Skalní okruh v Teplicích je opět otevřen. Sokolům se nevyvedlo hnízdění
.jpg)
Od 3. května je znovu otevřen celý okruh v Teplickém skalním městě. Ten byl dosud částečně uzavřen kvůli hnízdění sokola stěhovavého. Na dalších místech však pokračuje hnízdění zatím úspěšně.
„Ještě minulý týden v neděli, na konci dubna, jsme pozorovali, že vajíčka v hnízdě byly. Už ve čtvrtek 1. května však bylo vidět, že hnízdo nefunguje,“ upozorňuje zoolog Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko. Podle něj muselo dojít k predaci, tzn. že vajíčka sokolům z hnízda vybral nějaký větší pták, například výr. Po upozornění od strážců, že v hnízdě nefunguje všechno, jak má, jel sám hnízdo zkontrolovat.
Správa CHKO pak hned informovala Teplické skály o tom, že už není důvod pro uzavření skalního okruhu. „Je to tak, dáli nám hned vědět a my jsme okruh hned následující den, tedy 3. května, otevřeli,“ potvrdila Beata Radoňová z teplického Infocentra.
Návštěvníci mohou zatím zahlédnout v Teplických skalách rodičovský pár sokolů, který přišel o mláďata. Podle Petra Kafka se v takovém případě ptáci na lokalitě ještě nějakou dobu zdržují, mohou zůstat i celoročně, nebo odletět v krátkém čase jinam. „Pokud ptáci zahnízdí v obvyklý čas, což je zhruba v posledním březnovém týdnu a přijdou brzy o vajíčka, tak se dost často pokusí o náhradní snůšku. Takhle v květnu už je na to však pozdě,“ vysvětluje Petr Kafka.
Hnízdění letos, stejně jako v jiných letech, probíhá na více lokalitách, jejich přesné umístění však ochranáři nezveřejňují. „Těch hnízd je víc, ptáci jsou však ukrytí stranou od lidí, není důvod na ně upozorňovat. Maximálně se domluvíme s horolezci, pokud se jedná o oblast, která je lezení přístupná, aby tam nechodili,“ řekl Petr Kafka Našemu Broumovsku. Veřejnosti uzavřenou lokalitou tak nadále zůstává Frýdlantská vyhlídka na Ostaši, kde sokoli pravidelně hnízdí. „Tam je zatím hnízdo v pořádku,“ potvrdil Petr Kafka.
Celkově jsou na Broumovsku v jednom hnízdě už tři vylíhlá mláďata, dalších dvě hnízda jsou podle Petra Kafky v tuto chvíli opuštěná. Další mladí sokoli by se už brzy měli vylíhnout. „Trvá pak asi měsíc až 40 dnů, než jsou schopni hnízdo opustit, což je zhruba půlka června,“ uzavírá zoolog.
V loňském roce vyvedli sokoli na Broumovsku rekordní počet 14 mláďat.