Chceme, aby mladí měli kde bydlet
.jpg)
Police nad Metují zná vítěze architektonické soutěže na výstavbu bytových domů. Dva nové bytové domy, které město postaví na Ostašské ulici, nabídnou 40 nových bytů.
Město Police nad Metují vyhlásilo na výstavbu bytových domů na Ostašské ulici architektonickou soutěž. Zúčastnily se jí čtyři ateliéry, výsledkem byly čtyři studie. Soutěž byla koncipována tak, že vybraná studie rovnou získá zakázku na projektovou dokumentaci ke stavebnímu povolení. „Vítězná studie vzešla z dílny architektů ateliéru XTOPIX. Návrh budeme veřejnosti samozřejmě prezentovat, ale až po jeho finalizaci. Vyžádali jsme si ještě dopracování některých detailů,“ prozradil starosta města Jiří Škop.
Podél Ostašské ulice v blízkosti čerpací stanice by měly vyrůst dva bytové domy, které nabídnou celkem 40 nových bytů o velikosti od 3+kk až po 1+kk. Jejich rozměry se pohybují od 66 do 32 m2. Návrh počítá také s vybudováním parkovacích míst a pracuje také se zelení a komunitní zahradou, což podle starosty zvyšuje kvalitu bydlení oproti jiným lokalitám. V těsné blízkosti bytových domů bude také Sportpark, jehož výstavbu město zahájilo právě v tomto týdnu.
„Odborná porota, tvořená převážně z architektů, vybrala tento návrh proto, že vyhovoval naší představě – chceme tam mít nájemní nebo možná družstevní bydlení. Každopádně jde o komunitní bydlení. Lidé se budou potkávat na pavlačích a budou si mnohem blíž, než když je v domě středová chodba a schodiště, kde se tak nepotkávají,“ vysvětluje starosta Škop.
Nájemní, nebo družstevní?
Město by rádo přihlásilo svůj projekt to státního programu Dostupné nájemní bydlení. Pokud by to vyšlo, byty by byly určitě nájemní a obohatily by tak městský bytový fond, ve hře je však i varianta družstevního bydlení.
„Chtěli bychom mít do podzimu stavební povolení. Do konce léta bychom chtěli mít projektovou dokumentaci ve stupni pro povolení záměru, což je díky novele stavebního zákona nyní o něco jednodušší. Do příštího jara bychom chtěli mít hotovou projektovou dokumentaci ve stupni pro provedení stavby, protože jsme na ni získali dotaci ve výši 3 milionů. V podmínce dotace je zhotovení prováděcí dokumentace do konce dubna příštího roku,“ říká starosta. Teprve poté může město požádat o zařazení do programu Dostupné nájemní bydlení. Pokud by se to nezdařilo, je vysoká pravděpodobnost, že byty budou družstevní.
Police má v současnosti okolo 150 městských nájemních bytů, čekací doba může být až tři roky. „Bytový fond není v příliš dobrém stavu a je především takovou záchytnou sítí pro sociálně slabé nebo pro rodiny v ohrožující situaci. Těm se snažíme vyjít vstříc,“ vysvětluje starosta Škop. Důvodem, proč chce město stavět nové byty, je především potřeba zadržet a přitáhnout mladé lidi do města. „Uvědomujeme si, že mnoho mladých lidí odchází z Police, protože tady nemá kde bydlet. Stávající městské byty jsou všechny nižšího standardu a potřebujeme mít i nové, moderní kvalitní byty, aby se tu mohli ubytovat začínající učitelé, zdravotní sestry… zkrátka profese, které v regionu potřebujeme. Zároveň chceme přitáhnout mladé lidi, aby se přistěhovali do Police. Není to zaměřeno jen na jednu skupinu obyvatel, proto bude nabídka bytů pestřejší,“ uzavírá starosta.