Broumovsko hledá cesty k zelené energii
Celkem 23 obcí na Broumovsku je zapojeno do projektu, pomocí něhož budou postupně hledat možnosti, jak ušetřit energii či si vyrábět energii vlastní.
Vlny veder či další extrémní jevy podnebí zažíváme na vlastní kůži či vidíme ve zprávách z dalších částí Česka i zbytku planety. Státy po celém světě se snaží na jedné straně snižovat emise skleníkových plynů a na druhé straně se adaptovat na měnící se životní podmínky. Nejvíce lidmi produkovaných emisí pochází ze spalování fosilních paliv, tj. ropy, zemního plynu a uhlí, a proto je tolik pozornosti zaměřeno na transformaci energetiky. Kromě národních států se mohou do snah zapojit i občané, firmy i samosprávy.
Strategická rada regionu Broumovska spojila své síly s konzultační společností ENVIROS a v rámci celoevropské skupiny podobných organizací společně získaly grant z evropského programu LIFE. Podpořený projekt má za cíl rozvíjet zelenou transformaci šesti regionů v EU, jedním z nich je právě Broumovsko. Součástí projektu je příprava Plánu udržitelné energetiky Broumovska, organizace vzdělávacích akci pro veřejnost, firmy i zástupce obcí. Do projektu je zapojeno 23 obcí na Broumovsku, které budou postupně hledat možnosti, jak ušetřit energii, či vyrábět si energii vlastní, např. ze slunce.
Energetický plán spočívá v tom, že se zjistí, jak se v rámci Broumovska vyrábí a spotřebovává energie, jaké budovy vlastní jednotlivé obce a jaká opatření směřující k úspoře energií by se dala provést. Obvykle se jedná o zateplení domu či alespoň jeho částí, výměna vytápění např. za tepelné čerpadlo. Hledají se také vhodné střechy či jiné plochy, na kterých by se daly instalovat fotovoltaické panely. Energetičtí specialisté také hledají další možností rozvoje obnovitelných zdrojů z vody, větru, biomasy či geotermální energie.
Kromě snížení emisí skleníkových plynů přináší investice do zelených technologií i snížení emisí místního znečištění, snížení nákladů na energie a podporují zaměstnanost. Vedle obnovitelných zdrojů a úspor se projekt také bude dívat na možnosti, jak je možné pomoci s problémem energetické chudoby. Nezanedbatelnou součástí plánu jsou také opatření na adaptace na změnu klimatu, spočívající např. v investicích na uchování vody v krajině a v obcích, zelené střechy, různé druhy stínění nebo zvyšování dostupnosti vody na veřejných prostranstvích.
Vedle přípravy energetického plánu se také plánují vzdělávací akce, před létem se uskutečnily semináře pro obce a firmy o dotačních příležitostech, na příští rok se pak chystají setkání týkající se rozvoje fotovoltaiky, energetických úspor v domácnostech či zakládání komunitní energetiky. O těchto akcích budeme ještě informovat.