Jan Rusin by si přál, aby orientační běh byl zařazen na Olympijské hry. Třeba si tam zaběhá

Student osmiletého Gymnázia Broumov Jan Rusin se narodil v Náchodě, ale od mala žije v Broumově a od roku 2009 v Otovicích. V poslední době si vyběhal řadu výborných výsledků v závodech orientačního běhu, kterému se už sedm let věnuje.
Jak jsi s orientačním během začínal?
V osmi letech mě rodiče přihlásili do kroužku orientační běh při Domu dětí a mládeže Ulita Broumov. Tehdy mě trénovali Mirek Frömmel a Radek Kolář. Začali jsme jezdit na závody, které se konaly každý víkend v rámci celého kraje. Pár závodů jsem běžel jako osmiletý s rodiči, brzy jsem začal běhat a hledat lampiony sám. Začátky byly všelijaké, někdy se dařilo, často ne. Běhat, to mi šlo, horší bylo naučit se rychle a dobře zorientovat se v mapě a správně vyhodnotit nejlepší volby postupů.
To ses zřejmě rychle naučil a přišly první úspěchy.
Někdy v deseti letech jsem začal jezdit na mapová soustředění, pořádaná Východočeskou oblastí OB. Bylo důležité běhat víc a víc závodů, získávat zkušenosti. Ve dvanácti letech se mi podařilo, společně se sedmi dalšími běžci, vyhrát Mistrovství České republiky žactva v osmičlenných družstvech. Byl to pro mě nečekaný a hodně příjemný úspěch. Někdy od této doby mě začal orientační běh víc bavit. Postupem času jsem absolvoval mnoho závodů a soustředění.
Následovala nabídka z pardubického klubu orientačního běhu.
Na podzim 2014 se mi, po celkovém vítězství v Žebříčku B-Čechy v kategorii H14, podařilo dostat se do výběru dorostu ČR. V lednu letošního roku jsem přestoupil z oddílu Ulita - Hobra Orienteering Broumov do Orientačního klubu Lokomotiva Pardubice. Na orientaci v mapě máme v Pardubicích trenéra, který nás trénuje hlavně na soustředěních. Běh v terénu a na atletickém ovále trénuju pořád tady doma v Broumově s Radkem Kolářem.
S výběrem dorostu ČR a s pardubickým klubem ti asi začal kolotoč soustředění a závodů v České republice i v zahraničí.
Ano, letos už jsem stihnul soustředění v Maďarsku, na Slovensku a v Doksech. Musím poděkovat Gymnáziu Broumov, které mi maximálně vychází vstříc. V květnu jsem si prožil zatím můj nejlepší sportovní zážitek - soustředění a závod Tiomila ve Švédsku. Tady jsme si s pardubickou štafetou, kde jsme byli tři kluci a dvě holky ve věku 15 a 16 let, vyběhli 7. místo v konkurenci 300 štafet téměř z celého světa. Závody Tiomila ve Švédsku a Jukola ve Finsku jsou dva největší svátky orientačního běhu na světě. Každý rok se sem sjede elita z celého světa a je možno se s těmito závodníky osobně setkat a popovídat.
Některé závody se běhají také v noci?
Ano, ještě před soustředěním ve Švédsku jsem si udělal radost v podobě bronzové medaile z MČR v nočním orientačním běhu. Celý závod se běží v noci, s čelovkou na hlavě. Běžet noční závod je pěkné dobrodružství. Byl jsem rád, že jsem trať přežil bez úhony. Závod byl celkem náročný, v kopcovitém terénu a mezi skalami.
Co tě v nejbližší době čeká?
Sezóna je nyní v plném proudu, každý týden jsou nějaké závody. Asi nejdůležitější, co mě v příštím měsíci čeká, jsou nominační závody na Mistrovství Evropy dorostu v Rumunsku. Neméně důležité bude také Mistrovství ČR ve sprintu, MČR ve sprintových štafetách či MČR na krátké trati. To vše v červnu. V polovině června budu také reprezentovat Královéhradecký kraj v OB na Letní olympiádě dětí a mládeže v Plzni.
Co se ti na orientačním běhu líbí?
Na orientačním běhu se mi líbí to, že běháme venku, většinou v krásné přírodě, na závodech je vždy dobrá a kamarádská atmosféra. Orienťák je sport pro celou rodinu a může se s ním začít v jakémkoliv věku. Tento sport provozuje přibližně milión lidí na světě. Mým přáním je, aby se orientační běh dostal jako disciplína na Olympijské hry.
My všichni v Broumově ti přejeme, aby se tvé přání splnilo, a abys na těch Olympijských hrách mohl běžet. Děkuji za rozhovor. (Pozn. autora -přestože se orientační běh již v roce 2001 stal oficiálním sportem na Světových hrách (World Games) a je také sportem na letních OH neslyšících, zůstávají prozatím snahy o zařazení orientačního běhu na OH neúspěšné. V současnosti se rozhoduje o zařazení orientačního běhu na LOH 2020).
Honzu Rusina pochválil i jeden z nejpovolanějších lidí, předseda OK Lokomotiva Pardubice a současně místopředseda Českého svazu orientačních sportů Petr Klimpl.
Honza má výborný fyzický fond, díky tréninkům s Radkem Kolářem je výborně silově a běžecky připraven. Má i velkou sebedůvěru a motivaci. Po získání mapových zkušeností má perspektivu dalších úspěchů jak v dorosteneckých kategoriích, tak i posléze v dospělém věku.
Petr Klimpl ocenil i práci broumovského oddílu orientačního běhu.
Moc mne těší, že se na Broumovsku před časem uchytil zájem o další sport - o orientační běh. V DDM Ulita začali pracovat s mládeží a podařilo se tam najít talenty, které se propracovaly do špičky ve Východočeské oblasti - bratři Rusinové, Ondra Volák. Orientační běh je ale i o možnostech trénování v různých typech terénů a to umožňuje činnost sportovních center mládeže. Do toho pardubického byli zařazeni i úspěšní závodníci z Broumova. Běžecké tréninky mají stále pod vedením broumovského trenéra Radka Koláře, mapová soustředění pak zajišťuje pardubický Jan Kaplan ve spolupráci s dalšími trenéry pardubické Lokomotivy.
Děkuji za váš názor.