Machovský kříž opět září na hřebeni
Uražené rameno, rozpadající se reliéfy, hrozba zřícení. V takovém stavu byl ještě letos v červenci Machovský kříž, sakrální památka z roku 1859 na rozcestí pod Božanovským špičákem na hřebeni Broumovských stěn. Na konci listopadu, po čtyřech měsících v péči restaurátora, se kříž vrátil na své místo.
„Na kříži je kromě roku 1859 ještě letopočet 1886. Předpokládám, že v tom roce došlo k nějaké opravě. Od té doby byl ale kříž věkem poškozen, čepy byly tak zkorodované, že hrozilo jeho zřícení. Pískovec se rozpadal, navíc na kříž spadla větev a urazila jedno rameno, které bylo provizorně přidělané. Teď se to všechno udělalo pořádně,“ řekl starosta Machova Jiří Krtička, na jehož katastru se pískovcová plastika nachází. Rekonstrukce kříže stála městys 140 tisíc korun, větší část z této sumy by měla pokrýt dotace z Ministerstva zemědělství.
Pískovec, pigmenty a zlato
Kříž restauroval kamenosochař a restaurátor Tomáš Kučera z Rožmitálu. V létě s kolegy kříž rozebral na jednotlivé části a odvezl do depozitu v Rožmitále u Broumova. Bylo nutné vyměnit zkorodované čepy, které fixují celek kříže. Také doplnit chybějící hmotu pískovce v sochařských prvcích architektury. Například chybějící ruce a hruď Panny Marie ve středové části těla kříže. „To je klasický restaurátorský postup, kdy namíchám tmelící směs, základem je nadrcený pískovec. To se pak dobarvuje pigmenty a dotmelí. Obnova plátkovým zlatem drobných atributů a také písmo na kříži hnědou hlinkou,“ vysvětlil svůj pracovní postup absolvent Střední uměleckoprůmyslové školy sochařské a kamenické v Hořicích, který už kamenné památky na Broumovsku opravuje patnáct let. Například kříž nedaleko psího útulku u cyklostezky z Broumova do Otovic nebo spolupráce na restaurování Mariánského sloupu na Mírovém náměstí.
Je toho hodně
„Je toho pořád ještě hodně, co by tady na Broumovsku zasloužilo opravit,“ říká Tomáš Kučera. „Patnáct let už chodím v Hejtmánkovicích kolem sochy Panny Marie na šroubovicovém sloupu, ta je krásná a zasloužila by opravu. Nebo kříž v zatáčce na Pasách, podle literatury by to měl být nejstarší objekt na Broumovsku, či spoustu zajímavých soch pozapomenutých v krajině,“ dodává restaurátor.
Některé z malých sakrálních památek se nacházejí v majetku obcí, jako například Machovský kříž, jiné jsou v soukromých rukou. Ačkoli majitel vždy nějaký vklad učinit musí, vyplatí se spojit se s vedením obce, které má mnohdy přehled o různých dotačních titulech na opravu památek. Příkladem může být nedávná oprava kapličky v majetku rodiny Kantoríkových v Heřmánkovicích, o které jsme psali zde.