Adaptační programy v Ulitě
Broumovská Ulita otevřela tzv. adaptační programy pro ukrajinské děti a jejich rodiče.
V současné chvíli nabízí broumovská Ulita tři typy adaptačních programů pro ukrajinské děti. „Cílem těchto programů je, aby se příchozí adaptovali na místní prostředí. Ve chvíli, kdy se s nimi – a oni s námi – trochu seznámíme, odkazujeme je na běžné aktivity, které Ulita nabízí pro české děti,“ vysvětluje ředitel Ulity Miroslav Frömmel. S prvotním kontaktem pomáhají překladatelky.
Prvním typem adaptačních skupin jsou programy pro děti do 6 let věku v doprovodu dospělých. Ty se konají každé úterý dopoledne. Určeny jsou pro všechny děti od batolat po děti předškolního věku. Jedná se o tříhodinový dopolední program s různorodou náplní – od výtvarné, hudební až po pohybovou činnost.
V úterý odpoledne Ulita nabízí dvouhodinový adaptační program pro školní děti. Ty zde už mohou zůstat samy bez rodičů, ale pokud si netroufají, může s nimi zůstat i dospělý doprovod. Tento program je kombinován s výukou češtiny plus volnočasové aktivity. „Minulý týden šla například děvčata vyrábět ozdobné náramky a klukům jsem nabídl stavebnice, které používáme pro programy mechaniky a mechanotroniky. První hodinu však mají výuku češtiny,“ říká ředitel Frömmel. Výuku češtiny vede ukrajinská paní učitelka a výhodou je i velká interaktivní tabule, která pomáhá při výslovnosti specifických českých hlásek.
Jazyková bariéra může být na obou stranách, podle pana ředitele je třeba zároveň připravit české lektory na dorozumění se s ukrajinskými dětmi. Výhodu mají starší děti, některé už se bez problémů domluví anglicky, mohou tak komunikovat se svými vrstevníky. „Myslím, že angličtina bude počáteční komunikační jazyk a za nějakou dobu už se děti naučí česky a přejdou plynule do češtiny,“ říká ředitel Frömmel a dodává: „U malých dětí předpokládáme 4 až 6 týdnů, u těch starších 8 týdnů a začnou mluvit česky. To víte, děti to mají snazší. Budiž jim přáno!“
Ulita zároveň vydala seznam kroužků, kam mohou přijít děti na běžné aktivity – výtvarné kroužky, keramika, sochařská dílna, florbal, sportovní a pohybové hry… nabídka už je docela široká. „Je to všude, kde se lektoři zvládnou domluvit bez překladatele. Ke mně na florbal už chodí jeden chlapec z Ukrajiny. Oni tam tedy florbal moc nehrají, takže se musí naučit kompletní pravidla. Je to druháček a zvládáme to dobře,“ vysvětluje pan ředitel.
Do adaptačních programů se doposud zapojilo okolo třiceti lidí z Ukrajiny, kteří nyní žijí roztroušeně po Broumovsku. „Zájem o to určitě je, někteří lidé přicházejí a sami se ptají na aktivity v Ulitě. Vytiskli jsme proto také dvojjazyčné letáčky, aby tomu všichni rozuměli,“ upřesňuje ředitel Frömmel.
V úterý 5. dubna se otevřel zkušební provoz adaptační skupiny pro školkové děti. Ty v Česku nemohou nastoupit do školky, protože nemají všechna povinná očkování. Tato skupina bude fungovat denně, ve zkušebním týdnu od 7:30 do 13 hodin a přednostně je určena rodičům, kteří už mají v tuzemsku zaměstnání. „V dalším týdnu upravíme čas provozu podle potřeb pracujících rodičů, předpokládáme, že to bude od 7 do 16 hodin. Už první den nám přišlo 7 dětí,“ uzavírá zkušenosti po prvním dnu ředitel Frömmel.