"Důvěra je pro naše životy klíčová," shodli se hosté šestého ročníku Broumovských diskusí
Ve čtvrtek 7. listopadu pokračovaly v broumovském klášteře 6. Broumovské diskuse na téma "Důvěra a porozumění". Dvoudenní konference nabídla setkání s dvanácti osobnostmi, jejichž diskusi si přišlo během obou dní vyslechnout více než šest set návštěvníků.
Čtvrteční, třetí konferenční panel, moderovaný Martinou Maškovou z Českého rozhlasu Plus, přivítal na pódiu sálu Dřevník spisovatelku Ivu Pekárkovou, boromejku a pedagožku Angeliku Pintířovou a psychoterapeutku a signatářku Charty 77 Věru Roubalovou Kostlánovou. Diskuse se točila kolem témat mezigenerační důvěry, důvěry v sebe sama a díky mnoha vstupům účastníků z řad auditoria také kolem otázek, jak překonávat nedůvěru a jak hledat cestu k porozumění mezi lidmi s rozdílnými názory.
Na život před rokem 1989 a s ním spojenou (ne)důvěru a strach zavzpomínala Věra Roubalová Kostlánová, která od mládí aktivně vystupovala proti bezpráví komunistického režimu: "Na důvěře byly založeny přátelské vztahy v disentu – toto období bylo tak zaplněné strachem, že důvěra byla to základní, díky čemu se to dalo přežít a co lidi mohlo spojovat... Důvěra je základ života, řekla bych..."
Řeholnice Angelika Pintířová, která pečovala o Václava Havla v závěru jeho života, mluvila mimo jiné o svých zkušenostech z výchovného ústavu v Křešíně na Pelhřimovsku, kde pracuje už třináct let. Právě na vzájemné důvěře je podle jejích slov postaven nejen život v řeholní komunitě. "Důvěra je poměrně křehká záležitost a ten, kdo důvěřuje, i ten, na koho je spolehnutí, jsou zranitelní... Důvěra není naivita, je potřeba najít zdravou rovnováhu, jak to říká Bible: Buďte prostí jako holubice, ale opatrní jako hadi," říká k tématu důvěry a porozumění.
Spisovatelka Iva Pekárková, která vydala na tři desítky knih a od roku 2005 žije v Londýně, do diskuse přispěla svými postřehy ze života překladatelky, tlumočnice a sociální pracovnice v prostředí etnických menšin: "Myslím, že pokud si chcete s někým skutečně porozumět,... je dobře v něm vidět jednotlivce a ne zástupce nějaké skupiny, ke které patří. To platí mezi lidmi z různých etnických skupin i pro mezigenerační porozumění... Člověk, se kterým zrovna jednáme, by pro nás v tom okamžiku měl být tím jediným a nejdůležitějším. V lásce to tak funguje. Tak proč ne v méně intimních vztazích?"
Odpoledne (a v pátek) konference pokračovala ještě doprovodným programem: workshopy se studenty, Komorní rozmluvou s břevnovsko-broumovským arciopatem Petrem Prokopem Siostrzonkem a dlouholetým ředitelem Nadace Via Jiřím Bártou, mší svatou v klášterním kostele sv. Vojtěcha a páteční komentovanou prohlídkou vybraných kostelů tzv. broumovské skupiny.
Statutárním partnerem konference je město Broumov, hlavními partnery jsou Raiffeisen Leasing, Jan Barta, Hobra-Školník, Pro rozvoj Broumovska, Královéhradecký kraj a Saargummi. Partnery konference jsou Centrum Walzel, Sekyra Foundation, Edumed, Nadace OSF, Nadační fond Josefa Luxe, Coca Cola – Česko a Slovensko a Martina Rosová. Generálním mediálním partnerem je Česká televize, hlavními mediálními partnery jsou Hospodářské noviny a Český rozhlas Plus. Mediálními partnery jsou naše.broumovsko.cz a Místní kultura.
Foto Jaroslav Winter