Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Jídlo je prostředkem dětí k získání pozornosti

Jídlo je prostředkem dětí k získání pozornosti

Text a foto: MAS Stolové hory; propagační článek

Pondělí, 9. září 2024

Jídlo je prostředkem dětí k získání pozornosti

Podle statistik se po roce 2030 počet dětí s nadváhou a obezitou v Česku přehoupne přes 30 procent. Jak tomu předcházet? A co dělat pro to, aby naše děti jedly zdravě a přiměřeně? “Jídlo je pro dítě nejjednodušší prostředkem k získání naší pozornosti. Ve třech letech si jeho prostřednictvím zároveň upevňuje svou pozici ve světě. Jedním z úkolů dospělých je si svou moc přiměřeným způsobem udržet,” říká nutriční specialistka Zdeňka Trummová, která bude o výživě našich dětí přednášet ve středu 11. září od 16:30 ve Velkém Poříčí. 

Zdeňko, necháte nás nahlédnout pod pokličku vašemu pojetí rodinné poradny Jedlík-nejedlík propojující výživu s výchovou?  

V rámci své dlouholeté praxe nutriční specialistky a zároveň pedagožky jsem začala prosazovat právě chápání výživy v propojení s výchovou. Zjistila jsem totiž, že ve velké většině případů výživu bez fungujících výchovných procesů v rodině nelze řešit. Lidé se v dnešní době již poměrně dobře orientují v mýtech a polopravdách spojených s oblastí výživy, citují mnohé výzkumem ověřené poznatky. Pokulhává ale to, jak vyvážené stravování zavést v rodině tak, aby se v ní uchytilo a dlouhodobě obstálo. Poradenství v mém podání tak zaujímá široký záběr klientů od nedostatečné skladby jídelníčku až po dítě, které nemá adekvátně vyplněný čas a jí, protože se nudí. Tam už je nutné zapojit do řešení situace celou rodinu, aby se mu její členové více věnovali.   

Podle statistik se po roce 2030 počet dětí s nadváhou a obezitou v ČR přehoupne přes 30 %. Jaké příčiny vedle skladby jídelníčku takový vývoj ovlivňují?   

Významnou roli hraje prostředí, ve kterém se běžně pohybujeme. Na trhu se objevuje nepřeberné množství průmyslově zpracovaných, vysokokalorických potravin a nápojů na bázi sladkého, slaného, tučného. Z hlediska rodiny si za obecnou příčinu troufám označit volné nastavení hranic. Rodiče se často zbavují vlastní odpovědnosti a přenášejí ji na děti. Nechat tříleté dítě rozhodovat o tom, co bude jíst, je neadekvátní. Rodiče ze svých potomků dělají malé dospělé v jídle i v nárocích na chování. Stravovací dovednosti je potřeba děti učit dlouhodobě. Současné děti jsou si odmalička vědomy, že nás, dospělé, mají skrze jídlo omotané kolem prstu. Jen si vzpomeňte, když miminko zabrečí, v tu ránu dostane mléko. Jídlo je pro dítě nejjednodušší prostředkem k získání naší pozornosti. Ve třech letech si jeho prostřednictvím zároveň upevňuje svou pozici ve světě. Jedním z úkolů dospělých je si svou moc přiměřeným způsobem udržet. 

Ve vaší poradně se zabýváte i tzv. nejedlíky. Můžete nám přiblížit, o jaké děti se jedná? 

Existuje mnoho důvodů, proč děti odmítají jíst. Někdy se jedná o běžná vývojová období, jindy je příčině zapotřebí věnovat větší pozornost. Na začátku typické situace vedoucí ke vzniku nejedlíka stojí starostlivý rodič, který nechce své dítě nechat hladové. Nabízí mu rozličné, i méně výživově hodnotné potraviny. Výběr se postupně zužuje jen na pár oblíbených jídel. Není ojedinělé, že se z malého nejedlíka stane dítě s obezitou, která vznikla právě v důsledku nevhodně nastavených hranic okolo stravování. 

Jakou roli v oblasti výživy sehrávají současné školy?  

I školy mohou svým přístupem k nebezpečným stravovacím návykům u dětí přispívat. Obecně obezitogenní prostředí nespočívá pouze v nabídce v supermarketech, odměna pro dítě v podobě bonbónu, čokolády a podobně číhá na každém druhém rohu, a to právě včetně školního prostředí. Děti přitom není potřeba odměňovat za výkony, zabíjí to jejich vnitřní motivaci. Existují lepší nástroje, jen je potřeba odvahy ke změně. Příkladem může být úprava školního řádu spočívající ve vyloučení všech sladkých cukrovinek ze všech možných příležitostí k jejich podání. Kde je vůle, tam je i cesta.  

 

Mgr. Zdeňka Trummová je nutriční poradkyně, lektorka výživy rodiny a koučka zdravého životního stylu Vystudovaná pedagožka se na poli výživy pohybuje od roku 2016. V současné době se věnuje především propojování výživy s výchovou, prevenci dětské obezity, dětského “nejedlictví” a osvětě udržitelnosti zdravého životního stylu v rodině.   

Seminář, který pořádá MAS Stolové hory pro laickou i odbornou veřejnost  se uskuteční ve velkém sále Úřadu městyse Velké Poříčí. Přihlašovat se můžete na www.map2school.cz.  

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)