Sokoli už zahnízdili na Ostaši a v Chrámových stěnách
.jpg)
Od 1. 4. začal platit zákaz vstupu do části Teplických skal v okolí Chrámových stěn. Od minulého týdne platí také zákaz vstupu na Ostaš. Do obou přírodních lokalit se po zimě vrátili sokoli.
Jako každým rokem se na Broumovsko vrátili sokoli. Kvůli jejich hnízdění vydala Správa CHKO Broumovska od 1. dubna zakázaný vstup na část turistického okruhu v Teplických skalách, konkrétně je nepřístupná oblast od skalního útvaru Chrámové stěny přes Malého chrámového náměstí až po skalní útvar Herynek. Úsekem vede modrá turistická značka.
Od středy 26. 3. je rovněž kvůli hnízdění sokola stěhovavého uzavřená část Ostaše, konkrétně od skalního útvaru Meteorologická (Dědova vyhlídka) až po Frýdlantskou vyhlídku. Konec zákazu vstupu bude v obou lokalitách oznámen podle úspěšnosti hnízdění.
Mimořádně úspěšný rok 2024
Loňský rok byl pro sokola na Broumovsku mimořádně úspěšný. Zahnízdilo zde sedm párů a vyvedli 14 mláďat. Jen dvě hnízdění úspěšná nebyla. Pro úspěšné vyvedení mláďat z hnízda potřebují sokoli hlavně klid. Nestavějí si hnízda, nejraději obsazují skalní výklenky či stará krkavčí hnízda. Pokud ptáky během péče o mláďata někdo vyruší, často už se do hnízda s vejci či mláďaty nevrátí. Na klidový režim v oblastech, kde sokoli hnízdí, tak dohlížejí strážci přírody.
Sokoli na Broumovsko přilétají na Broumovsko například z Jeseníků. „Podle kroužku se nám podařilo identifikovat jednu samici původem z Jeseníků. To je v posledních letech naprosto dominantní oblast, odkud se sokoli na Broumovsko vydávají. V Jeseníkách vloni sokoli vyvedli 42 mláďat,“ uvedl v loňské zprávě o hnízdění sokolů Petr Kafka ze Správy CHKO Broumovsko.
Za příznivých podmínek se sokol dožívá až dvaceti let. Od druhé poloviny minulého století se však jejich počet v krajině výrazně snížil, může za to především nešetrné zemědělství a množství užívaných pesticidů. V současnosti je v ČR registrováno okolo stovky párů, které si zaslouží naši ochranu.