17. listopad: Modlitba pro Martu i Dopisy zpoza železné opony
Letošní 35. výročí Sametové revoluce připomenou na Broumovsku dvě akce – broumovská Modlitba pro Martu a setkání v Polici nad Metují spojené s projekcí dokumentu připomínající životní příběhy doby před rokem 1989.
Broumovská Modlitba pro Martu
Program v Broumově začne v 16 hodin na Kostelním náměstí před budovou gymnázia. Místní studenti pod vedením Evy Kroupové tady představí svůj projekt, reportážní sondu do dnů sametové revoluce. Zvukový dokument, ve kterém se studenti studenti zpovídají víc než 80 respondentů, vznikl ve spolupráci se zvukařkou Lucií Páchovou. „S nápadem přišla jedna ze studentek, Vendula Chládková. Využily jsme následně klášterní rezidence Lucie a možností potkávat se s ní u zvukových programů," vysvětluje Eva Kroupová. Dokument zde poběží ve zvukové smyčce od 16 do 17:30, takže si jej budou moci poslechnout i ti, kdo přijdou později.
O půl páté začne již tradiční program na Mírovém náměstí. Modlitbu pro Martu s kytarovým doprovodem zazpívají děti z broumovské ZUŠ. Broumovská firma Z-trade darovala na akci svíčky, pro účastníky bude na místě čaj i svařené víno.
Až do konce listopadu je na Mírovém náměstí ve výstavní síni Lokart tematická výstava plakátů studentů Slezské univerzity v Katowicích s názvem Svoboda. „Plakát má v dějinách polského umění a designu zvláštní postavení. V poválečném období, za sovětského režimu v Polsku, se rozvinul mimořádný a ve světě ojedinělý fenomén, známý jako polská plakátová škola, která se naprosto vymanila z tehdejšího socialistického realismu,“ píše se v textu k výstavě, se kterou polská univerzita oslovila kandidaturu Broumova na Evropské hlavní město kultury. Díky této spolupráci se můžeme těšit na další výstavy i na jaře a podzim roku 2025.
Z dopisů psaných za železnou oponou
Již po druhé proběhne vzpomínková akce k 17. listopadu také v Polici nad Metují. Pořádá ji Jeden svět v Polici nad Metují (spolek Julinka) ve spolupráci s městem a Muzeem papírových modelů. Akce začne v 17 hodin na polickém náměstí u kašny, kde bude možné zapálit svíčku a poslechnout i zazpívat si několik písní Karla Kryla. Poté se účastníci přesunou do výstavní síně v Zeleném domečku, kde je připravena projekce dokumentu Karla Strachoty 1989: Z dopisů psaných za železnou oponou.
Dokument vypráví příběh jedenadvacetiletého Petra z Pardubic, který poslouchá undergroundové kapely, čte samizdatové knihy, ve škole má problémy kvůli svým dlouhým vlasům. A sní o emigraci. Je totiž začátek roku 1989 a nic nenasvědčuje tomu, že by se v komunistickém Československu dočkal svobody. „Nedovedu si představit, že bych v tom policejním státě, kde o mém životě rozhoduje pořád někdo jiný, žil dál,“ píše rodičům v dopise, který hází do schránky chvíli před tím, než 7. února 1989 nasedá do vlaku mířícího do Paříže. Události Sametové revoluce pak sleduje jen zpoza hranic. Po projekci následuje krátká debata mezi účastníky. Vstupné je zdarma.