Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
banner

Sokol je velice zranitelný druh

Michaela Plchová, foto archiv Správa CHKO Broumovsko

Úterý, 22. března 2022

Sokol je velice zranitelný druh

Skalní oblasti Broumovska jsou ideálním hnízdištěm pro sokola stěhovavého. V tuto chvíli je obsazeno už osm tradičních lokalit a první z nich – na Dědově vyhlídce na Ostaši – je uzavřena veřejnosti.

Začátek jara je obdobím, kdy sokoli, kteří se vracejí vyvést mladé na Broumovsko, obsazují své oblíbené lokality. Objevují se zde zhruba od konce února a v posledním březnovém týdnu snášejí vejce: Začíná tak období hnízdění v pravém slova smyslu.

Ochranáři ze Správy CHKO Broumovsko sledují všechny tradiční i další lokality, na něž se sokoli vracejí. „V tuto chvíli je na Broumovsku obsazeno 8 lokalit. Víme, že jeden ze sokolích párů se vrátil na tradiční hnízdiště v Teplických skalách v blízkosti Chrámových stěn, další tradiční lokalitou je Ostaš, kde už také jeden z párů zahnízdil. Během jara se situace ale ještě vyvíjí,“ vysvětluje Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko.

Sokol stěhovavý patří mezi kriticky ohrožené druhy. V důsledku lidské činnosti, a především používání pesticidů na polích, měl jako vrcholový predátor problémy s rozmnožováním a z naší krajiny zcela vymizel. „Zhruba od 50. až do 90. let se tu vyskytovali sokoli velice vzácně. Ukázalo se, že je to velmi zranitelný druh,“ říká Petr Kafka. V posledních letech jeho populace mírně stoupá, je to asi 120 hnízdících párů v České republice. Desetina z nich je právě v oblasti Broumovska, které je pro něj tolik atraktivní právě díky skalním oblastem. „Populace 120 párů je však stále velmi nízké číslo a dlouhodobě by nebyla stabilní, kdyby nebyla provázaná se sokoly z Polska, Německa a dalšími. Pořád je to velice zranitelný druh,“ vysvětluje Petr Kafka.

Někdy se sokolům nepodaří vyvést mláďata i přesto, že je hnízdiště chráněné před lidmi. „Například v loňském roce přiletěl do jednoho z hnízd den před vylíhnutím malých sokolů výr a všechny je roztrhal. Dalším takovým predátorem je kuna, jestřáb, i když to není tak časté,“ říká Petr Kafka. Na úspěšné vyvedení mláďat má vliv také počasí, deštivé a chladné dny sokolům moc neprospívají, zvláště když jsou mláďata velmi malá. Zásadním faktorem jsou také lidé, kteří se přiblíží příliš blízko k hnízdu. Potom hrozí, že rodiče svá mláďata opustí.

Z toho důvodu jsou hnízdící lokality uzavírány, zvláště tam, kde jsou nadměrné počty turistů. Od pátku 18. 3. platí například zákaz vstupu na Dědovu vyhlídku na Ostaši. V plánu je také každoroční uzávěra části okruhu Teplických skal. Zatím se neuvažuje o uzavírce oblasti Kočičího Hrádku, kde sokol hnízdil loni, ale letos se pár posunul právě na Horní Labyrint.

Mírný růst populace sokola je sice dobrou zprávou, respekt k jeho hnízdění je však nutný. Ochranáři se proto obrací na návštěvníky skalních oblastí s žádostí, aby se vyhýbali místům, jež jsou kvůli hnízdění uzavřená. Mohou to být i místa mimo turistické cesty, která jsou označená výstražnou páskou. Jak říká Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko, většina lidí však místní uzávěry přijímá s pochopením a jsou rádi, že se pro ochranu přírody něco dělá. Dobrá domluva je podle něj i s horolezeckou veřejností: „Myslím, že se v posledních letech podařilo navázat dobrou komunikaci a spolupráci mezi komunitou lezců a ochránců přírody,“ uzavírá.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)