Kraj podpořil zařazení barokní krajiny Broumovska na seznam světového dědictví
Rada Královéhradeckého kraje schválila předložení návrhu na zařazení barokní krajiny Broumovska a pevnosti Josefov na Indikativní seznam světového dědictví, který vede Ministerstvo kultury ČR. Tento krok je důležitým předstupněm pro případné zařazení na Seznam světového dědictví UNESCO.
„Pevnost Josefov a barokní krajina Broumovska jsou výjimečným kulturním a historickým dědictvím Královéhradeckého kraje. Zařazení těchto lokalit na indikativní seznam je důležitým krokem k jejich dalšímu zviditelnění a ochraně, stejně jako k posílení prestiže celého Královéhradeckého kraje,“ uvedl náměstek hejtmana pro regionální rozvoj, kulturu a cestovní ruch Jiří Štěpán.
Barokní krajina Broumovska ohraničená Javořími horami a Broumovskými stěnami je příkladem ojedinělého spojení lidské činnosti s přírodními prvky. Dominantními prvky tohoto území jsou barokní stavby – jedinečný soubor kostelů Kryštofa a Kiliána Ignáce Dientzenhoferů, mezi nimiž vyniká broumovský klášter. Tyto stavby byly pro svůj architektonický a historický význam prohlášeny za národní kulturní památky. Vzájemná propojenost přírodních prvků a dokladů lidského vývoje tvoří celek výjimečné světové hodnoty.
Návrh na zápis pevnosti Josefov kraj projednal s městem Jaroměř, které postupuje v úzké koordinaci s městem Terezín. Obě lokality představují unikátní technické památky a vrcholnou fázi bastionového pevnostního stavitelství. Spojují fortifikační, městskou i krajinnou architekturu s vodním a důlním inženýrstvím v dosud nerealizovaném rozsahu a míře propracovanosti.
Pevnost Josefov, postavená na konci 18. století na skalnatém návrší s opevněným soutokem tří řek, skrývá propracovaný systém dělostřeleckých a aprovizačních (zásobovacích) kasemat a jedny z nejrozsáhlejších podzemních prostor svého druhu v Evropě.