Monika Bergerová přiveze do Broumova mistryně světa v mažoretkovém sportu

Monika Bergerová, za svobodna Ehlová, se narodila v Broumově, vyrůstala v Olivětíně, absolvovala zde gymnázium. Nyní vede velmi úspěšný oddíl mažoretek MONA Náchod.
Jak vzpomínáš na dobu v Broumově?
Tak, jako asi každý na dětství. Krásné bezstarostné časy her. Jako děti jsme trávily mnohem víc času společně venku. Dnes jsou děti raději doma u počítače, a to potom odpovídá jejich fyzické kondici. V Olivětíně jsme měli prozkoumané široké okolí, a proto se i dnes do těch míst ráda vracím.
Jaké byly další tvé životní cesty?
Broumov jsem opustila po svatbě, potom přišly děti, a pak to tak nějak vše směřovalo k tomu, co dělám dodnes, tedy profesionální trenér dětí a mládeže, hlavní rozhodčí a taneční lektor.
Mažoretky. Je to sport, tanec nebo umění?
Mažoretky jsou pro laickou veřejnost dívky pochodující na dechovou hudbu. Existuje však i mažoretkový sport, který je od této představy podstatně odlišný. Mažoretkový sport má svá jasná pravidla, bodování, povinné prvky a samozřejmě i systém soutěží. Tedy je to taneční sport.
Jaké byly tvé trenérské začátky a jaké máte v Náchodě podmínky?
V Náchodě jsme začínali s klasickými mažoretkami a k mažoretkovému sportu jsme přešli až po několika letech. Před více než dvaceti lety jsem začínala přibližně s deseti dětmi a dnes už je to kolem 100 dětí. Je to náplň na celý týden. Některé soutěžící trénují až čtyřikrát týdně. V Náchodě mohou děti soutěžit ve skupinách i sólově. Je to dáno výkonností každého. Navíc soutěžíme nejen ve formacích s hůlkou, ale i ve formacích a sólech s třásněmi. V republice není mnoho skupin, které zvládnou připravit soutěžní sestavy s obojím náčiním a ve všech čtyřech věkových kategoriích. Tím samozřejmě narůstá i počet soutěží, nejen v České republice, ale i v zahraničí. My máme naštěstí podporu města Náchoda a jsme za ní moc vděční.
Vím, že sbíráte tituly mistryň republiky a světa jako na běžícím páse. Kolik jich už bylo?
Za ty roky už bylo mnoho titulů mistrů republiky, mistrů Evropy, cen Grand Prix a hlavně mistrů světa. V republice v kvalifikačních kolech soutěží téměř 200 skupin a přibližně 650 sóloformací. Není jednoduché se přes semifinále probojovat do finále a tam pak získat ta nejvyšší ocenění a nominace na mezinárodní soutěže. Je to jako v každém jiném sportu. Nic není zadarmo. Za každým vítězstvím je spousta hodin tréninků.
Je Česká republika v mažoretkovém sportu světová velmoc? Tuším, že ano, tedy možná ve světovém měřítku drobný Náchod se může pyšnit největším počtem mistryň světa na počet obyvatel!
Asi je to tak. Česká republika má velikou výhodu v tom, že je tu organizován nejvyšší počet soutěžních skupin a tím narůstá konkurence a s ní samozřejmě i výkonnost soutěžících. Třeba v Rusku stačí na mistrovství jeden víkend a u nás to je záležitost na dva měsíce. Tomu odpovídá i výkonnost některých zahraničních skupin, se kterými máme možnost se setkat na zahraničních soutěžích.
Tvůj manžel vede náchodský hokej, ty mažoretky. Co vaše děti?
Měli jsme štěstí, že naše obě děti se pro sport narodily. Syn začínal s hokejem v Náchodě pod vedením tatínka a dnes už je z něho profesionální hokejista. U toho ještě zvládá studovat vysokou školu. Dělá nám radost. Dcera byla od mala se mnou v tělocvičně a asi jí to už zůstane. V mažoretkovém sportu získala nejvíce titulů Mistrů republiky i světa. Se svými sóly se stala uznávanou závodnicí po celém světě. Dnes už je také trenérkou, studuje vysokou školu a je z ní i profesionální fitness trenér. Co bychom si mohli přát víc. Snad jen ještě trochu víc času, abychom si to s nimi mohli ještě užívat.
Mažoretky MONA Náchod vystoupí 27. listopadu v Broumově při udělování Legend broumovského fotbalu. Bude to vaše první vystoupení v Broumově?
Před mnoha lety jsme tu vystupovali, ale to už je opravdu dávno. Do Broumova se těšíme.
Moc se těšíme, tolik mistryň světa na jednom místě zřejmě v Broumově dlouho neuvidíme. Děkuji za rozhovor.