací mezitím stále stoupají.
Mít pozemky je výhodou, přicházejí do obce mladé rodiny?
Ano a je to logické. Někteří obyvatelé se diví, proč chceme stavět, že je nám i bez toho dobře. Je potřeba si uvědomit, že bytovky a rodinné domy postavené v 80. letech už nestačí. Pokud tu mladí lidé nebudou mít kde bydlet, odejdou a obec se vylidní.
Řekl byste, že obec stárne, nebo se to příchodem nových rodin vyrovnává?
Řekl bych, že díky tomu, že jsme umožnili výstavbu, tak se to vyrovnává. Ale stárneme celý národ… Potěšitelné je, že v obci zůstávají žít jak místní mladí, tak sem přicházejí obyvatelé i odjinud. Například o nové parcely máme zájemce třeba až z Náchoda.
Setkáváte se s tím, že lidé, co se chystali stavět, kvůli cenám materiálů nestaví?
Zatím ne, ale věřím, že to přijde.
Jaké jsou v obci služby pro obyvatele?
Tvrdím, že v obci by měly být základní služby jako je školka, hřiště, kulturní sál či hostinec a obchod. U nás je místo hospody klub hasičů, kde se lidé scházejí. Máme všechno až na obchod. Bohužel prodejce zavřel a odešel, takže sháníme někoho jiného. Na vesnicích je to problém, i když prodejce dotujeme, stejně je problém. Obchod jsme dotovali ze svého, s dotacemi jsme se zatím míjeli. Buď z časových důvodů, nebo dotace byla vyhlášena nevhodně. Letos kraj dotaci vůbec nevyhlásil.
V obcích přibývá vietnamských nájemců. Bylo by to pro vás řešením?
Také náš bývalý nájemce byl Vietnamec, byli jsme s ním spokojeni, ale odešel k Trutnovu za rodinou. A ano, přibývá jich. Jsou skromní a pracovití, to je výhoda. Dnes už si však také oni začínají vybírat, aby se jim obchod alespoň trochu vyplatil. My máme tu výhodu, že k obchodu nabízíme i bydlení. Doufám, že někoho seženeme.
Co byste si přál, aby se vám v obci podařilo?
Jedna věc je přání a jiná je nutnost. Do budoucna bude nutnost vybudovat novou kanalizaci včetně čističky odpadních vod, což bude pro další zastupitele tvrdý oříšek. Kanalizace vede pod komunikací ve vlastnictví Královéhradeckého kraje – to je ta silnice vedoucí obcí vzhůru – a nyní se připravuje projekt na rekonstrukci celé komunikace. To znamená, že my budeme muset dělat obnovu kanalizace, protože do nově opravené komunikace už by nás pak nepustili. Pro obec to znamená dost velké náklady.
Jak to vyřešíte s dopravou v obci? Ta cesta je úzká a klíčová, že?
Bohužel ten půlrok budou lidé hodně omezení. Kraj to chtěl opravovat najednou, ale byli jsme proti. Bude se to tedy opravovat na dvě části – dolní a horní část cesty. Objížďka povede přes Petrovičky a Maršov, kdo bydlí v dolní části, bude v době oprav muset nechat auto pod kopcem. Je to dost nepříjemné, ale jinak to nejde. Cesta je tak úzká, že nejde opravovat na dva pruhy.
Jak funguje komunitní život v obci a spolky?
Spolková činnost podle mého názoru pěkně funguje. Jsou tu hasiči na Velkých Petrovicích i Petrovičkách, je to takový hlavní spolek – věnují se mládeži a obecně to jsou hlavní tahouni. Dále tu jsou dva spolky Sokolů, myslivci, rybáři a místní ženy. Dělají se i různé akce jako zábavy a pivní slavnosti, které nás teď čekají. Máme tu i velký Klub historických vozidel Metuje, jenž má na tři sta členů, ne všichni jsou odsud. Téměř každý týden v sezóně pořádají spanilé jízdy. První jarní jízda se jezdí z Petrovic, jinak vyjíždějí různě po republice a do zahraničí.
Jak je to s návštěvností kulturních a společenských akcí po dvou letech covidu?
Dva roky se nic nedělo a nyní jsme tu měli jednu akci v zimě v klubu hasičů. Účast byla na to období docela solidní. Na poslední odložené slavnosti v obci ke 140 výročí založení SDH také lidé přišli. Obecně bych řekl, že si trochu odvykli. Covid určitě následky na lidech zanechal. Spoustu lidí si například zvyklo scházet se se sousedy v garáži a bohužel to tak zůstává. Jinak u nás funguje třikrát týdně klub hasičů, a to nám stačí. Tady se do hospod historicky nikdy moc nechodilo.
Dotýká se vás na Velkých Petrovicích turistický ruch, nebo jste trochu bokem?
Dlouho se nás netýkal. Vždycky jsem říkal, že tu nemáme žádnou kulturní památku jako třeba Bezděkov, který má kostel a tak podobně. Máme zde však krásné výhledy na přírodní krásy v okolí a nejkrásnější náves široko daleko. Je to v ladovském duchu – uprostřed je rybník, vysoké stromy, okolo domy. Dokonce jsem se potkal s paní, která má cestovku a bere sem k nám lidi na výhledy a u nás na návsi se fotografují. To mě docela potěšilo.
Jinak turistický ruch se tu začíná rozvíjet. Dříve jsme neměli žádné ubytování pro turisty a teď už je penzionů několik, třeba na Petrovičkách, kde je to moc pěkné, a hlavně v Maršově. Je vlastně i příjemné, když si sem přijdou turisti popovídat.
Co vás těší?
Těší mě fůra věcí. Rád bych pochválil občany, že jsou vzájemně tolerantní. Nikdo tu nedělá naschvály, mají pochopení, když se něco koná. Například všichni berou, že tu pět dní během pivních slavností hraje hudba. To mi přijde důležité. A druhá věc, těší mě, že jsou lidé ochotní přijít pomoc a udělat něco zdarma, svépomocí. Bez toho bychom na malé obci nemohli fungovat.
Co byste chtěl změnit?
Jsem zastáncem toho, že stát by měl financovat to, co po obcích vyžaduje. Myslím tím například budování kanalizace, cyklostezek a podobné velké projekty. Pro obce jsou takové stavby velkou zátěží, musejí si brát úvěry, splácejí je pak třeba 20 let a blokuje je to v dalších investicích. Obce to obrovsky zatěžuje.