Naše Broumovsko znovu uspělo s lokálními tématy mezi evropskými médii
.png)
Naše Broumovsko se již podruhé zařadilo mezi evropská regionální a lokální média, která podpořil Journalismfund Europe, tentokrát v programu The Pluralistic Media for Democracy (PM4D).
„Máme samozřejmě velkou radost, že se nám podařilo již podruhé uspět. Konkurence je obrovská, letos se do výzvy přihlásilo 93 regionálních redakcí z 27 zemí z celé Evropy (nejen EU) a odborná porota vybrala 19 z nich. Z toho jen devět je z předloňské výzvy Local Media for Democracy. Takže je to úspěch a zároveň obrovská podpora pro naši práci,“ říká šéfredaktorka Našeho Broumovska Michaela Mašková.
Devatenáct médií pochází z Česka (1), Finska (1), Francie (2), Maďarska (2), Itálie (1), Lotyšska (1), Nizozemska (1), Polska (4), Portugalska (2), Rumunska (2), Slovinska (1) a Španělska (1). Celková částka rozdělená mezi projekty činila 599 520 EUR. Výzva pro lokální média má ještě druhé kolo, do něhož je možné se hlásit do 12. června.
„Porota vybrala výše uvedené projekty pro jejich relevanci, kvalitu obsahu a aktivit, řízení projektu, inovace a udržitelnost. To byly čtyři velmi důležité aspekty, které porota při výběru vítězů zohlednila. Kromě toho porota ocenila jejich schopnost prokázat dodržování základních novinářských zásad: založenost na faktech, přesnost, nezávislost, spravedlnost, nestrannost a odpovědnost. V neposlední řadě byl dalším pilířem pro konečné hodnocení dopad jednotlivých projektů na marginalizované publikum,“ uvedli porotci ve své zprávě.
Naše Broumovsko uspělo s novinářskou sérií s názvem The Stories of Overlooked People of the Czech-Polish Borderland (Příběhy přehlížených lidí na česko-polské hranici). Smyslem projektu je setkávání s dělníky, seniory a mladými lidí a přinášení jejich příběhů. Jde o skupiny, jejichž hlas nebývá veřejně příliš slyšet, a to nejen v pohraničí. „Uvědomujeme si, že je potřeba upozornit na problémy, s nimiž se v regionu potýkají, ale i na jejich životní příběhy a potřeby,“ doplňuje spoluautorka projektu Petra Kultová a upozorňuje, že projekt navazuje na loňský Simulátor žurnalistiky, z něhož vzešla skupina externích přispěvatelů. „Chceme je zapojit, aby si na vlastní kůži vyzkoušeli novinářskou práci v terénu a prohloubili profesní dovednosti, které si odnesli ze Simulátoru,“ dodává Kultová. Projekt potrvá 9 měsíců a na jeho konci se uskuteční veřejná debata s jeho účastníky, s veřejností a se zástupci měst a firem.
Nezávislá lokální, regionální či komunitní média jsou pro demokratickou společnost velmi důležitá. Jejich úkolem je přinášet pravdivé a nezkreslené informace, podle nichž se potom mohou lidé dobře rozhodovat. Z toho důvodu pokračuje Journalismfund Europe v podpoře lokálních médií, které pracují v tzv. news deserts, čili zpravodajských pouštích. Kromě finanční podpory pro jednotlivé projekty jde především o poradenství a řadu odborně zaměřených workshopů, jejichž cílem je posilovat stabilitu lokálních médií. Toto poradenství probíhá pod vedením odborníků z organizace International Media Suport.
Přehled vybraných redakcí s jejich projekty ZDE.