Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Kam zmizel kostel na Janovičkách?

Kam zmizel kostel na Janovičkách?

Bára Fialová, foto archiv M. Škvrny

Čtvrtek, 28. listopadu 2024

Kam zmizel kostel na Janovičkách?

Povídá se, že ho odstřelila Československá armáda. Zlí jazykové tvrdí, že ho zbořili proto, že na stovky let staré trámy měl zálusk jeden z místních. Zkázu již neexistujícího kostela svatého Jana Křtitele na Janovičkách obestírají dohady a fámy. Ty se nyní v archivech snaží rozptýlit Milan Škvrna, který se věnuje historii Meziměstí. A prosí kohokoli, kdo má fotky nebo další informace o zmizelém současníkovi barokních broumovských kostelů, o spolupráci.

„Na místě dnes stojí dřevěný kříž a na něm stojí, že kostel neoprávněně odstřelila v roce 1958 Československá armáda. Ale to je pomluva. Byl zbourán až v 60. letech, existují doklady, že ještě v roce 1963 se tady zvonilo na zvon. Kam ten zmizel? Nevíme,“ vypráví Milan Škvrna, který informace hledá díky svým dobrým kontaktům i v nezpracovaných archivních fondech, kde před ním zřejmě nikdo nebyl.

„Demolice kostela byla projednána v radě a zasedání Místního národního výboru v Heřmánkovicích, kde poslanci s demolicí stoprocentně souhlasili. Mínění většiny obyvatelstva je kostel zbourat, pouze jedinci se vyjádřili pro opravu. V uvedené osadě má národní podnik Karosa Vysoké Mýto rekreační středisko. Závodní výbor Revolučního odborového hnutí podniku se vyjádřil pro zbourání kostela, neboť v takovém stavu dělá ostudu,“ napsali v srpnu 1960 členové Místního národního výboru v Heřmánkovicích na Ministerstvo školství a kultury žádost o odstranění kostela s tím, že kostel je v dezolátním stavu.

 

Pět, šest kamionů

Úřady následně rozhodly o zrušení památkové ochrany a demolici. „Stanovené podmínky k zrušení památkové ochrany ale nebyly nikdy naplněny,“ tvrdí s odkazem na prostudované materiály badatel Škvrna. Zbourat kostel bylo s největší pravděpodobností politické rozhodnutí. Ale komu mělo prospět?

„Zlí jazykové povídají, že tehdejšímu předsedovi Fejfarovi hodně šlo o trámy z toho kostela. Však to byly také trámy ze 17. století a muselo jich být pět, šest kamionů z celého kostela. Měly se odvézt na zámek do Náchoda, kde v té době sídlil podnik zabývající se opravou památek. Tam ale nikdy nedorazily a v archivech se nedochovaly žádné dokumenty. Stejně tak se neví, kdo demolici nakonec nařídil a provedl. Nikdo z výboru už nežije a potomci si to nepamatují,“ dodává.

 

Napůl dřevěný, napůl zděný

Kostel svatého Jana Křtitele byl unikátní tím, že byl zpola zděný a zpola dřevěný. Základní kámen ke stavbě položil v září 1672 opat Tomáš Sartorius, dřevo pro stavbu bylo tehdy údajně použito z přestavovaného kostela v Heřmánkovicích. Kostel stál v nadmořské výšce 644 metrů, po Hvězdě šlo o druhou nejvýše položenou budovu na Broumovsku. Ještě v roce 1858 byly kolem sakristie přistavěny čtyři opěrné pilíře, v roce 1884 bylo obnoveno zlacení věže. Při červnovém svátku patrona kostela byla každý rok sloužena velká mše opaty broumovského kláštera. Ve 30. letech 20. století byly v kostele slouženy každé nedělní odpoledne mše, které byly navštěvovány i věřícími ze sousedního Německa. Po druhé světové válce vyústila absence údržby a řádění vandalů v postupnou devastaci kostela. 

Muzeum Broumovska dnes opatruje některé části vnitřního zařízení kostela, jako například sochu svatého Josefa, která stávala vedle oltáře. Badatel Milan Škvrna však stále pátrá po dobových fotografiích a jakýchkoli informacích o kostele, jeho rozebrání, o místních varhanách, jejich výrobci a také zvonu, menším z původních dvou, který ještě v roce 1963 na kostele visel. „Větší zvon, to víme, byl zrekvírován už za první světové války,“ dodává.

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)