V Heřmánkovicích se koná kosení orchidejové louky
V Javořích horách na okraji obce Heřmánkovice proběhne již podruhé kosení orchidejové louky, na níž roste vzácný vemeník dvoulistý. Na akci, která se koná ve dnech 12. až 17. července, jsou vítaní dobrovolníci s kosou či hráběmi z blízkého i vzdálenějšího okolí.
„Poté, co jsme se sem loni přestěhovali, prozkoumávali jsme okolí Heřmánkovic a zjistili, že zde těch orchidejí roste poměrně hodně. O louku se však nikdo nestaral a nám přišlo škoda, že by lokalita zanikla,“ vysvětluje obyvatel Heřmánkovic a organizátor akce Mirek Kutal.
První sečení zorganizoval spolu se svou ženou Petrou již v loňském roce, podpořit je přijeli dobrovolníci až z Karpat, kteří mají s kosením luk se vzácnými druhy zkušenosti. V letošním roce akci pořádají s podporou obce Heřmánkovice znovu a zvou všechny, kdo by se chtěli přidat. Předchozí zkušenosti s kosením nejsou nutné. „Budou tu lidé, kteří s kosami pracují a mohou lidem ukázat, jak kosu správně naklepat, aby správně sekala,“ upozorňuje Mirek Kutal s tím, že také v loňském roce se sekání zúčastnili začátečníci. Ideální je prý přijít v pátek odpoledne a na všem se domluvit.
Sečení bude probíhat v sobotu 13. a v neděli 14. července ráno mezi 6. a 10. hodinou. Lidé si mohou přinést vlastní kosy či si ji půjčit. Vítáni jsou také ti, kdo přijdou pomoci s hrabáním sena, kterého je z posekané louky opravdu hodně. „Pokud se někdo necítí na práci s kosou, určitě nám pomůže hrabání. Máme i nějaké hrábě navíc,“ dodává Kutal. Posekaná tráva se rozhrabává a převrací hned odpoledne, aby rychle uschla, a pak od pondělí do středy. „Vzhledem k tomu, že kosíme dobrovolnicky, ne v rámci nějakého projektu, posekáme tolik, kolik bude v našich silách,“ říká Mirek Kutal s tím, že loni posekali asi 0,6 hektaru.
Bez sekání zmizí
Louky s výskytem vzácných orchidejí, ale i dalších druhů, je nutné pravidelně ručně sekat. Pokud se nesečou, můžou začít převažovat silnější druhy jako jsou například třtiny a kopřivy a jiné a orchideje jako konkurenčně slabší druhy postupně vymizí. Dopad loňského kosení v Heřmánkovicích je letos znát. „Když jsem se byl letos podívat, našel jsem desítky, možná i stovky orchidejí. Je nutné brát v potaz, že orchideje mohou kvést v určitých cyklech, ale celkově si myslím, že louce prospělo, že se biomasa odebrala a celá se tím provzdušnila,“ upozorňuje Kutal s tím, že jde o opravdu pestrou louku. „Podle CHKO je tam evidovaný i vemeník zelenavý, ale ten jsme zatím nenašli. Vyskytuje se tu však i hodně krvavce, mateřídouška, kupy mravenišť, na nichž se drží zase další druhy,“ vypočítává a upozorňuje, že mraveniště se snaží obsekávat, aby je nezničili.
Takovýchto luk je na území CHKO Broumovsko více. „Jsou to louky, které v minulosti nebyly a v současnosti nejsou intenzivně zemědělsky využívány a umožňují tak přežití velmi citlivých druhů, kterými orchideje bezesporu jsou,“ říká botanička Markéta Pýchová za Správy CHKO Broumovsko. Řadu z nich přímo obstarává prostřednictvím smluvních zhotovitelů státní ochrana přírody, u řady se snaží vykomunikovat s hospodařícími subjekty vhodnou péči, o některé se však nestará nikdo.
Ze vzácných druhů přežívá na území CHKO na podhorských smilkových trávnících pětiprstka žežulník, na slunných jižních stráních na Machovsku roste vstavač mužský, na mezofilních loukách jsou to vemeníky dvoulisté a zelenavé a prstnatec Fuchsův, na vlhkých pcháčových loukách pak prstnatec májový. Množství orchidejí je k vidění také na loukách pod Hejšovinou.
Pozn.: Pokud se chcete k akci přidat a přispět k záchraně orchidejí, napište nejprve organizátorům. Více informací ZDE.