Broumov vyhlásil fotbalové legendy, které byly uvedeny do Síně slávy

Během sobotní vernisáže výstavy fotografií a dalších archiválií nazvané Stále živá historie broumovského fotbalu bylo vyhlášeno čtrnáct legend, které byly uvedeny do Síně slávy. Výstava, kterou pořádá město Broumov, fotbalový oddíl Slovan Broumov a Naše Broumovsko, na Staré radnici potrvá do konce listopadu.
Jména vyhlášených bývalých hráčů, funkcionářů a činovníků broumovského fotbalu byla vybrána na základě jejich dlouhodobých zásluh. Jak ale zdůraznil moderátor večera Jaroslav Špulák, vyhlášena mohla být celá řada dalších lidí. I z tohoto důvodu má realizační tým výstavy v plánu ve vyhlašování legend každoročně pokračovat. Síň slávy bude po skončení výstavy zřízena v prostorech kabin na broumovském fotbalovém hřišti.
Vzdát hold legendám a předat jim plaketu a ocenění přišla řada významných hostů. Předseda Okresního fotbalového svazu v Náchodě Petr Vítek předal cenu dlouholetému předsedovi broumovského oddílu Janu Klicnarovi. Generální ředitel společnosti Veba a.s. Josef Novák vyznamenal Petra Možného, syn jedné z legend Václava Bendla Radek předal ocenění synovi další legendy Miloslava Posejpala Zdeňkovi a manželce Václava Bendla předával bývalý starosta Broumova Zdeněk Streubel. Ligový brankář Hradce Králové Jiří Lindr předal cenu manželce Zdeňka Chaloupky Heleně Chaloupkové, Karel Havlíček svému bývalému trenérovi Pavlu Rozdolskému, ředitel textilní společnosti Veba Miloslav Geisler, který v mládežnických letech za Slovan Broumov hrál, uvedl do Síně slávy Jaroslava Horynu a starosta Teplic nad Metují Milan Brandejs zase Zdeňka Zinkeho.
Ceremonie vyhlašování probíhala před unikátním pohárem - Korunou českého fotbalu, kterou od 70. let dostávají nejlepší českoslovenští a posléze čeští fotbalisté. Do Broumova ji přivezl Jakub Dlouhý, který se léta pohybuje ve vrcholovém sportovním marketingu. Dres, ve kterém Vladimír Šmicer vyhrál Ligu mistrů, zase přivezl sekretář házenkářského svazu Radek Bendl, odchovanec broumovského fotbalu Pavel Krmaš na výstavu věnoval svůj současný dres Freiburgu z druhé Bundesligy. Martin Strelec zapůjčil sadu dvanácti míčů, se kterými se hrálo na mistrovstvích světa od roku 1970.
Vernisáž výstavy, to bylo jedno velké setkání. Setkání přátel, generací, trenérů se svými svěřenci či spoluhráčů. Bývalý ligový hráč Hradce Králové a Jablonce, Karel Havlíček, si dlouze povídal s Pavlem Rozdolským, který ho v mládežnických letech v Broumově trénoval. Setkali se zde spoluhráči, nyní v důchodovém věku, kteří se neviděli od dorosteneckých let. Sedělo se a povídalo dlouho po oficiálním programu.
Na úvod vernisáže zazněla hymna broumovského fotbalu v podání skupiny Imodium. Text k této písni napsal již zmíněný moderátor Jaroslav Špulák. Mimochodem, je také autorem Almanachu, který napsal v roce 1987 k 60. výročí fotbalu. Potom vystoupil kytarista Jiří Rambousek, který doprovodil zpěvačku Veroniku Tůmovou. Po projevech řady zúčastněných potom z plátna promluvil režisér a herec Jakub Kohák. Sice broumovskému fotbalu gratuloval ke stoletému výročí, ale nabídl své fotbalové schopnosti broumovskému A týmu, kterému se zrovna nedaří. "Ten člověk žije v předstihu," komentoval nepřesnou, ale milou zdravici Jaroslav Špulák.
Výstava, kterou podpořilo Město Broumov, Královéhradecký kraj, textilní společnost Veba a.s, Pivovar Broumov, Centrum služeb Broumov – Tiskárna, Vinotéka Petr Gabriel, Sport dresy Lukáše Lorence, JM Sport Jiřího Martince a Finance Albatros Zdeňka Chládka, potrvá do 30. listopadu. Přímo na výstavě lze zakoupit kalendář a objednat si fotoknihu se všemi vystavenými fotografiemi.
Foto Dáša Zbořilová, video Jakuba Koháka Lukáš Debnár, video z vernisáže Radek Holman.