Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Zprávy
  • Novinkou Silvestra jsou tiché ohňostroje

Novinkou Silvestra jsou tiché ohňostroje

Bára Fialová, foto Pixabay

Pondělí, 30. prosince 2024

Novinkou Silvestra jsou tiché ohňostroje

Blíží se konec roku, ke kterému neodmyslitelně patří ohňostroj a rachejtle. Řada obcí v nedávných letech přijala vyhlášku zakazující používání zábavní pyrotechniky na svém území, i když na Silvestra dělají výjimku. Novinkou, která potvrzuje, že pyrotechnika pomalu vychází z módy, je tzv. tichý ohňostroj, který letos během silvestrovských oslav představí třeba město Trutnov.

„Tichý ohňostroj je založen především na vizuálním efektu. U tichých ohňostrojů nevzniká při výbuších na obloze vůbec žádný hluk a zvuk při výmetu je pouze tlumený. Efekty dosahují výšky maximálně 30 metrů, díky čemuž jsou ale narozdíl od běžných velkých ohňostrojů viditelné i při nízké oblačnosti,“ vysvětluje například web pyrosk.cz. Od loňského roku ho pořádají například v Plzni, novinkou bude letos v Trutnově, kde ho doplní oslavy dětská zážitková trasa, workshop, promítání nebo videomapping.

Zástupce vedoucí Správy CHKO Broumovsko Petr Kuna trend tichých ohňostrojů a všeobecně tišších oslav vítá. „Stresových vlivů na divokou přírodu celkově spíše přibývá, než že by jich ubývalo, takže čím méně hlučné pyrotechniky, tím lépe,“ vysvětluje Kuna a připomíná fakt, že kromě toho, že při hlučných ohňostrojích se divoká i domácí zvířata samozřejmě bojí, může hlasité bouchání také přerušit spánek přezimujících zvířat.

 

Žádné oficiální oslavy

Města na Broumovsku žádné oficiální ohňostrojové oslavy příchodu Nového roku nechystají, v Polici nad Metují však město společně s Klubem turistů pořádá tradiční Novoroční šmajd. „Je to taková malá procházka, chodí se k Čertovce, kde na děti čeká čert a lidi mají možnost si opéct špekáčky,“ vysvětluje starosta Jiří Škop.

Město Teplice nad Metují přijalo vyhlášky zakazující používání zábavní pyrotechniky, která ruší veřejný pořádek, v roce 2023. Letos aktualizovala stejnou vyhlášku i Police nad Metují. Od roku 2022 platí například také v Martínkovicích. „Samozřejmě když někdo slaví narozeniny a obejde si sousedy, že bude na zahradě střílet, tak s tím nemáme problém. Často to chodí oznámit i na obec. Pokud si soused nebude stěžovat a bude to v únosné míře, tak z toho nikdo nic nevyvodí,“ vysvětluje paní účetní z martínkovického úřadu. Přijetí vyhlášky obce zdůvodňují tím, že jim to přijde logické, když se nachází v Chráněné krajinné oblasti a snaží se brát ohled na přírodu a zvířata.

V Adršpachu sice zastupitelé pyrotechniku vyhláškou nezakázali, ale současné vedení bude opět apelovat na to, aby se lidé hlučných ohňostrojů zdrželi. „Pyrotechniku považuji za bizarní věc. I proto apelujeme na naše občany, aby byli laskaví k sobě, ke zvířatům a k přírodě a zdrželi se pyrotechniky,“ řekl místostarosta Tomáš Dimter.

Správa chráněné krajinné oblasti přitom má ze zákona možnost zakázat pyrotechniku plošně, vzhledem k tomu, že problém ošetřují obce podle svých potřeb, bylo by to podle Petra Kuny nadbytečné. „Naštěstí ty časy, kdy se střílely rachejtle na zamrzlé pískovně v Adršpachu, už jsou pryč, to bylo dost za hranou. V poslední době nemáme žádné podněty, že by lidé dělali ohňostroje někde na vyhlídkách ve volné krajině,“ uvádí a podotýká, že pyrotechnika není stresová jen pro zvířata, ale nedělá dobře i některým lidem.

Připomeňme ještě, že před koncem loňského roku Ministerstvo vnitra prostřednictvím obcí vyzvalo občany, aby omezili pyrotechniku vzhledem k tehdy nedávné střelbě na Filozofické fakultě v Praze. Faktem také zůstává, že v Česku dnes trvale žijí lidé, kteří mají válečnou zkušenost, a to včetně dětí. 

 

Přidejte komentář:

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Pro odesláni musíte být přihlášeni
Přihlaste se: E-mail
Nebo se zaregistrujte

Diskuze k článku:

Diskuse zatím neobsahuje žádné příspěvky.
Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)