Nový česko-polský projekt bude mapovat Stěnavu
.jpg)
„Stěnava – řeka, která nezná hranic“. To je název nového projektu, který počátkem roku zahájila Strategická rada regionu Broumovsko ve spolupráci s polským partnerem Gminou Mieroszów. Projekt se týká adaptace krajiny na klimatickou změnu a jeho cílem bude zmapování a vytipování míst vhodných k realizaci opatření souvisejících se zádrží vody v horní části Stěnavy při česko-polské hranici. Na polské straně dojde k revitalizaci vodní nádrže. Projekt odstartoval v lednu 2025, skončí v prosinci 2027 a je spolufinancován Evropskou unií z programu Interreg Česko–Polsko. Celkové výdaje projektu budou 314 698,87 eur.
Řeka Stěnava pramení v polském pohoří Góry Wałbrzyskie, polsko-českou hranici překračuje u Golińsku nedaleko obce Starostín, protéká celým Broumovskem a znovu překračuje česko-polskou hranici u obcí Otovice a Tlumaczów. Polské a české obce tak sdílí nejen řeku a její povodí, ale také problémy související s probíhající klimatickou změnou. Ty se projevují zejména ve formě silných přívalových dešťů a následných povodní a dlouhých epizod sucha v letních měsících.
„Cílem projektu je identifikovat místa vhodná k realizaci protierozních a vodozádržných přírodě blízkých opatření v horní části toku při česko-polské hranici u Gminy Mieroszów a Meziměstí. Navrhovaná opatření budou mít pozitivní vliv na zpomalení případné povodňové vlny a současně zvýší schopnost krajiny zadržet vodu v celé ploše řešeného povodí. Nedostatek těchto prvků v krajině je dlouhodobý problém, jehož řešení by pomohlo zmírnit dopady klimatické změny na území Mieroszówska, Broumovska a Kladska,“ uvedl Jan Staroba ze Strategické rady regionu Broumovsko, která projekt realizuje.
Na polské straně hranice dojde kromě zmapování území také k rozsáhlé revitalizaci vodní nádrže do přírodě blízké podoby. Synergické řešení situace na obou stranách hranice zajistí vzájemnou provázanost navrhovaných opatření a jejich fungování v rámci územního celku.