Prezidentem Českého svazu házené se stal Radek Bendl z Broumova

Radek Bendl, který pochází z Broumova, se v sobotu na mimořádné konferenci v Olomouci stal prezidentem Českého svazu házené. Radek, syn jedné z legend broumovského fotbalu Václava Bendla, teď žije v Praze, nicméně je s Broumovem stále v kontaktu. V roce 2014 zde předával jedno z ocenění při vernisáži fotbalové výstavy. Zvolení Radka Bendla do vedení házenkářského sportu je významná událost a informace pro broumovské občany.
Jsi rodilý Broumovák. Jaké sportovní základy jsi tu získal?
Jsem srdcem i duší Broumovák, to je pravda. Prožil jsem zde krásných prvních 11 let mého života, na které nikdy nezapomenu. A i na tomto mém konkrétním příkladu je krásně vidět, jak jsou tato léta určující, z pohledu sportu, pro další vývoj. Od malička jsem byl spojený, logicky díky tátovi, s fotbalem, ale důležitá byla ta všestrannost – od kola, bruslení, lyžování, běhání, volejbalu, tenisu až po šachy (dokonce jsem odehrál pár soutěžních šachových partií) a hraní na harmoniku – to sice není sport, ale i rytmus je ve sportu velmi důležitá věc. Nezapomenu na speciální tréninky fotbalových brankářů s trenérem Mojmírem Blažejovským a jsem rád, že jsme spolu stále v kontaktu. Tento skvělý základ jsem pak využil v házené, ke které jsem se dostal už v Praze na základní škole v roce 1980, a u které jsem zůstal vlastně až do dneška. I když už ne jako aktivní hráč, ale aspoň jako nehrající funkcionář.
V Broumově ses v dětství věnoval fotbalu. Jaká byla tvoje následující sportovní kariéra?
S fotbalem jsem začal a skončil v Broumově, ale po házené je to samozřejmě pro mne sport číslo 2. I díky fotbalovým základům jsem se celkem rychle etabloval v házené, ve 12 začal hrát na škole a už o rok později přestupoval do Slavie Praha, kde jsem prošel všemi kategoriemi od starších žáků až do dospělých. Odehrál jsem zde spoustu ligových zápasů a od 16 let jsem byl i hráčem národních týmů do 19 a 21 let. To vše v době před rokem 1989, takže ideální šance, jak poznat svět. V té době jsme patřili ještě ke světové špičce a jezdili jsme vlastně učit hrát házenou takové současné giganty, jako jsou Španělé nebo Francouzi. To je ale již dávno a za tu dobu se v házené i sportu obecně u nás spousta věcí změnila. S reprezentací jsem se loučil na MS juniorů v roce 1989 ve Španělsku, dále ještě několik let hrál na Slavii, a pak ještě chvíli v Plzni a v nižší soutěži v Německu, ale následně, tedy relativně brzy, jsem vrcholovou házenou opustil a přišel čas rodiny a práce. Házená v mé hlavě i srdci ale zůstala dál.
Ve svém prohlášení po zvolení uvádíš, že se chce ČHS hodně věnovat mládeži. Je možnost, že by s podporou svazu vznikl i házenkářský oddíl v Broumově? Tradice házené je v Náchodě nebo v Novém Městě nad Metují. Myslíš, že je naděje začít s házenou i v Broumově?
To by samozřejmě bylo pěkné, rád bych to zaštítil osobně. Před pár měsíci jsme začali na svazu připravovat nový projekt na podporu nových klubů, brzy zveřejníme podmínky. Tak, jako u všech ostatních sportů, i my bojujeme s úbytkem základny, a proto tato podpora je pro nás životně důležitá. Základ je v práci s dětmi a do určité kategorie nejsou ani velké nároky na infrastrukturu – miniházená se hraje na malém hřišti v počtu 4+1 a například projekt školních lig je velmi populární. Nejbližší návaznost na tradiční kluby házené v regionu je Náchod a Jičín, kde máme dokonce Regionální házenkářské centrum, které má celou oblast na starosti a dokáže pomoci s nábory i metodikou pro začínající trenéry/učitele. Takže – není to nemožné.