Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Sport
  • Jaká byla sezóna 21/22 pro Borský klub lyžařů Machov?
banner

Jaká byla sezóna 21/22 pro Borský klub lyžařů Machov?

Bára Bryksí, foto archiv klubu

Neděle, 31. července 2022

Jaká byla sezóna 21/22 pro Borský klub lyžařů Machov?

Lyžaři z Machova se činí: v poslední sezóně za sebou mají nespočet tréninků, účastí v závodech a především skvělých umístění.

V polovině června ukončili Machovští lyžaři z klubu Borský klub lyžařů (BKL) Machov sezónu posledním mazáním. Jak sezónu hodnotí trenéři Kamila Dostálová a David Šrůtek? „V sezóně 2021-2022 jsme od dubna pravidelně trénovali ve čtyřech skupinách a v rámci přípravy se účastnili různých závodů. Tentokrát jsme také mohli plnohodnotně absolvovat tři soustředění. Letní v srpnu na Stříbrném rybníce v Hradci, podzimní v říjnu v Orlickém Záhoří a na začátku prosince zimní na Černé hoře v Krkonoších. Všechna tři soustředění se po všech stránkách povedla na jedničku. Nejen, že jsme pořádně potrénovali, ale všichni byli zdraví, počasí vždy parádní a v super partě kamarádů jsme si užili pestré tréninky. Po roční pauze bez svazových závodů se opět konal Krajský pohár žactva lyžařů běžců a skupina staršího žactva se zúčastnila Českého poháru v běhu na lyžích. Do krajského poháru žactva (ročníky 2013–2007) se započítávaly dva nejlepší výsledky z pěti podzimních krosů a tři nejlepší výsledky ze čtyř bodovaných závodů na běžkách. V KP nám startovalo rekordních 32 dětí a hned devět z nich dosáhlo na stupně vítězů v celkovém hodnocení, což je pro náš klub rekordní počet. Na Českém poháru staršího žactva startovalo 9 našich závodníků a získali mnoho cenných zkušeností a nezapomenutelných zážitků. Parádním a největším úspěchem byla bronzová medaile Aničky Kráčmarové z MČR ve Vrchlabí z intervalového závodu klasicky. Další pódium pro prvních šest se podařilo Aničce vybojovat na 3. ČP v Jablonci n. N. a pódium vybojovala také Terka Doležalová na 1. ČP ve Vimperku. V konečném pořadí MČR smíšených družstev jsme skončili na pěkném 18. místě. Celkově vyhrála Dukla Liberec, v našem kraji jsme byli po Vrchlabí, Trutnovu a Skuhrovu čtvrtým nejlepším týmem. Velké uznání a obdiv za své výkony sbírala Simča Bubeníčková, která za doprovodu vodiče závodí se zrakovým omezením, a i přesto vždy dokáže porážet dost soupeřek. Mladší žactvo ještě nesoutěží v Českém poháru, ale obdobou toho je celorepublikové finále Hledáme nové talenty, které se letos konalo v Trutnově. Náš klub na dvoudenních závodech reprezentovali 3 závodníci a všichni se umístili v první polovině startovního pole.“

David k letošním úspěchům ještě dodává: „Jen pro zajímavost jsem si dohledal, že poslední medaili z mistrovství republiky žáků v běhu na lyžích jsme získali díky Lukáši Čepelkovi, který přesně před 40 lety v roce 1982 vyhrál na mistrovství ve Vrchlabí a k tomu ještě mistrovství Československa v Dolném Kubíne. Takže letos po 40 letech máme díky Aničce Kráčmarové medaili z MČR a zase z Vrchlabí. Po několikaleté pauze začali naši závodníci od ročníku 2004 a mladší objíždět závody Českého poháru. Nyní, kdy se na svazu hodnotilo posledních pět sezón, tak už jsme byli díky účasti a výsledkům našich závodníků zařazeni mezi podporovaných 20 největších Sportovních středisek v ČR.“

Velkou tréninkovou skupinou jsou po covidové pauze i nejmenší děti ve věku od 3 do 9 let. V průměru jich chodí na trénink 12 až 18. Trenérky Bára a Radka se snaží s nimi být co nejvíce venku, kdy se věnují atletice, koordinaci, sportovním hrám a příležitostně i cyklistice. Přes zimu, pokud se nedalo trénovat na sněhu, byly děti v tělocvičně, někdy i 2x týdně, kde se zaměřovaly hlavně na všestrannost a posilování středu těla. Dobrá zimní sezóna umožnila i několik lyžařských tréninků, kde se děti učily sžít se s lyžemi, trénovaly rovnováhu a obratnost, jízdu po jedné lyži, a dokonce byl i biatlon. Některé z nich také bodovaly jak na běžeckých, tak na lyžařských závodech. Při posledním mazání na konci školního roku děti dostaly diplom a pochvalu za pilné trénování.

