Na Broumovsku se konal vysokoškolský seminář v rámci projektu MONUMENTA VIVA
Jarní vysokoškolský seminář, první z řady připravovaných univerzitních aktivit soustředěných v rámci projektu MONUMENTA VIVA - univerzitní aktivity pro Broumovsko, se týden na konci dubna konal na Broumovsku.
.jpg)
Semináře se účastnili studenti a pedagogové z většiny českých vysokých škol a univerzit. Tvůrčí setkání přivedlo dohromady architekty, památkáře, dokumentátory, historiky umění, restaurátory, ekonomy a další specialisty.
Odbornými garanty přípravy a realizace semináře byly Ústav památkové péče FA ČVUT s prof. Václavem Girsou a Ing.arch. Tomášem Eflerem, Národní památkový ústav s Ing. Dagmar Michoinovou a partnerský Ústav dějin umění AV ČR s PhDr. Martinem Mádlem. Seminář byl připraven sdružením Omnium ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Broumově.
"Toto mezioborové setkání, při kterém přišly ke slovu nejen zápal, invence a znalosti účastníků, ale také exaktní technika včetně digitálních fotoaparátů, termokamer, třídimenzionálních laserových scannerů či geodetických měřicích stanic, bylo věnováno problematice barokních kostelů na Broumovsku. Seminář nebyl v žádném případě teoretický ani pojatý jako exkurze po památkách Broumovska. Studenti se věnovali po úvodních přednáškách v kostele sv. Anny ve Vižňově konkrétní práci, rozborům, dokumentaci, ikonografii nástropních maleb, popisu, zakreslování včetně využití moderních fotogrammetrických přístrojů v kostele Všech svatých v obci Heřmánkovice. Studenti zejména ekonomických oborů měli možnost vyzpovídat i představitele obcí na Broumovsku. Denní práce byly prezentovány v rámci studentského kolektivu při večerním sezení. Právě multioborovost účastníků byla velmi přínosná a zajímavá, především pak při mnohdy intenzivních vzájemných debatách. Zázemí a pomoc studentům nabídla i paní Jakobejl Keil z Nizozemska, která v sousedství kostela v Heřmánkovicích vlastní jednu z nejkrásnějších barokních far," komentoval průběh semináře Jakub Děd ze sdružení Omnium.
Seminář byl volně zakončen 26. dubna 2014 programem v kostele Všech svatých v Heřmánkovicích v rámci cyklu (Ne)tušené souvislosti Národního památkového ústavu. Komentované prohlídky kostela spojené s výkladem historie, barokního stavitelství, historických konstrukcí a ikonografický výklad byly v tomto kostele připraveny vůbec poprvé. Někteří účastníci semináře z řad studentů přijeli na Broumovsko opakovaně, další plánují účast na připravovaných akcích v rámci projektu MONUMENTA VIVA. To jenom potvrzuje původní předpoklady a záměry organizátorů o smysluplnosti podobných aktivit pro samotné Broumovsko.
Foto PhDr. Martin Mádl, Jakub Děd