Na svatou Annu připadají oslavy 770 let obce Vižňov
V sobotu 26. 7. proběhnou ve Vižňově oslavy 770 let. Celodenní program pro děti i dospělé připravil vižňovský Osadní výbor i Penzion Vižňov.
.jpg)
Kostel sv. Anny ve Vižňově.
„Líbilo se nám číslo 770 let, je to pro nás první velká akce, která je určená také lidem mimo Vižňov. Máme radost, že letos vyšla sobota přímo na svatou Annu, protože každý rok pořádáme Anenskou pouť, je to taková tradice,“ říká předsedkyně Osadního výboru Valérie Jágrová a upozorňuje, že poslední velká oslava proběhla před 20 lety k 750 letům. „Tehdy to bylo velké. Bydlelo tu mnohem více lidí, kromě osadního výboru tu fungoval také ženský spolek,“ říká.
Letošní oslavy budou celodenní a začínají už v 10 hodin ráno jarmarkem. „Pojali jsme to trochu historicky, půjčili jsme si z broumovského kláštera hezké stánky. Své výrobky tam budou prodávat lidé zde z okolí, kteří něco vyrábějí či pěstují,“ upozorňuje Valérie Jágrová. Návštěvníci si tak budou moc zakoupit zeleninu ze Zahrady Vižňov Martina Brandejse, mastičky a mýdla Terezy Archlebové z Meziměstí, kovářské výrobky ze Šonova a další lokální produkty.
U kostela otevřeme kavárnu u sv. Anny s výtečným pečivem od místních hospodyněk.
Dopolední program zahrnuje také šermířské vystoupení, střílení z luku pro děti i dospělé a hravé dílničky. Chybět nebude ani skákací hrad a cukrová vata. „Budeme mít také kavárnu u sv. Anny. Požádali jsme šikovné hospodyňky z Vižňova, které nám napečou. Jedna z nich dělá třeba skvělé a vyhlášené kremrole,“ prozrazuje Valérie Jágrová.
Hudba i humor
Kostel sv. Anny, v jehož okolí budou oslavy probíhat, se aktuálně opravuje. „Stáli jsme hodně o to, aby byl v průběhu oslav kostel otevřený. Domluvili jsme se, že kostel otevřeme jen na hodinu, předpokládám, že to bude mezi 16 a 17 hodinou a vstup bude na vlastní nebezpečí,“ říká Valérie Jágrová.
Odpoledne bude také patřit hudebním i humorným vystoupením – ve 14 hodin zahraje duo JaSa z Heřmánkovic, po něm přijde excelentní kouzelník Paul Merild a v 17 hodin budou mít návštěvníci skvělou příležitost užít si stand-up vystoupení komičky Lucie Jarkovské z populárního Dua docentky, jejíž rodina pochází z Vižňova. „Pro mě je to jeden z největších taháků celého dne,“ prozrazuje Valérie Jágrová. Od 19 hodin je pak naplánovaný koncert skupiny Mamut.
Po stopách rodu Walzelů
Na oslavy zve také Penzion Vižňov, který pro výročí 770 let připravil vlastní program. Vižňovský kronikář a bývalý pedagog Jan Souček zpracoval naučnou stezku Po stopách rodu Walzelů věnovanou historii rodu, který byl pro rozvoj Vižňova zásadní. „Cedule už jsou nainstalované – lidi si to budou procházet sami, všechno se dočtou. Budou k tomu mít připravené mapky, aby věděli, kde která informační cedule je,“ prozradil Našemu Broumovsku Jan Souček, jenž by do budoucna rád naučnou stezku o rodu Walzelů ještě rozšířil a přidal k ní informace o meziměstské části rodu, která se oddělila od té vižňovské. V sobotu bude pro návštěvníky k dispozici celkem 15 cedulí, jež budou umístěny na domech, které rodině patřily. „Stezka vede zhruba od poloviny Vižnova až pod les, jsou to asi dva kilometry. Na cedulích je historie jednotlivých domů, i nějaké historky a rodokmeny. Jedna z cedulí, věnovaná hrobce rodu Walzelů je na hřbitově,“ upozorňuje Jan Souček.
Návštěvníkům bude také otevřen Panský dům s expozicí starých fotografií a v 15 hodin bude v sále penzionu projekce dokumentů z různých vižňovských oslav. Na 17 hodinu pak pořadatelé naplánovali Slavnostní salvu na počest obětem všech válek a položení věnce u kostela sv. Anny. Salvu vystřelí Ostrostřelci z Police nad Metují.
Stručně z historie Vižňova
První písemná zmínka o Vižňově (dříve Vížňov i Višenov, německy Wiesen) je z roku 1255. Obec původně nebyla pod správou Benediktinského řádu, nýbrž patřila různým šlechticům, mimo jiné také pod panství pánů z Adršpachu. Pod správu a vlastnictví broumovského kláštera obec připadla až roku 1434. V roce 1355 zde byl postaven kostel U svaté matky Anny, který byl v letech 1723 až 1727 přestavěn Kryštofem Dientzenhoferem do barokní podoby a dnes je součástí Národní kulturní památky Skupina broumovských kostelů.
Obyvatelé Vižňova byli vždy hlavně zemědělci. V roce 1676 zde podle urbáře hospodařilo 29 sedláků a 22 domkářů, v 19. století byl Vižňov centrem obchodů s plátnem. Po jeho úpadku začalo obyvatelstvo odcházet do průmyslových oblastí za prací a do roku 1945 klesl počet obyvatel na 765. Rozkvět obce je spojován s rodem Walzelů. Dnes obec spadá pod správu města Meziměstí.