Naše Broumovsko na (mediální) mapě Evropy
Zpravodajský web Naše Broumovsko uspěl spolu s dalšími 24 projekty ve výzvě Local Media For Democracy, kterou vyhlásil Journalismfund Europe.
Journalismfund Europe (Evropský novinářský fond) vyhlásil v letošním roce unikátní výzvu na podporu lokálních médií a novinářských skupin. V druhém kole se do ní přihlásilo celkem 127 žadatelů z 22 zemí Evropy, z nichž nezávislá porota vybrala 25 projektů. Tato média mají navíc k dispozici mentoring na posílení svého dosahu a modelů financování, aby mohla lépe sloužit svým místním komunitám.
Podpora směřuje do různých koutů Evropy, přičemž počet vybraných médií a novinářských skupin nezáleží na velikosti státu, ale kvalitě návrhů: Bulharsko (1), Česko (3), Francie (2), Řecko (1), Lotyšsko (1), Litva (2), Polsko (6), Portugalsko (3), Rumunsko (3), Slovensko (1), Slovinsko (2) a Španělsko (1). Z Česka uspěl projekt Deníku Alarm, novinářská skupina Okraj a Naše Broumovsko.
Porota, jejíž identita je anonymní, vybrala iniciativy, které působí v tzv. zpravodajských pouštích a zaměřují se na místní komunity s cílem oživit lokální média. Porota vycházela mimo jiné z první srovnávací studie svého druhu o stavu zpravodajských pouští v EU, kterou vypracovalo Centrum pro pluralitu médií a svobodu médií (CMPF). Závěrečná studie bude zveřejněna počátkem příštího roku.
Naše Broumovsko se do výzvy přihlásilo s projektem Participativní žurnalistika pro periferie a budování komunity. Obsahem projektu je uspořádání série novinářských workshopů pro širokou veřejnost. Tato setkání se pod názvem Novinářský simulátor uskuteční v první polovině roku 2024 a budou otevřená všem, kdo mají zájem přinášet zajímavé informace z regionu a lokálních komunit. Workshopy proběhnou pod vedením mediálních odborníků a zkušených novinářů, záštitu nad projektem převzala vedoucí mediální katedry Masarykovy univerzity v Brně a odbornice na regionální média Lenka Waschková Císařová. Druhá linie projektu je zaměřena na posílení vazeb v regionu, zvláště mezi kulturními aktéry, pořadateli sportovních a společenských akcí a webem Naše Broumovsko.
Naše Broumovsko v projektu vyzdvihlo svoji vizi, kterou je posilovat hrdost obyvatel na region, v němž žijí a který – přesto, že je odlehlý a zatížený historickými událostmi – je plný aktivních lidí, kterým záleží na jeho rozvoji. Cílem projektu je tedy také posílit pozitivní mediální obraz Broumovska. Projekt Participativní žurnalistiky je zároveň jedním z původních projektů v bidbooku Broumova na Evropské hlavní město kultury, které se daří dále realizovat.
Více informací o obsahu a přihlášce do Novinářského simulátoru zveřejníme v lednu 2024, případně je zájemci naleznou v lednovém vydání Broumovských novin, Polického měsíčníku a Teplických ozvěn.
Představení celého projektu na stránkách Journalismfund Europe ZDE.