Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Domů
  • Lidé
  • Rozhovory
  • Vítězný Bezděkov: Návrat k rozumné činnosti člověka

Vítězný Bezděkov: Návrat k rozumné činnosti člověka

B. Fialová, foto: archiv obce Pondělí, 23. června 2025

Současné sochy do barokního kostela, zelený koridor osázený starými odrůdami, urbanistická studie na nové centrum obce. I díky těmto projektům se Bezděkov nad Metují stal pro letošní rok Vesnicí roku Královéhradeckého kraje. „Dlouhodobá péče o obec, nic krátkodobého,“ odpovídá starosta Miroslav Maroul na otázku, co Bezděkovu, který už v soutěži bodoval několikrát v minulých letech, konečně vyhrálo i hlavní cenu, Zlatou stuhu.  

Vítězný Bezděkov: Návrat k rozumné činnosti člověka

Loni jste byli druzí, v minulosti jste získali některé dílčí ceny jako například Zelenou stuhu, dvakrát Zlatou cihlu. Poprvé se vám ale podařilo vyhrát Zlatou stuhu. Co vám nakonec soutěž vyhrálo?  

My už jsme se soutěže účastnili před dvaceti lety, ale pak jsme začali připravovat kanalizaci, celá vesnice byla rozkopaná, takže se to nehodilo. A co nám soutěž vyhrálo? Já myslím, že dlouhodobá péče o obec. Nic krátkodobého.  

 

Porota soutěže velice ocenila spolkový život v obci. Kolik máte spolků?  

Máme tři, ale musíme to brát tak, že spolky jsou pořád jen součástí toho hodnocení, kdy porota posuzuje kromě komunitního života například občanskou vybavenost, infrastrukturu, rozvojové projekty obce, dokumenty. Takže se snaží o komplexní posouzení potřeb dané obce.  

 

Co budete dělat s penězi, které za vítězství získáte?  

Loni jsme dostali 500 tisíc, které využíváme na revitalizaci Panského rybníka. Letos za Zlatou stuhu obdržíme 1,25 milionu od Ministerstva pro místní rozvoj a 500 tisíc od Královéhradeckého kraje. Část se bude hodit na potřebný nákup požárního vozidla pro naši výjezdovou jednotku. 

 

Ještě jste - opět - získali ocenění Zlatá cihla… 

Ano, v minulosti jsme toto ocenění získali za Hospodářskou budovu a následně revitalizovaný areál kostela sv. Prokopa. Letos jsme ji získali již potřetí, a to za doplnění areálu kostela o zázemí pro návštěvníky. Je tam odpočinkové místo včetně dobíjecí stanice pro elektrokola a také sociální zázemí. K ocenění Zlatá cihla se však neváže žádná finanční odměna.

  

Vy jste nedávno vyhlásili architektonickou soutěž na nové sochy, které by měly doplnit průčelí kostela sv. Prokopa (jednoho z kostelů Broumovské skupiny - pozn. red.). Kolik se vám přihlásilo tvůrců?  

Přihlásilo se jich okolo šedesáti a z nich odborná komise vybrala pět návrhů. V dalším kole už budou umělci muset předložit nějaký hmatatelný model, v měřítku jedna ku čtyřem. Soutěž nám administrativně zajišťuje Centrum architektury Královéhradeckého kraje.  

 

Líbily se vám návrhy?  

Byly různorodé, přece jen je to umělecké ztvárnění toho, co umělec cítí a jak to cítí. My musíme ctít požadavky, které se týkají Národní kulturní památky a toho, aby dílo bylo zakomponovatelné do okolí. Ale určitě nejde o to, abychom dělali nějakou repliku barokní sochy. Mělo by být poznat, že jde o současné umění.  

 

To bude krásné. Kdy to bude?  

My jsme to pojali jako oslavu 300 let od výstavby kostela. Stavba byla zahájena v roce 1724, ukončena v roce 1727 a vysvěcena 1729, takže rok 2029 by měl být poslední tečkou za oslavami. Ale předpokládáme, že by se doplnění soch mohlo podařit do toho roku 2027.  

 

Příští rok jsou volby do místního zastupitelstva. Budete kandidovat?  