Trochu menší tréninkovou skupinou jsou děti zaměřené na skok a severskou kombinaci. Menší děti ve věku 4 až 7 let trénují 2x týdně, jak kondičně, tak i na můstku K 4 metry. Celý podzim skákaly za umělého osvětlení. Starší kluci trénují až 5x týdně, jak na můstku, tak i běh a dynamiku. Předseda klubu a trenér skokanů Stanislav Jirásek k tomu dodává: „Na podzim jsme uspořádali další ročník Borského poháru, který je součástí Českého HOP boots poháru. Bodovali i naši závodníci. Následovaly další závody Českého poháru, na které jsme jezdili od Krušných hor až po Beskydy. Na letním MČR v Desné skončil Vítek Rücker na 6. místě. V zimní sezóně jsme pro nejmenší uspořádali Silvestrovský závod ve skoku a po Novém roce pokračovaly závody RKZ pro starší kategorie. V březnu následovalo MČR v Harrachově. Byl to pro naše barvy vydařený závod. Zde už naskočil do závodu na můstku K 40 metrů i Adam Kubeček, který nakonec skončil na vynikajícím 4. místě a hned za ním na 5. místě Vítek Rücker. V závodě družstvech na MČR v Harrachově ve skoku se naši kluci umístili na výborném 6. místě. Činili se i naši odchovanci, již v barvách Dukly Liberec. Lukáš Doležal vyhrál letní MČR jak v kombinaci, tak i ve skoku a vyhrál také v kategorii dorostu i zimní MČR v severské kombinaci. Jan John byl v zimním MČR v juniorech na 4. místě. Tito závodníci jsou také od letošní sezóny členy pětičlenného družstva reprezentace v severské kombinaci.“

V uplynulé sezóně klub uspořádal také několik závodů. V květnu se podílel na organizaci závodu MTB Stolové hory, který je zařazen do seriálu PrimaCup. Dále to byly tři závody v rámci Středečních pohárů: Horo-kolo vršky – výjezd na Bor, Běžecké vršky – běh na Bor, Běžkové středy – Machovské kritérium v Dolečku. V září klub uspořádal Borský pohár ve skoku a severské kombinaci. V říjnu populární Borský kros, na kterém startovalo 282 běžců. Krajský pohár v běhu na lyžích byl plánován na leden, ale sněhové podmínky nepřály a závod se odložil. Nakonec se po dohodě s ředitelem Národního parku Stolové hory konal v březnu na lyžařských tratích na louce pod Hejšovinou u Karlówa.

Klub pravidelně pro své tréninky i pro širokou veřejnost upravuje lyžařské tratě v okolí Machova a Karlówa. Předseda klubu Jirásek to hodnotí takto: „Při úpravách jsme najezdili jak skútrem, Polarisem, rolbou a traktorem stovky kilometrů. První trénink na lyžích jsme absolvovali 29. listopadu na loukách u Karlówa, kde bylo od té doby bez přerušení možné lyžovat až do začátku dubna. Je zajímavé pozorovat, jaký rozdíl dělá 300 výškových metrů. Zatímco u Karlówa bylo možné lyžovat déle než čtyři měsíce, tak v okolí Machova necelé čtyři týdny mezi 21. lednem a 14. únorem, ale i tak jsme byli za tuto možnost vděčni.“

Hned druhý den po posledním mazání odjela část klubu na soustředění do Žacléře, kde běháním, turistikou a cyklistikou začali letní přípravu. A co lyžaře čeká dál? Na začátku srpna tradiční letní soustředění, které bude tentokrát v nové destinaci Hamr na Jezeře u Stráže pod Ralskem. Mezi tím již začnou závody Středečního poháru, tradičně nejprve horo-kolo vršky, následně běhy a pomalu přejdou do zimních lyžařských středečňáků. Na podzim sportovce čeká série přespolních běhů, z nichž některé se započítávají do Poháru Královéhradeckého kraje a v zimě také pokračují tradičními lyžařskými závody. Podzimní soustředění na chatě Bedřichovka v Orlických horách, v jejímž okolí je ráj pro jízdu na kolečkových lyžích, je plánováno na říjen. Zimní soustředění na chatě Černá bouda na Černé hoře bývá začátkem prosince a při troše štěstí bude už první sníh a lyžaři se konečně opět svezou na lyžích.

A jaké má plány s mladými závodníky pro následující sezónu trenérka Martina Chrástková? „Plány jsou takové, že se závodníci budou účastnit jak krajských, tak republikových závodů včetně MČR. Samozřejmě bychom rádi navázali na výsledky z minulé sezóny, aby zbytek republiky věděl, že existuje Machov a kde se nachází! Pro mě jako pro trenéra je ale důležitější, aby děti měly rády sport jako takový a byly fyzicky i psychicky připravené do dalšího tréninku ve vyšších kategoriích.“

Nezbývá než klubu popřát hodně úspěchů a hodně dětí nadšených do sportu!

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Plchová
Telefon: +420 734 257 512
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)