„Svátek bláznů“ čili masopust na Broumovsku
Do kraje se po dvouleté pauze vracejí masopustní průvody. Přinášíme přehled, kam vyrazit.
Stejně jako v minulosti, je i dnes masopust velice oblíben. Třídenní „svátek bláznů“, jak se mu také přezdívalo, předchází období těsně před Popeleční středou, kterou začíná křesťanský půst a jež tento rok vychází na 22. února. Kořeny masopustu sahají zřejmě až do předkřesťanské doby jako slovanská oslava konce zimy a nadcházejícího předjaří. Mezi tradiční masky, které v žádném masopustním průvodu nesmějí chybět, jsou medvěd, čert, medvědář, kominík, žebrák i žebračka, žid a muž. Postupně se do průvodů dostaly i další pohádkové postavy jako víly, vodníci, jezinky a další bytosti. To, že se masopustní průvody masek a zvyky dochovaly až do dnešní doby, je svým způsobem zázrak.
Přesto se v mnoha obcích masopust stále slaví, a to nejen na zvykově bohatší Moravě. Na Broumovsku je velmi populární například Božanovský masopust, který se koná 18. února, a to se vší parádou. Už v 11 hodin dopoledne začínají v hospodě vepřové hody spojené s ukázkou venkovské zabijačky a venkovním prodejem ovaru a prdelačky. Ke všeobecnému veselí hraje skupina Klapeto. Ve 14 hodin vyráží od hospody průvod masek skrze celou vesnici, v minulých letech ho vždy doprovázel vůz s koňmi, který vezl malé maškary. U jednotlivých stavení jsou také připravena zastavení s koláčky, chlebíčky a kořalkou. V 17 hodin pokračuje v hospodě obecní veselice s kapelou Slaveňáci a na 19 hodinu je naplánováno tradiční pohřbení basy. Na božanovský masopust se dostanete také z Broumova autobusem zdarma.
Ve stejný den se koná další masopustní rej s netypickým názvem Putování za švédským bubeníkem, jenž pořádá Jan Hamerský. Průvod má připomenout pověst o švédském bubeníkovi, který straší v křinickém lese od zimy roku 1647, kdy se pod polickou horou Hvězda střetla dvě hladová a zubožená vojska, císařské a švédské. Sraz masek je v 9 hodin na kostelním náměstí v Broumově, odkud průvod vyrazí za hudby a všeobecného veselí k restauraci Amerika v Křinicích. V 11 hodin tam proběhne vojenskými písněmi proložená přednáška Jana Tůmy z Muzea Náchodska o bitvě pod polickou horou, mladší účastníci si budou moci vyzkoušet, co obnášel výcvik a těžký život žoldnéřů. Teplé občerstvení nabídne restaurace Amerika, špekáčky a cokoli dobrého na oheň, nechť si vezmou masky sebou.
Do třetice se koná 18. února masopustní průvod v Adršpachu. Maškary tam mají sraz v 11 hodin u hasičárny a vítáni jsou všichni špásfóglové a kumpáni, kterým masky zajistí anonymitu při tropení lotrovin. Masopustní obchůzka obcí je naplánována od 11:30 až do 14 hodin, chybět nebude masopustní občerstvení. V 15 hodin se pak k všeobecnému veselí připojí také děti z Mateřské a Základní školy Adršpach, které si připravily kramářské písně.
Veselý masopustní průvod se den před Popeleční středou – 21. února – koná v Machovské Lhotě. Na Masopustní průvod masek zve 4. března obec Hejtmánkovice, která 11. března pořádá i Ostatkovou zábavu.