Broumovské kostely zpět za oceánem
Nejen ukázat krásu a stavitelské umění barokní éry, ale také dokumentovat obnovu skupiny kostelů, kterou organizuje broumovská farnost. To si klade za cíl druhý díl putovní fotografické výstavy TEMPUS FUGIT, která se 19. října otevřela návštěvníkům Národního českého & slovenského muzea a knihovny (NCSML) v Cedar Rapids, v americkém státě Iowa. Odstartovala tak své turné po Spojených státech.
„Prezentace našich kostelů na mezinárodní úrovni je pro nás ctí a obrovským úspěchem. Fotografie jsou důležitým nástrojem pro šíření povědomí o našich kulturních památkách,“ uvedl farář Martin Lanži, děkan broumovské farnosti.
Výstavu, která je momentálně k vidění v centru největší a nejvýznamnější česko-slovenské organizace na území USA, podpořilo finančně také město Broumov, Meziměstí, obec Heřmánkovice, Křinice a Vernéřovice. I díky nim se teď česká historie dostává do širšího povědomí i za oceánem.
Přinesla půl milionu
První výstava fotografií TEMPUS FUGIT, jejichž autorem je bratislavský fotograf Dano Veselský s ženou Janou, vznikla v roce 2013 a podle Martina Lanžiho přinesla od té doby do kraje kolem půl milionu korun. „Mnohem důležitější jsou však kontakty, které od té doby děkanství má. Jako třeba opětovné setkání s generálním konzulem v Chicagu Jakubem Utěšeným nebo právě s představiteli NCSML,“ řekl.
Dlouholetý podporovatel obnovy broumovských kostelů, europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), k tomu dodal: „Je úžasné vidět, jak tato iniciativa otevírá dveře dalším mezinárodním spolupracím a pomáhá šířit kulturní dědictví Broumovska daleko za hranicemi České republiky.“
Výstava, která se zaměřuje na jedinečnou architekturu kostelů broumovské skupiny a její významnou roli v evropském kulturním dědictví, je putovní. Letošní itinerář je zatím v jednání. „Usiluje se o krajany v Texasu, díky ministru pro evropské záležitosti Martinu Dvořákovi jednáme o místech na západním pobřeží, zájem projevila slovenská misie v Chicagu,“ dodal farář Lanži.