Do Police nad Metují je svolána demonstrace o bezpečnosti ve městě - AKTUALIZOVÁNO
Svolavatel demonstrace oznámil nový termín konání - v sobotu 21. 9. ve 14 hodin na náměstí v Polici nad Metují. AKTUALIZACE 12. 9.: Svolavatel sobotní akci odvolal. Nový termín bude oznámen. Na sobotu 14. 9. od 14 hodin je náměstí do Police nad Metují svolána demonstrace, která chce upozornit na bezpečnostní situaci ve městě. Demonstraci svolal bývalý policista Štefan Bartók.
Spouštěcím momentem byla dopravní nehoda, která se odehrála na polickém sídlišti dne 17. 8. Účastníky nehody byl český a ukrajinský řidič, po nehodě došlo nejprve ke slovnímu, a poté i k fyzickému střetu mezi jejími účastníky. Do rvačky se následně zapojili i další občané a nehoda vyvrcholila zraněním jednoho ze zasahujících dopravních policistů. „Celou situaci řeší kriminální policie, žádné další oficiální informace nemám,“ řekl k incidentu starosta města Jiří Škop. Zhruba po týdnu od události začalo po internetu kolovat video Štefana Bartóka, kterým upozorňuje na zhoršenou bezpečnostní situaci ve městě.
Nemáme žádné signály
Bývalý policista Štefan Bartók, který pochází z Bezděkova nad Metují, pravidelně zveřejňuje na internetu svá videa. V minulosti se v nich vymezoval například proti Romům, velmi populární byl během vrcholící pandemie Covidu-19, kdy bojoval proti očkování. Jeho profil je možné najít na stránce Manipulatori.cz, který rozkrývá jeho tvrzení o chemtrails a útoku na Filozofickou fakultu. Podle webu Manipulatori.cz šíří proruskou propagandu a protivládní a protiukrajinskou rétoriku, polická demonstrace je toho důkazem. „Dostal jsem od něj na konci srpna email, kterým mě informoval o svolání demonstrace," říká starosta Škop a dodává: „Okamžitě jsme začali prošetřovat, zda je situace ve městě opravdu tak nebezpečná, jak on ve svém videu tvrdí.“ V emailu, který má redakce k dispozici, se píše, že občané jsou znepokojeni, bojí se agresivních ukrajinských obyvatel a mnozí z nich prý Štefana Bartóka oslovili, aby demonstraci svolal.
Od začátku války na Ukrajině se podle starosty počet ukrajinských obyvatel ve městě zvýšil, odhadem jich může v Polici nad Metují žít asi tři stovky. „Přesné číslo nemáme,“ říká starosta a dodává, že převážná většina z nich je zaměstnaná ve stavebnictví a výrobě. „Nemáme žádné signály, že by se zhoršovalo soužití mezi českými a ukrajinskými obyvateli, a to ani ve škole, kam ukrajinské děti chodí. Naopak vím, že české děti mají tendenci se o ty ukrajinské postarat,“ popisuje situaci. Starosta také připouští, že občas bývají ve městě problémy s rušením nočního klidu ze strany Ukrajinců a dále také s tříděním odpadu, neboť ukrajinští občané takový systém nemají zažitý. „Na druhou stranu podobné potíže bývají i s majoritou,“ říká starosta.
Posílení bezpečnostních složek
Město po incidentu domluvilo posílení dohledu prvosledových jednotek Police ČR na území města, posílení dohledu dopravní policie a zvýšení kontrol řidičů zaměřených na alkohol, drogy a maření úředního rozhodnutí (zákazy řízení). „Zároveň jsme naši městskou policii pověřili zvýšeným dohledem na inkriminovaných místech,“ upozornil starosta. Police nad Metují také na svém facebookovém profilu vyzvala občany k prověřování zpráv, které se k nim na internetu dostávají. „Také ve videu, které kolovalo o situaci ve městě, byly dezinformace. Například se v něm tvrdilo, že město na svých stránkách upozorňuje na nebezpečnou situaci ve městě. To samozřejmě nebyla pravda,“ upozorňuje starosta Škop na manipulování s veřejností.
Do situace se ihned zapojilo Ministerstvo vnitra ČR, které podobné incidenty sleduje, aby neeskalovalo napětí napříč společností. „Ozvali se mi sami z ministerstva a také z policejního prezídia z Prahy s nabídkou pomoci, neboť Bartókovu aktivitu zaznamenali,“ upozorňuje starosta.
Po krajských volbách se Police nad Metují chystá svolat setkání s občany, kde se o soužití s Ukrajinci bude mluvit. „Může přijít každý, kdo má nějaké obavy nebo ho něco trápí. Chceme, aby lidé o tom mohli mluvit nahlas,“ vysvětluje starosta. Setkání se zároveň zúčastní odborníci z ministerstva vnitra, policejního prezídia i regionální policie. „Pomůžou nám vyškolení facilitátoři, kteří umějí řídit vyhrocené situace,“ říká starosta s tím, že město vnímá, že je potřeba situaci zklidnit a dát na vědomí, že postihy dopadají stejně na ukrajinské občany jako na ty české. „Není pravda, že jsou beztrestní! Zákony se týkají všech,“ uzavírá starosta Škop.
O vyjádření jsme požádali také tiskovou mluvčí Ministerstva vnitra ČR, čekáme na odpověď. Článek budeme aktualizovat.