Broumov od dubna zavede nový systém svozu tříděných odpadů od domu
.jpg)
S ohledem na avizované omezení skládkování komunálních odpadů město Broumov připravuje opatření, které sníží množství odpadů ukládaných na skládky a naopak zvýší objem recyklovatelného odpadu. Za vytříděné odpady město získává peníze od EKO KOMu (autorizovaná obalová společnost) na zlepšení systému nakládání s odpady.
Ochota občanů třídit a odnášet odpady na stanoviště je závislá na docházkové vzdálenosti, proto město zavádí "sběr odpadů od domu" ("door to door" – "DtD"), který již v jiných městech přinesl omezení přeplněnosti kontejnerů na stanovištích, větší pořádek, větší čistotu tříděných odpadů (na veřejné stanoviště se anonymně odloží cokoliv) a také zapojení více obyvatel do třídění. Sběr odpadů od domu je pohodlnější a snazší zvláště pak pro starší a nepohyblivé spoluobčany.
Systém sběru tříděných odpadů (plastů a papíru) od domu ("DtD") bude zahájen od 1. dubna 2018 po celém městě v rodinných domech a v některých bytových domech v ulicích – Alšova, Lidická, Kladská, Husova, Havlíčkova, třída Osvobození, Barvířské náměstí a v části ulice třída Soukenická. Všem, kterých se tato změna týká, byl dodán informační leták a svozový kalendář spolu se složenkou za platbu odpadů. Pokud se takto nestalo, můžete si informaci, zda se Vás změna týká, ověřit v seznamu ulic a mapě na webu města, v novém středisku Technických služeb města Broumov v Tyršově ulici čp. 52 (bývalé středisko VAK Náchod) nebo na odboru životního prostředí.
V bytových a panelových domech v ostatních částech města (zejména centrum města) bude sběr „DtD“ zaváděn postupně v následujících letech.
Pro organizaci svozu město využilo zkušenosti získané z pilotního projektu "Pytlový svoz tříděného plastu", který probíhal sedm měsíců v loňském roce ve vybraných rodinných a bytových domech. Z výsledků vyhodnocení pilotního projektu vyplynulo, že 68 % občanů považuje za dostačující četnost svozu komunálního odpadu 1x za dva týdny. V souladu s tímto názorem bude četnost svozu směsného komunálního odpadu v částech města, kde bude zaveden svoz tříděných odpadů DtD změněna z týdenního na 1x za dva týdny, svozový den s plasty bude 1x za dva týdny, svozový den s papírem bude 1x za měsíc, svoz bioodpadu zůstává beze změny 2x za týden v pondělí a ve čtvrtek od 27. března 2018 do 30. října 2018. Při příznivých klimatických podmínkách bude svoz bioodpadu prodloužen maximálně do 15. listopadu 2018. O této skutečnosti budete včas informováni prostřednictvím Broumovských novin a webu města. Svozový kalendář je k dispozici na webu města, v novém středisku Technických služeb města Broumov nebo na odboru životního prostředí.
Rozmístění a počet velkoobjemových kontejnerů na ulicích zůstane nezměněn. Město naopak připravuje na jaře na 20 stanovištích s tříděnými odpady zavedení třídění použitého potravinářského oleje (červené popelnice) a rozmístění dalších 5 kusů kontejnerů na kovy (v současné době jsou po městě rozmístěny 4 kontejnery na kovy na sídlištích a v centru města).
Zájemci, kterých se tato změna týká, si mohou od 19. března 2018 v Tyršově ulici č. p. 52, kontakt: tel. 739 527 542, e-mail: odpady@broumov-mesto.cz, v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin, ve čtvrtek od 8 do 14 hodin, na tříděné odpady zdarma pořídit pytle (žluté – plasty, modré - papír) nebo zdarma zapůjčit popelnice na papír, plasty, bioodpad. V případě zájmu o zapůjčení některých nádob na tříděný odpad se můžete přihlásit na www.broumov-mesto.cz v sekci úřad, dokumenty odboru životního prostředí, nebo ve středisku technických služeb v Tyršově ulici. Dále na tomto středisku získáte informace o svozu komunálních a tříděných odpadů, obdržíte vaky na bioodpad (malý vak 1 ks à 170 Kč, velký vak à 340 Kč), popelnice na plasty, papír a bioodpady (zdarma), pytle na tříděné odpady (zdarma), štítky na popelnice (zdarma), popelnice na směsný komunální odpad (v případě většího množství hygienických potřeb nebo popela), bílé pytle s logem firmy Marius Pedersen group na komunální odpad (slouží pro mimořádné případy, když je větší množství odpadu, cena 1 ks à 8,- Kč). Jiné (než tyto) pytle s odpadem nebudou svezeny.
V současnosti je jediným řešením, jak snížit množství odpadů na skládkách, poctivé třídění vyprodukovaného odpadu, který lze znovu využít jako surovinu. Recyklací se rovněž šetří i velké množství energie, která je potřeba při výrobě z přírodních surovin. Přesto ani recyklace není dokonalým řešením, protože nejlepší odpad je ten, který vůbec nevznikne.