Modlitba pro Martu v Broumově
Město Broumov se připojí k oslavám 17. listopadu. Ty budou probíhat na Národní třídě v Praze a mnoha dalších městech po celé zemi.
Akce s názvem Modlitba pro Martu začíná na Mírovém náměstí v Broumově od 17 hodin. Pořádá ji Broumov 2028 ve spolupráci s městem Broumov a ZUŠ Broumov. „Oslovila nás organizace Korzo Národní s nápadem propojit kandidátská města na Evropské hlavní město kultury 2028,“ říká jedna z organizátorek Pavla Jenková a dodává: „Ráda bych pozvala všechny, aby přišli. V dnešní době je důležité ukázat, že svoboda a demokracie je pro nás důležitá.“ Jedním ze symbolů Sametové revoluce se stala píseň Marty Kubišové Modlitba pro Martu z roku 1968. Právě ta na Mírovém náměstí zazní v podání sólistky a učitelky zpěvu Michaely Vojtěchové, kterou doprovodí žáci a učitelé broumovské Základní umělecké školy. ZUŠ nacvičila Motlitbu pro Martu již v rámci přípravy na muzikál Zlatý šedesátý. Na náměstí budou k dispozici svíčky pro všechny příchozí a v plánu je vytvořit z nich velké srdce.
Úvodní slovo pronese starosta města Broumova Arnold Vodochodský. Jak připomíná, nejedná se jen o výročí Sametové revoluce, jde též o Mezinárodní den studentstva. Letos si připomeneme uplynutí 83 let od tragických událostí, k nimž došlo v Protektorátu Čechy a Morava v roce 1939 a 33 let od Sametové revoluce. „Je to hodně významný den pro nás všechny, protože nebýt Sametové revoluce, nemohli bychom dnes svobodně žít,“ upozorňuje starosta Vodochodský a dodává: „Co se týká pojmu svoboda a demokracie, je třeba si uvědomit, že Sametová revoluce ovlivnila životy nás všech. Dnes máme velký rozkol ve společnosti a lidé, kteří chodí na velké protivládní demonstrace, by si měli uvědomit, že mohou chodit demonstrovat právě díky tomu, že proběhl 17. listopad 1989. Myslím, že lidé na to často zapomínají,“ upozorňuje starosta Arnold Vodochodský.
Na Mírovém náměstí budou k dispozici teplé nápoje jako je čaj a svařák. V případě špatného počasí se akce přesune do sálu Informačního centra.