Kostel ve Zdoňově má z poloviny hotovou střechu, problémem je statika
Podle pověsti začala stavět nejstarší kostel na Broumovsku kdysi dávno pohanská panna na místě dřevěného kostelíka. Po staletí pak lidé kostel Nejsvětější Trojice ve Zdoňově zvelebovali a opravovali, to minulé k němu ovšem moc laskavé nebylo. O záchranu sakrální stavby v havarijním stavu usiluje od roku 2021 spolek Trinitas, který na jeho podporu pořádá příští víkend každoroční Zdoňovský jarmark. Do opravy šindelové střechy zatím investoval 7 milionů, příští rok by měla být hotová.
.jpg)
Také schodiště čeká v letošním roce oprava.
Podle požadavků památkářů se jako střešní krytiny používá střešní šindel z modřínu. V současnosti je vyměněná část nad presbytářem, letos budeme pokračovat na hlavní lodi, letos by měly být hotové tři čtvrtiny. Příští rok by se měla dělat poslední část a pak budeme pokračovat v rámci střešních krytin v plechu,“ vysvětluje předsedkyně Trinitasu Lucie Hurdálková, že tyto opravy se budou týkat střešní báně a střechy nad vstupním portálem včetně hromosvodů.
Na Zdoňovský jarmark se můžete vypravit 2. srpna.
Podle Lucie Hurdálkové zatím nová střecha stála 7 milionů, které Trinitas nashromáždil z dotací Ministerstva kultury ČR, Královéhradeckého kraje, různých nadačních fondů a mnoha laskavých dárců na svém transparentním účtu. Každoročně pořádá neziskový spolek také Zdoňovský jarmark, jehož výtěžek putuje na opravy. Příští víkend, v sobotu 2. 8., si tak můžete u kostela opět užít soutěž o nejlepší buchtu, dílničky, stánky a také prohlídky kostela s výkladem o jeho současném stavu i historii původně gotické stavby, která se bez ohledu na pověsti začala psát v roce 1384.
Palčivý problém: statika
Dnešní renesanční podoba kostela je z období kolem roku 1600 a stavitelem byl nejspíše Carlo Valdami, autor několika zajímavých renesančních kostelů v podhůří Krkonoš, například v Dolní Olešnici. Pro většinu těchto kostelů je typická podstřešní lunetová římsa, která nechybí ani ve Zdoňově. Kostel Nejsvětější Trojice je jednolodní stavba s hranolovou věží před západním průčelím. Loď kostela i presbytář jsou zaklenuty takzvanou valenou klenbou, což je jeden z nejstarších a nejjednodušších typů kleneb používaný už od starověku. Interiér zdobí nepřehlédnutelná renesanční kamenná kazatelna.
Po obnovení střechy přijde na řadu fasáda, ale také řešení dalšího palčivého problému – a tím je statika objektu. „Dochází k sedání stavby velkou vahou, protože statické zajištění v minulosti nebylo vhodně aplikováno. Zároveň budeme řešit odvodnění celého areálu, abychom odklonili povrchovou a podzemní vodu,“ vysvětluje Lucie Hurdálková. Právě spodní voda způsobila také posun jednotlivých kamenných stupňů schodiště vedoucího do kostela. „Na nich lze vidět, že není vyřešené odvodnění celého kopce, ale také voda stékající ze střechy. Tady to je pak jediné místo, kudy se může dostat ven. I tyto schody se budou opravovat ještě letos,“ dodává.