Jednadvacetiletý Miloš Biško se stal letos předsedou volejbalového oddílu Slovanu Broumov

Jednadvacetiletý Miloš Biško se stal letos předsedou volejbalového oddílu Slovanu Broumov. Student informačního managementu na Univerzitě v Hradci Králové se tak stal nejmladším, nebo aspoň jedním z nejmladších, předsedů sportovního oddílu v kraji.
Od kdy se věnuješ volejbalu?
Začal jsem v Broumově od svých třinácti let pod vedením mého otce.
Tvůj otec Miloš je dlouhodobě jedním z klíčových hráčů broumovského volejbalu a v podstatě tvůj první rádce a trenér. Byl na tebe náročný?
Když nás trénoval, choval se ke mně úplně stejně jako k ostatním hráčům. Při společném hraní byl tvrdý a neoblomný, a jsem za to rád.
V letošní sezóně tým mužů Broumova, za který nastupuješ, obsadil 3. místo v okresním přeboru. Spokojenost?
Očekával jsem lepší výsledek, ale bohužel jsme v této sezóně měli slabé páté sety, na kterých o prázdninách zapracujeme a další sezónu půjdeme po první příčce.
Jaký hráčský kádr odehrál sezónu a s kým počítáš pro novou, která začíná už v srpnu?
V letošní sezóně společně se mnou ještě nastupovali Miloš a Mirda Biškové, Háze, Flok, Filip a Honza Haškové, Indra, Bartoň, Jirman, Herzán. V záloze je ještě Ivoš Streubel a Jiří Hlavatovič, tedy hráčský kádr je poměrně široký. Počítám se stejnou sestavou, se kterou jsme odehráli dobrou sezónu, a musíme se zlepšovat jako tým.
Co ženské mužstvo? Vždy hrálo o přední příčky a letos obsadilo až 6. místo.
Již delší dobu se nedaří ženskému kádru doplnit družstvo kvalitní mladou krví. Navíc si myslím, že našim volejbalistkám chybí přirozený vůdčí typ, tedy člověk, který by převzal odpovědnost za kvalitu hry na sebe. Je to trochu škoda, protože máme hráčky, které sbírají zkušenosti ve vyšších soutěžích (mimo náš oddíl).
Většina oddílů v okrese má problémy s malým zájmem dětí a mládeže o volejbal. Co se pro mládež dělá v Broumově?
Dnes již několikátým rokem spolupracujeme s Ulitou Broumov. Naši trenéři zde vedou volejbalový kroužek. V posledních letech je velmi zajímavý a populární dnes již na celorepublikové úrovni projekt Minivolejbal, někdy nazývaný Volejbal v barvách. Jde o metodická cvičení, která vedou postupnou průpravou děti od 6 let k volejbalové hře. Struktura a metodika je jednoduchá: 5 barev = 5 věkových kategorií = 5 stupňů obtížnosti. Základní je žlutý minivolejbal, kde se prťata z 1. - 3. tříd učí základním pohybům po hřišti a získávají základní návyky formou přehazované. Nejvyšší je modrý minivolejbal, kde se jedná prakticky již o volejbalovou hru. V Broumově máme pravidelné tréninky.
Klenotem broumovského volejbalu je nejstarší ženský antukový turnaj Memoriál Slávky Streubelové. Letošní ročník prý bude pořádán nově?
Ano to je pravda. Rádi bychom udrželi ženský turnaj, ale bohužel v dnešní době se hrají smíšené turnaje, do kterého jsme se pustili i my a doufáme v jeho skvělý průběh a velkou účast. Memoriál se bude hrát 22. srpna, tradičně na volejbalových kurtech na Dětském hřišti.
Broumovský volejbalový oddíl dlouhé roky spolupracuje s německými a polskými oddíly. Jak vypadá současný stav těchto kontaktů?
Z Německa s námi komunikuje hlavně Cottbus, který jezdí na Memoriál pravidelně, a jsme za to rádi. Dále jsme navázali nové kontakty s nedalekým příhraničním Mieroszówem, kde jsme byli na turnaji. Tam jsme je pozvali na naši podzimní dvanáctihodinovku ve Sportovní hale a oni postavili dva týmy. A také z Nowe Rudy k nám jezdí každý rok autobus volejbalistek na Memoriál. Na této spolupráci chceme v tomto roce zapracovat a vydat se k nim na turnaj.
Populární akcí broumovských volejbalistů je start na míčovém čtyřboji v německém Forchheimu. Jedete i letos?
Ano, jedeme. Bohužel, je čím dal tím těžší shánět hráče, ale my to zvládneme jako každý rok. Z loňského roku, kdy jsme obsadili 11. místo z 64 účastníků turnaje, máme laťku položenou hodně vysoko. Pokusíme se dostat do finálové skupiny, a to už znamená dobré umístění.