Novinkou Silvestra jsou tiché ohňostroje
Blíží se konec roku, ke kterému neodmyslitelně patří ohňostroj a rachejtle. Řada obcí v nedávných letech přijala vyhlášku zakazující používání zábavní pyrotechniky na svém území, i když na Silvestra dělají výjimku. Novinkou, která potvrzuje, že pyrotechnika pomalu vychází z módy, je tzv. tichý ohňostroj, který letos během silvestrovských oslav představí třeba město Trutnov.
„Tichý ohňostroj je založen především na vizuálním efektu. U tichých ohňostrojů nevzniká při výbuších na obloze vůbec žádný hluk a zvuk při výmetu je pouze tlumený. Efekty dosahují výšky maximálně 30 metrů, díky čemuž jsou ale narozdíl od běžných velkých ohňostrojů viditelné i při nízké oblačnosti,“ vysvětluje například web pyrosk.cz. Od loňského roku ho pořádají například v Plzni, novinkou bude letos v Trutnově, kde ho doplní oslavy dětská zážitková trasa, workshop, promítání nebo videomapping.
Zástupce vedoucí Správy CHKO Broumovsko Petr Kuna trend tichých ohňostrojů a všeobecně tišších oslav vítá. „Stresových vlivů na divokou přírodu celkově spíše přibývá, než že by jich ubývalo, takže čím méně hlučné pyrotechniky, tím lépe,“ vysvětluje Kuna a připomíná fakt, že kromě toho, že při hlučných ohňostrojích se divoká i domácí zvířata samozřejmě bojí, může hlasité bouchání také přerušit spánek přezimujících zvířat.
Žádné oficiální oslavy
Města na Broumovsku žádné oficiální ohňostrojové oslavy příchodu Nového roku nechystají, v Polici nad Metují však město společně s Klubem turistů pořádá tradiční Novoroční šmajd. „Je to taková malá procházka, chodí se k Čertovce, kde na děti čeká čert a lidi mají možnost si opéct špekáčky,“ vysvětluje starosta Jiří Škop.
Město Teplice nad Metují přijalo vyhlášky zakazující používání zábavní pyrotechniky, která ruší veřejný pořádek, v roce 2023. Letos aktualizovala stejnou vyhlášku i Police nad Metují. Od roku 2022 platí například také v Martínkovicích. „Samozřejmě když někdo slaví narozeniny a obejde si sousedy, že bude na zahradě střílet, tak s tím nemáme problém. Často to chodí oznámit i na obec. Pokud si soused nebude stěžovat a bude to v únosné míře, tak z toho nikdo nic nevyvodí,“ vysvětluje paní účetní z martínkovického úřadu. Přijetí vyhlášky obce zdůvodňují tím, že jim to přijde logické, když se nachází v Chráněné krajinné oblasti a snaží se brát ohled na přírodu a zvířata.
V Adršpachu sice zastupitelé pyrotechniku vyhláškou nezakázali, ale současné vedení bude opět apelovat na to, aby se lidé hlučných ohňostrojů zdrželi. „Pyrotechniku považuji za bizarní věc. I proto apelujeme na naše občany, aby byli laskaví k sobě, ke zvířatům a k přírodě a zdrželi se pyrotechniky,“ řekl místostarosta Tomáš Dimter.
Správa chráněné krajinné oblasti přitom má ze zákona možnost zakázat pyrotechniku plošně, vzhledem k tomu, že problém ošetřují obce podle svých potřeb, bylo by to podle Petra Kuny nadbytečné. „Naštěstí ty časy, kdy se střílely rachejtle na zamrzlé pískovně v Adršpachu, už jsou pryč, to bylo dost za hranou. V poslední době nemáme žádné podněty, že by lidé dělali ohňostroje někde na vyhlídkách ve volné krajině,“ uvádí a podotýká, že pyrotechnika není stresová jen pro zvířata, ale nedělá dobře i některým lidem.
Připomeňme ještě, že před koncem loňského roku Ministerstvo vnitra prostřednictvím obcí vyzvalo občany, aby omezili pyrotechniku vzhledem k tehdy nedávné střelbě na Filozofické fakultě v Praze. Faktem také zůstává, že v Česku dnes trvale žijí lidé, kteří mají válečnou zkušenost, a to včetně dětí.