Ještě jsme o tom nemluvili. Ale můžu říct, a jsem tomu rád, že celé zastupitelstvo, ať už bude v jakémkoli nastavení, tak bude schopné pokračovat v započaté práci.  

 

Před pár lety vznikla v Bezděkově nová čtvrť obytných domů. Máte nějaké další plány na další výstavbu?  

Mohly by být nějaké další domy na jižní straně, vlastně pod tou novou zástavbou, ale tyto pozemky nejsou v majetku obce. Necháváme si ale momentálně zpracovat urbanistickou studii na pozemky, které jsou v našem majetku a kde bychom do budoucna rádi vytvořili jakési centrum vesnice. Stará náves byla tam, kde je dnes silniční křižovatka. O kousek dál je obchod, hřiště a také stará tělocvična, kterou obec dostala darem. Tady bychom rádi vytvořili jakési sportovní i kulturní centrum obce. Tady by taky mohlo vyrůst nějaké nové bydlení, ale s největší pravděpodobností nájemní byty, protože tak je teď zaměřená dotační politika státu.  

 

Když jsem psala loni článek o školkách a obvolávala celý výběžek, školka v Bezděkově byla jednou z mála, kde nebyla volná místa. Přibývají Bezděkovu obyvatelé?  

Přibývají, ale v rozumné míře, nic hektického. Jsme spokojení.  

 

Už přes rok vás trápí zvýšená doprava kvůli semaforům na silnici u polického nádraží. Na skalnatém svahu konečně začala sanace, otázka je, jestli lidé nebudou dál jezdit přes Bezděkov, jak si v poslední době zvykli. Je obec připravená tuto dopravu vstřebat?  

Máme připravený projekt na osazení měření rychlosti, ale je to dost finančně náročné, takže ho budeme realizovat pouze v případě, že se nám podaří získat dotaci. Teď nám jedna nedopadla, tak uvidíme, co bude dál. Pokud se to zrealizuje, přibude zde elektronické zařízení, které bude sbírat data o chování řidičů. Zároveň obec spolupracuje s krajem v přípravě rekonstrukce krajské silnice od Mýta do centra. Obec by se podílela výstavbou chodníku, veřejného osvětlení, přípojek… 

 

Chodník, který tam je teď, je v doslova žalostném stavu. A navíc hodně úzký, předpokládám, že se rozšíří.  

Ano, ten chodník tam vznikl v 80. letech jako provizorium a už tam zůstal. O jeho opravu už usilujeme mnoho let. Nejpodstatnější jsou samozřejmě parametry silnice, ale určitě bude nový chodník širší, protože v současnosti není podle norem.  

 

Když vše půjde dobře, kdy by se mohlo začít se stavbou?  

Teď byl vybrán dodavatel projektové dokumentace. Když vše půjde dobře, tak by se mohlo začít do dvou let. Co se nám ale ještě podařilo v poslední době vybudovat, to je zelený koridor, takzvaný Staropanský stezník.  

 

O co jde?  

Je to vlastně pás zeleně, který vede z Bezděkova směrem do údolí, k říčce Židovce. Vysadili jsme tady ve spolupráci se zahradním architektem přes 350 stromů doplněných o keřové remízky  a dále 70 ovocných stromů starých odrůd. Jsou tam odpočinková místa a informační tabule, které reflektují zejména krajinu a zemědělskou činnost. Bezděkov, narozdíl od většiny obcí, které jsou vybudované podél potoka, stojí na náhorní plošině. Tím víc se nás týká nedostatek vody a klimatická změna. Proto se tématu také věnujeme v rámci našeho, jak jsme se mu rozhodli říkat, Staropanského stezníku, který popisuje minulost hospodaření v Bezděkově. Přes velké lány, až zase k navracení se k rozumné, přiměřené činnosti člověka v krajině.  

 

Novým Staropanským stezníkem jste ty velké lány, koukám, taky docela rozbili… 

Jak jsme na náhorní plošině, tak kromě ekologické stability pokrývá takový zelený koridor potřebu našich obyvatel mít propojení s přírodou. V těch nových domcích přibylo 150 lidí. Teď si mají kam vyjít s pejskem, s děckem a nemusí přes třímetrovou kukuřici.  

 
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)