Kostel v Heřmánkovicích byl podpořen grantem Akademie věd ČR i programem ČSOB Pomáhá regionům
.jpg)
Dokumentační projekt Nástěnné malby Johanna Hausdorfa (1668-1743) na Broumovsku II připravený společně Ústavem dějin umění Akademie věd ČR a spolkem Omnium byl podpořen grantem Akademie věd ČR. Na záchranu fresky kostela Všech Svatých v Heřmánkovicích je také určena sbírka v rámci programu ČSOB Pomáhá regionům.
Součástí projektu Nástěnné malby Johanna Hausdorfa (1668-1743) na Broumovsku II je i mezinárodní konference pod patronací prof. Rostislava Šváchy Krajina a venkov v baroku, která je připravována v Horním Jiřetíně ve dnech 14. a 15. října 2016. Konference se účastní zástupci Royal Netherlandish Institute in Rome, Royal Netherlandish Institute in Rome, Slovenská akadémia vied, Bratislava, ÚDU AV ČR, FF UP Olomouc, MU Brno, FF UP Olomouc, FF UK Praha, FF UK Praha, Katolická teologická fakulta FF UK, Katolická teologická fakulta FF UK, Ústav pro dějiny umění FF UK Praha, Archiv UK Praha.
Organizátory konference jsou Katedra dějin umění FF UP Olomouc; Ústav pro dějiny umění FF UK Praha; Seminář dějin umění FF MU Brno; uměnovědné katedry univerzit v Opavě, Ostravě, Ústí nad Labem, Ústav dějin křesťanského umění KTF UK Praha; Katedra dějin umění a divadla, Sapienza Università di Roma.
"Rádi bychom za spolek Omnium poděkovali všem, kteří pomohli a přispěli v rámci programu ČSOB Pomáhá regionům na záchranu a obnovu fresky a krovu v heřmánkovickém kostele. Celková výše příspěvků, i když jde zatím o předběžný součet, je přes 35 tisíc korun. To nám společně s příspěvem od ČSOB umožní realizovat zamýšlený projekt. Dopad hlasování je o to vážnější, že podobná situace jako je v kostele v Heřmánkovicích se opakuje v menší nebo větší míře ve všech kostelech na Broumovsku, které mají falešnou dřevěnou klenbu. Velmi aktuální je to mj. v kostele sv. Markéty v Šonově. Chci ještě poděkovat obci Heřmánkovice za velkou pomoc a snahu o záchranu kostela, ale i přilehlého hřbitova či drobných sakrálních staveb na území obce," uvedl Jakub Děd ze spolku Omnium.
Foto archiv Omnium - Život památkám