SDMB pokračuje v přípravě Singltreku Javoří hory

V posledních týdnech navštívili zástupci Společnosti pro destinační management Broumovska (SDMB) dvakrát Singltrek pod Smrkem s cílem seznámit své partnery a možné realizátory projektu Singltrek Javoří hory s lesními stezkami projektovanými a budovanými dle speciální a léty prověřené metodiky, díky které se singltrek stává uceleným produktem pro rekreaci v přírodě a je přizpůsoben a zdokonalen pro využití cyklistiky.
Za krásného počasí se po společném setkání na Lesní správě Frýdlant vydali ve středu 13. října na trasu broumovští lesníci. Jednání, které této seznamovací vyjížďce předcházelo, vedli oba příslušní krajští ředitelé Lesů ČR pánové Ludvík Říčař z Liberce a Daniel Vlkanova z Hradce Králové. Cenné bylo, že se z broumovské strany zúčastnil lesní správce ze Dvora Králové nad Labem Tomáš Hillerman s kolegy a především broumovští revírnící Radomír Rambousek a Jaroslav Středa se svým kolegou adjunktem Lukášem Pařízkem. Podnik Lesy ČR již dříve deklaroval, že tomuto produktu cestovního ruchu je nakloněn a je připraven ho na svých pozemcích realizovat. Jak nám řekl předseda správní rady SDMB Jan Školník, v rámci návštěvy její účastníci konstatovali, že problémy, které jsou s projektem spojeny, jsou překonatelné.
Druhou schůzku absolvovala skupina zastupující CHKO Broumovsko 19. října 2010. Vedle vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hany Heinzelové se na Singltrek pod Smrkem pustili David Velehradský a Luboš Němeček. I oni se potkali se svými kolegy z CHKO Jizerské hory pod vedením Jiřího Huška a diskutovali o možných komplikacích a především o zkušenostech s již realizovaným úsekem. Jan Školník i zde informoval o tom, že předběžně nebyl pojmenován nepřekonatelný problém. Dodejme, že tentokrát již počasí přívětivé nebylo. Teplota pod 5 stupni Celsia a ostrý horský vítr však společný zážitek nezkazily.
Vždyť Singltrek se vlní mezi stromy, nikdy nevede dlouho rovně, příliš z kopce ani do kopce. Respektuje tak lesní prostředí a dělá vše pro to, aby si široká škála návštěvníků užila jízdu v přírodě. To, co singltrek odlišuje od ostatních chodníčků a pěšinek, je přesný a zkušenostmi ověřený způsob jeho budování, který navazuje na umění našich předků. Podobné stezky na našem území totiž vznikaly například již před stovkou let při prvorepublikovém rozmachu turistického hnutí. Singltrek je však nově přizpůsoben a zdokonalen pro využití cyklisty. Singltrek nejsou široké cesty lesní dopravní sítě, historické stezky a chodníky, pěšiny vyšlapané lidmi či zvěří nebo amatérsky postavené freeride tratě. Ačkoli singltrek často vypadá jako právě zmiňované stezky a chodníky, což je také esteticky jeho cílem, odlišuje se právě speciální metodikou, která umožňuje efektivní a udržitelnou správu sítě stezek, managementu návštěvnosti stezek a která se maximálně zaměřuje na příjemné uživatelské zážitky (tolik z webu www.singltrekpodsmrkem.cz).