Česká spořitelna uzavírá svoji pobočku v Polici nad Metují
Ke dni 25. března končí předposlední „kamenná“ bankovní pobočka v Polici nad Metují. Zajímavostí je, že se nachází v architektonicky významné budově hronovského architekta Jindřicha Freiwalda. O jejím dalším využití se teprve jedná.
Česká spořitelna, která uzavírá svoji polickou pobočku, je již třetí bankou, která z města odchází. Již předtím ukončily svůj provoz pobočka Komerční banky a Monety. Hlavním důvodem je podle starosty města Jiřího Škopa aktuální filozofie bankovních domů investovat do rozvoje moderních bankovních aplikací a snižovat mzdové náklady na zaměstnance. „Zkusili jsme České spořitelně samozřejmě nabídnout snížení nájmu, ale bohužel to pro ně nebylo tím rozhodujícím faktorem,“ říká starosta Škop. Podle něj banka chápe, že stále existuje skupina obyvatel, která s mobilními aplikacemi nepracuje a nemá chytré telefony. Pro tuto skupinu obyvatel zůstává k dispozici kamenná pobočka v Broumově (ta je ovšem od 1. 3. 2023 bez pokladny), či Náchodě. Paradoxem je, že tuto skupinu tvoří často právě senioři, kteří nyní budou muset za svou bankou cestovat. Poslední pobočkou, kam lze zajít osobně, tak zůstává pobočka ČSOB na České poště. Po České spořitelně zůstane ve městě jen bankomat, podle starosty Škopa je ovšem otázkou, jak dlouho ho budou moci akceptovat s ohledem na budoucí využití budovy.
Konkrétní plán na další využití budovy město zatím nemá. „Jsme nakloněni oslovit nejprve architekty například formou lehké ideové soutěže, která by přinesla možné návrhy a ukázala, jaké tipy využití jsou vhodné pro tuto architekturu,“ představuje přístup města starosta Škop. Původní bankovní dům totiž neskýtá právě vhodné prostory například pro restauraci, či kavárnu. „Nebude to úplně lehké. Měli jsme však štěstí, že nám úvodní konzultaci nabídl architekt Aleš Krtička z Ateliéru Tsunami. Také on vnímá budovu jako hodnotnou architekturu ve městě,“ vysvětluje starosta Škop a dodává: „Nechceme udělat chybu, spěchat určitě nebudeme.“
Budovu bývalé Okresní hospodářské záložny navrhl hronovský rodák, architekt Jindřich Freiwald, žák slavného architekta Jana Kotěry. Na jeho kontě je řada bankovních i činžovních domů a divadel, to hronovské nevyjímaje. Je rovněž autorem pražské továrny Aero a budovy známého a dodnes funkčního kina Aero na pražském Žižkově.
Budova čp. 377 Okresní hospodářské záložny byla vystavěna v letech 1932-1933 na místě zbourané „Antošovy“ stodoly, která se nacházela na dvoře zadního traktu hostince „Hvězda“. Současně se zde nacházely i byty. V roce 1948 došlo ke sloučení všech stávajících finančních ústavů v Polici nad Metují: Městské spořitelny, Občanské záložny a Okresní hospodářské záložny v jeden celek – Městskou spořitelnu. V prostorách domu čp. 377 v průběhu času byly také různé obchody (např. oděvy, dětské prádlo, potraviny a lahůdky) a po dobu tří let zde sídlila městská knihovna. Posledním nájemcem po roce 2020 byla Česká spořitelna.