Dny evropského dědictví na Broumovsku
Společnost pro destinační management Broumovska zve místní i návštěvníky na Dny evropského dědictví, které se konají v první polovině září a jejichž tématem jsou letos staré cesty, železnice, mosty, putování našich předků, poutní místa, přírodní památky, zapomenutá řemesla. Ve dnech od 7. do 15. září 2024 budou moci návštěvníci na Broumovsku zavítat na místa, která jsou běžně nepřístupná, ale také místa, která stojí neprávem stranou hlavního zájmu.
Dny evropského dědictví probíhají v České republice již od roku 1991 a jejich smyslem je otevřít památky, které nejsou běžně přístupné a u těch, které jsou, nabídnout další speciální program, prohlídkovou trasu či jinou kulturní událost. Každoročně je kromě sakrálních, architektonických či archeologických památek, muzeí, knihoven, archivů, technických památek otevřená i spousta soukromých či veřejných budov. EHD probíhají pod záštitou Ministerstva kultury. Tento rok se do této celoevropské akce ve větším zapojí i Broumovsko.
Routes, networks, connections - Památky spojují svět
Tématem letošních Dnů jsou staré cesty, železnice, mosty, putování našich předků, poutní místa, přírodní památky, zapomenutá řemesla. Dny evropského dědictví by měly pomoci ukázat bolavá místa, ale také dobrou praxi, pomoci hledat spojení a možnosti, jak zapojit do obnovy památek, ochrany přírody nebo úspěšné záchrany malých i velkých památek místní obyvatele. Nabízí možnost ukázat studentům a mládeži jiný pohled na místa, kde žijí.
Téma poutnictví na Broumovsku má velmi dlouhou historii, kterou můžeme vztáhnout až k osidlování kraje benediktiny na Policku a na Broumovsku. Důležitým obdobím je také barokní doba, kdy zde vznikl v krátkém časovém rozmezí unikátní architektonický soubor barokních kostelů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferových. Díky tomu, že celé Broumovsko bylo spravováno klášterem můžeme dnes hovořit o barokní kulturní krajině. Dalším velmi důležitým milníkem je vědecké objevování přírodních krás a jejich zkoumání osobnostmi slavnými a neměně vzdělanými, jako byl Johann Wolfgang Goethe a jeho návštěva skalních měst. A neméně důležitým okamžikem je kandidatura Broumova na Evropské hlavní město kultury 2028 s vizí kreativního poutnictví.
Právě prolnutím těchto významných momentů - highlightů lze vnímat nabídku, kterou v regionu Broumovska pro Dny evropského dědictví zaštiťuje Společnost pro destinační management Broumovska.
Otevřené kostely, poutní a křížové cesty
V roce 2022 byly kostely Broumovská skupiny kostelů prohlášeny za národní kulturní památky. Tady na Broumovsku o nich pravděpodobně již každý slyšel. Někdo chodí i
denně okolo, někdo chodí na bohoslužby, někdo navštívil koncert, o návštěvnících z větší dálky to říci nelze. A tak v sobotu 14.9. budou kostely otevřeny a bude možné si prohlédnout interiéry, které nejednoho příchozího překvapí svojí velikostí, kterou u venkovských kostelů nečeká. Zároveň jsou v nabídce EHD zahrnuty i křížové cesty, které dodnes tvoří velmi důležité prvky v místní krajině. Celé Broumovsko je plné drobné sakrální architektury a Dny evropského dědictví chtějí upozornit alespoň na některé z nich, např. na křížovou cestu ve Stárkově nebo celý poutní areál v Ticháčkově lese u Suchého Dolu.
Velmi unikátní je ve všech směrech Křížový vrch v Dolním Adršpachu. Křížový vrch je přírodní památka malého skalního města, kde na vrchol vede křížová cesta, která je osazená litinovými plastikami. Z vrchu je nádherný výhled na adršpašské skalní město, ale také do celého kraje. A nejen pro tento výjimečný prvek připravil Národní geopark Broumovsko na sobotu 14.9. od 9 hodin komentovanou procházku z Adršpachu, přes Křížový vrch, kolem zádrží vody v krajině u Zdoňova až do zaniklé osady Libná.
Samozřejmě nejde vynechat samotný střed této barokní krajiny, klášter v Broumově. Ten přichystal na sobotu 7. a 14. září od 12 hodin lákavé prohlídky Od sklepa po půdu. Muzeum Broumovska, které sídlí také v klášteře, připravilo tři komentované prohlídky expozice a reprezentačních sálů, ve kterých sídlí. Prohlídky budou v úterý 10.9.2024 od 17 hodin, v pátek 13.9.2024 od 18 hodin a v sobotu 14.9.2024 od 16 hodin. Možnost komentované prohlídky nabízí po domluvě Muzeum Broumovska i školám.
Součástí Dnů bude také Muzeum Klášter s novou expozicí a bytem opata a Stará škola Dřevěnka v Polici nad Metují a v sobotu 14.9. také Muzeum železnice v Meziměstí.
Přírodní památky, národní parky a rezervace, památné stromy
Mimo hmotné i nehmotné dědictví letošní Dny připomínají také národní parky, rezervace a také památné stromy, kterých je na Broumovsku také dost a jsou svázány s místní historií. Ať to jsou Adršpašská lípa, Lípa na Krčmově, Vernéřovická lípa, alej do Šonova, nebo Lidmanova jabloň v Machovské Lhotě a spousta dalších. Ale to jsou pořád jednotlivosti, v tomto regionu je třeba mít na paměti, že celé Broumovsko je chráněná krajinná oblast a ochrana přírody je tu patrná na každém kroku.
A tak Dny evropského dědictví mohou být důvodem, proč se vydat právě na severovýchod Čech, do Broumovského výběžku a zažít tu boží klid.
Pro aktuální informace sledujte ehd.cz