Hrozba sucha – pomůže zádrž vody v krajině?
Letos nám jaro opět připravilo periodu dní bez deště. Může být příjemné, když venku svítí slunce a my můžeme vyrazit na výlet pouze v triku s krátkým rukávem. Ale pro přírodu a zemědělce takové počasí bez srážek nemusí být přínosem.
Jak zmiňuje web www.ekolist.cz, na horách bylo v březnu podle údajů Českého hydrometeorologického ústavu třikrát méně sněhu než loni touto dobou. Na jižní Moravě dokonce desetkrát míň. Vypadá to, že sezonu opět startujeme s deficitem podzemní vody. Jak ukazují nejmodernější výzkumy, zádrž vody v krajině lze zvýšit nejlépe mnoha malými opatřeními v celé ploše povodí.
Na Broumovsku se tématu vody věnuje Maiwaldova akademie Vzdělávacího a kulturního centra Klášter Broumov ve spolupráci se spolkem Živá voda. Jsou vypracované studie proveditelnosti zádrže vody v krajině pro obec Křinice a Zdoňov, ve kterých je navrhnuto optimální řešení úprav. Tyto úpravy povedou k větší zádrži vody v krajině, a tak ji pomohou připravit na déletrvající sucha a přívalové deště.
"Pracujeme s tvorbou tůněk a mokřadů, poldrů, svejlů, zatravněním v místech eroze a údolnic, renaturací toků, navrhujeme nové výsadby zeleně v krajině působící jako větrolamy a biocentra s chladícím efektem podél polních cest a na nových mezích, které kopírují vrstevnice," říká koordinátorka projektu Šárka Vávrová z Maiwaldovy akademie a dodává: "Jde nám o obnovu vodního režimu krajiny. Je třeba v krajině zadržet každou kapku vody tak, aby co nejdéle v krajině zůstala a neodtekla rychle z území pryč."
Nyní probíhají monitorovací práce v katastru obce Heřmánkovice, při nichž jsou zmapovány existující meliorace, vodní toky, vodní prvky v krajině, prameny, historické vodní prvky, pokud jsou zjistitelné, a všechny skutečnosti ovlivňující vodní režim krajiny. Tato data jsou podkladem spolu s aktuálními i historickými leteckými snímky a mapami, aplikací QGIS, s výpočty pro navržení jednotlivých opatření.
Studie proveditelnosti zádrže vody pro obec Heřmánkovice by měla být hotova v první polovině září tohoto roku. Studie slouží k projednávání záměru s obcemi, vlastníky půdy, zemědělci a občany. Po projednání se zhotoví projekt, dle kterého se opatření mohou realizovat. Je možné zažádat stát o 100 % dotaci na realizaci.
Celý projekt má vypracovanou velice detailní metodiku, jak postupovat při tvorbě studií proveditelností. Inovace spočívá v komplexnosti a systémovosti, v možnosti rychlého plánování navrhovaných změn v souladu se státními postupy i cíli a díky tomu k možnosti rychlé realizace nápravy krajiny. Koncem června a v průběhu července, pokud to epidemický stav v ČR dovolí, proběhne v broumovském klášteře školení lokálních koordinátorů z celé ČR, kteří budou schopni poté sestavit tým, s nimž budou na svém území pod odborným dohledem tvořit studie proveditelnosti zádrže vody v krajině.