Broumovští speleologové zdokumentovali fenomén oblasti Kočičích skal
Ve středu 6. října 2021 jsme úspěšně ve výstavní síni LokArt v budově Café Herzog v Broumově zahájili výstavu „Kočičí skály a jejich pseudokrasový fenomén“. Realizátorem výstavy konané v rámci grantových aktivit zájmových složek měst Broumov a Nowa Ruda byla broumovská jeskyňářská skupina ZO Česká speleologická společnost 5-03 Broumov.
Rok po loňské výstavě konané ve stejném výstavním prostoru věnované 40. výročí speleologické činnosti na Broumovsku je námětem letošní výstavy představení výsledků ukončeného speleologického výzkumu, dokumentace a monitoringu v první ze zdejších pseudokrasových oblastí, v Kočičích skalách, uzavřeného monograficky pojatým souhrnným materiálem v rozsahu 88 stran textu a 28 samostatných příloh o popisné, fotografické a grafické části s plány jeskyní i geomorfologickými profily pseudokrasového terénu vypracovanými v měřítku 1:50.Z 16 výstavních panelů jsou tři ústřední panely věnované garanci výstavy a postavení Kočičích skal a jejich geografického postavení v rámci Broumovské vrchoviny, sedm panelů obsahuje ukázku samotné speleologické dokumentace pseudokrasových jeskyní, skalních bran a profilu skalním terénem, která je tím nejdůležitějším výstupem prováděných speleologických aktivit. Další dva panely jsou věnované formám geomonitoringu probíhajících v této skalní oblasti a výsledkům studií k získání dat o mezo- a mikroklimatu v jeskyních a terénu Kočičích skal. Fotodokumentace z průběhu prací v pseudokrasovém podzemí zaujímá další dva panely. Závěrečný panel pak představení speleologických materiálů uzavírá včetně uvedení citace odborných článků o Kočičích skalách. Jeden samostatný panel je pak ještě připomenutím, že probíhající rok 2021 je celosvětově vyhlášen za Mezinárodní rok jeskyní a krasu, jemuž je i speleologická výstava v Broumově připsána.
Vernisáž této výstavy za přítomnosti více jak tří desítek účastníků byla za garanční partnery zahájena ing. Jaroslavem Bitnarem, starostou města Broumova, a Bc. Lucií Rojkovičovou za pořádající Informační centrum v Broumově. Krátce promluvil i Oldřich Jenka, předseda ZO ČSS 5-03 Broumov, načež Jiří Kopecký ml. přečetl krátké úvodní prohlášení k otevírané výstavě. Následně pak Jiří Kopecký st., autor projektu výstavy, postupně představil zaměření a obsah všech jednotlivých panelů. Před nabídkou k individuální prohlídce pak odpověděl ještě na několik dotazů ke speleologické činnosti obecně i ke specifikům aktivit v samotných pseudokrasových terénech Kočičích skal. Před jednotlivými panely pak již volná diskuze pokračovala ještě o 18. hodině, kdy dotazům již odpovídalo více členů ZO ČSS.
Výstava bude přístupná až do 30. října, lze tedy předpokládat, že bude navštívena ještě řadou místních obyvatel i návštěvníků Broumova. Její návštěva je rovněž zařazena do programu česko-polského speleologického workshopu, který jako jedna z akcí již zmíněného grantu v Broumově proběhne 23. října jako diskuzní setkání profesionálních i amatérských řešitel problematik krasu, pseudokrasu i historického podzemí v české i polské části Sudetské horské oblasti.
Úspěšná vernisáž znovu prokázala, že obě v krátké době po sobě proběhlé speleologické výstavy jsou velmi vhodnou formou informování a propagace speleologických aktivit na veřejnosti. Tyto aktivity s velkým přínosem pro poznání a evidenci i velmi těžko dostupných částí přírodního prostředí místních skalních oblastí probíhají i ve značně přísném režimu pro činnosti v chráněných přírodních územích „bez možnosti sledování diváky“. Proto lze jen vítat, že při svých náročných a společensky přínosných a současně pro veřejnost i zajímavých aktivitách a jejich výsledcích jsou broumovští jeskyňáři ochotni se o ně podělit s místní veřejností. Vedle článků v Broumovských novinách a oblíbených přednášek s promítáním snímků z povrchu i podzemí rozsáhlých pseudokrasových terénů na Broumovsku se prokazuje, že velmi vhodnou formou kontaktu s veřejností je i pořádání výstav.