Adršpach: Stavební uzávěra nám získá čas
.jpg)
Obec Adršpach schválila na dubnovém zastupitelstvu stavební uzávěru. Nikdo z majitelů pozemků, který dosud nemá stavební povolení, nesmí stavět až do přijetí nového územního plánu. Obec chce mezitím vypracovat nový územní plán č. 6 s regulačními prvky a vytvořit jasná pravidla pro další výstavbu. Nárůst investorů o obec přitom v posledních pěti letech vzrůstá. „Vnímáme, že zájem je velký. Od lidí, co chtějí prodávat cetky u skal až po společnosti, které chtějí na území obce investovat obrovské peníze,“ říká v rozhovoru pro Naše Broumovsko místostarosta obce Tomáš Dimter.
Co vás vedlo k rozhodnutí vyhlásit v obci stavební uzávěru a pracovat na novém územním plánu s regulačními prvky?
Poslední dva roky pozorujeme intenzivní zájem o investice do podnikatelských záměrů, které mohou výrazně ovlivnit podobu obce. Jde o žádosti o pozemky na poskytování služeb od prodeje reklamních předmětů až po budování nejrůznějších ubytovacích kapacit v katastru obce. Někdy mají podobu oficiálních žádostí, které procházejí zastupitelstvem obce Adršpach, jež usnesením rozhoduje, zda je podpoří, nebo nepodpoří. To je ale jen část projektů. Další část probíhá ve formě konzultací s vedením obce. Řekněme, že je to okolo dvaceti konzultací za rok. Uvědomili jsme si tedy, že obec by měla mít strategický dokument, na který se bude moct odkázat a jenž bude definovat možnosti rozvoje obce z hlediska výstavby.
Obec nemá žádný strategický dokument ke svému rozvoji?
Má, je to Strategický plán rozvoje obce Adršpach, který byl přijat na roky 2022 až 2032. Ten nám určuje, jakým směrem by se obec měla rozvíjet. Už v něm najdeme jisté regulační návrhy, ale strategický plán by bylo záhodno doplnit normativem výstavby. Je samozřejmě škoda, že takový normativ, který bývá standardní součástí základních dokumentů obce, zrovna u nás chybí. O tomto nedostatku jsme věděli a chystali se jej předložit v současném volebním období. K přijetí regulace jsme tedy na jedné straně zavázáni strategickým plánem, a na straně druhé jsme chtěli, aby obec měla v dalších letech jasně daný rozhodovací rámec nezávislý na osobních preferencích nebo osobních vazbách.
Cítíte velký tlak ze strany investorů?
Žádný tlak ve smyslu nátlaku nevnímáme. To, že někdo chce prosadit svůj podnikatelský zájem, je úplně v pořádku. Vítáme v podstatě každý záměr, který může pomoci rozvoji obce. Bude-li to rozvoj mírný, je to v pořádku. Bude-li to rozvoj, který má sílu devastovat vesnici, tak nikoli. V posledních letech můžeme sledovat negativní příklady měst a obcí, které regulativ neměly a kývly na podobné nabídky. Dnes vidíme, že z těch měst jsou polovinu roku města duchů s prázdnými nemovitostmi a polovinu roku tam probíhají divoké párty. To, co se před lety jevilo jako ideální cesta rozvoje turisticky přitažlivých lokalit, se nyní ukazuje jako obrovská chyba, která vyhání původní obyvatele. A my se z toho musíme poučit a hledat nástroje, jak jednu z nejúžasnějších přírodních lokalit zachovat pro budoucnost. Už v tuhle chvíli vidíme negativní stránku rozvoje obce bez regulace a nadměrné zatížení obce.
Dokázal byste nastínit, jaký rozvoj si tedy obec představuje?
Strategický plán říká, že to má být mírný a udržitelný rozvoj, který obec v rámci stávající infrastruktury unese. My víme, že pokud by se nám ze dne na den zvedla kapacita obce o sto procent obyvatel, tak to není mírné… V tuto chvíli jsme zahájili práce na územním plánu č. 6 a se spolupracujícími společnostmi definujeme konkrétní parametry. Na nás je, abychom reagovali na aktuální situaci s výhledem do budoucna a snažili se načrtnout možné směřování vývoje. Je zkrátka třeba být obezřetný.
Je stavební uzávěra nástrojem, který obce využívají často?
Je to legitimní nástroj, který pomáhá získat čas, trochu se nadechnout a redefinovat dané lokality. Samozřejmě ve spolupráci s dotčenými orgány jako je například Správa CHKO. Ale opakuji: jde o krátkodobé, přechodné řešení, na které navazuje změna územního plánu, a ta území reguluje v dlouhodobé perspektivě.
Umíte si představit, že by územní plán č. 6 někomu změnil status pozemku? Například ze stavebního zpět na travní porost?
Budu mluvit pouze za sebe, protože takovou možnost jsme v zastupitelstvu nediskutovali a čekáme na právní analýzy. Já osobně si však umím představit, že v krajním případě může dojít i k takovému kroku, pokud jej zákon umožňuje. V posledních letech dochází k tak turbulentním změnám v zájmu o atraktivní lokality, že je naší povinností poučit se z analogických případů a nedělat stejné chyby. Ale na druhou stranu bych změnu takového typu vnímal jako krajní a problematický zásah.
I to se však může stát. Potom náleží vlastníkovi pozemku náhrada.
Jednáme v mezích daných zákonem a téma náhrad je součástí legislativního rámce. Poskytnutí náhrady závisí na míře zásahu do vlastnického práva.
Jaké očekáváte reakce od majitelů pozemků, na které se v tuto chvíli vztahuje stavební uzávěra? Nebojíte se žalob?
My jednáme v nejlepším zájmu obce Adršpach a v souladu všech zastupitelů. Drtivá většina obyvatel si uvědomuje, že se jedná o precedens a je dobré mít jasně definovaný rámec pro novou výstavbu i do budoucna. To rozhodně bude ku prospěchu nejen pro investory, ale také obyvatele. A strach z žalob? Proto, že chceme dát obci a zastupitelům do rukou účinný nástroj pro řízení rozvoje s obce s ohledem na dlouhodobý horizont? Bude-li mít někdo pocit, že mu upíráme právo, nechť se soudí, ale neberte ani nám možnost opřít se o možnosti dané zákonem. Nicméně rozhodně dáváme přednost jednání před jakýmikoli výhrůžkami. Upřednostňujeme debaty, ve kterých si vyjasníme pozice a najdeme východiska. Je samozřejmě možné, že v některých případech bude hledání kompromisu nesmírně náročné. Toto riziko patří k podstatě věci. Zkrátka chceme vytvořit čitelná pravidla pro všechny.
Jak dlouho může trvat změna územního plánu?
Zhruba mezi rokem a dvěma. Záleží to také na vytíženosti zapojených úřadů, za které nemůžeme mluvit. Určitě to není v řádu měsíců.
Celé znění tiskové zprávy ke stavební uzávěře v Adršpachu ZDE.