Lyžování v Teplicích nad Metují má zelenou. Teď ještě, aby byla zima
Město Teplice nad Metují prodloužilo o dalších 5 let pachtovní smlouvu na sjezdovku s Lesy ČR. Sjezdovka je však vzhledem k mírným zimám prodělečná a jejímu prodloužení předcházela debata na veřejném zastupitelstvu.
Na posledním, 18. veřejném zastupitelstvu v Teplicích nad Metují, které proběhlo 18. listopadu, se projednávalo prodloužení pachtovní smlouvy na sjezdovku s Lesy ČR. „Pokud by město nestihlo podepsat smlouvu ještě v listopadu, nemohlo by od ledna 2025 provozovat sjezdovku,“ vysvětluje starostka města Teplice nad Metují Věra Prokopová, proč svolala zastupitelstvo s jediným bodem programu. Zastupitelé ji závěrem pověřili uzavřením nové smlouvy, která se uzavírá na pět let a město ji může kdykoli vypovědět s tříměsíční výpovědní lhůtou. Pro prodloužení smlouvy hlasovali všichni přítomní zastupitelé, zdržel se zastupitel David Duda.
Jeden milion ročně minus
Až dosud si město pronajímalo sjezdovku za 7,20 haléřů na metr čtvereční, nová smlouva přichází s inflačním navýšením na 9 korun za metr čtvereční. Roční pronájem za necelé tři hektary sjezdovky (29 410 m2) tedy přijde město na 264 tisíc plus DPH. Vlastník pozemku má ještě nárok na roční kompenzační poplatek 41 tisíc korun za dočasné odnětí a nevyužívání lesního pozemku původnímu účelu. Odkoupení, nebo směna pozemku od Lesů ČR se jeví jako nevýhodné.
„Sjezdovka prodělává průměrně milion korun ročně,“ řekla starostka Prokopová. Její slova potvrzují čísla za sezónu 2023/2024 –celkové výdaje s investicemi byly 1 900 tisíc korun, bez investic 1 368 tisíc. „Letošní rok je také rokem, kdy město splatí poslední splátku bývalému majiteli panu Myškovi ve výši 244 tisíc korun,“ upřesnila starostka s tím, že za 30 dní provozu v poslední sezóně dokázala sjezdovka vydělat 652 tisíc korun. „To je více, než vydělala teplická sportovní hala za půl roku,“ řekla. Ztráta na sjezdovce za poslední sezónu byla 716 000 korun.
Město zároveň v letošním roce koupilo na úvěr novou rolbu v ceně 2 382 tisíc korun, a to i přesto, že ji původně mělo financovat z termínovaného vkladu. Toto rozhodnutí kritizoval mimo jiné zastupitel David Duda. „Jako zastupitel jsem proti tomu, aby se rolba, kterou jsme měli v rozpočtu, kupovala z půjčky. Původně se měla kupovat z termínovaného vkladu. Peníze jsme na ni měli,“ řekl Našemu Broumovsku. Jeho postoj podpořil také bývalý zastupitel a bývalý majitel sjezdovky Radek Myška, podle nějž je nákup nové rolby nehospodárný.
Stačí, když bude mrznout
Názory na to, zda financovat ztrátovou sjezdovku, se ve městě různí. Kriticky se k jejímu provozu staví zastupitel David Duda. Podle něj město nemá žádnou koncepci sjezdovky. „Sypeme do ní peníze, aniž bychom věděli, co bude dál,“ řekl Našemu Broumovsku. Bývalý zastupitel a bývalý majitel sjezdovky Radek Myška vyslovil na předchozím zastupitelstvu názor ještě radikálnější – podle něj je sjezdovka stále ztrátovější a sám za sebe by ji zavřel.
S tím však nesouhlasí starostka města. „Sjezdovka má za mě slušný potenciál, závisí na zimě. Nepotřebujeme ani sníh, stačí, když bude mrznout. Máme nová sněhová děla. Vnímáme ji zkrátka jako službu obyvatelstvu, stejně jako sportovní halu,“ říká. Upozorňuje také na to, že kromě místních obyvatel a víkendových návštěvníků ji využívají školy pro lyžařský výcvik. „Tam je to samozřejmě trochu problematické, zda se škola se svým termínem trefí do období, kde je zrovna sníh,“ vysvětluje. Stěžejní je pak sjezdovka pro místní lyžařský oddíl TJ Slavoj Teplice nad Metují, který ji využívá naplno. Připomeňme, že z něj vzešla letošní Mistryně republiky ve sjezdovém lyžování Hana Semeráková.
Za zachování sjezdovky jsou i místní sportovci. „Myslím, že názor většiny sportovců a lidí, kteří sportovní areály ve městě využívají, je jasný. Jsme rádi, že ve městě je nejen sjezdovka, ale také sportovní hala, fotbalové hřiště, koupaliště a další. Všechny je využívám ve svém volném čase po práci,“ říká například obyvatel Teplic Karel Kunart. Sportovní příležitosti pro něj byly jedním z důvodů, proč se do rodných Teplic nad Metují vrátil. „Moje rodina je z Teplic, a když jsem se rozhodoval, zda se do Teplic vrátím, tak to, že město má sjezdovku, koupaliště, halu atd. pro mě bylo velmi důležitým bodem v rozhodnutí, proč jít bydlet do Teplic,“ vysvětluje. Podle něj by město nadále mělo sportoviště ve městě podporovat, i když jsou třeba ztrátová. „Pro lidi je to hodně důležité a díky příjmu ze skal si to město může dovolit,“ uzavírá.