Nový chodník na Bělské ulici vyjde na 13 milionů
Město Police nad Metují řeší, jak financovat stavbu nového chodníku ve městě, jehož cena vychází na 13 milionů a silnice je navíc krajská.
Police nad Metují chce vybudovat nový chodník v ulici Bělská (výjezd z Police směr Bělý). „Jedná se o krajskou silnici, na které nemáme chodník. Takže jsme se rozhodli, že ho tam dostavíme,“ říká starosta města Jiří Škop. V ulici vyrostlo v 90. letech několik bytových domů a dnes tam bydlí mladé rodiny s dětmi, a navíc zde bydlí už starší obyvatelstvo. Na silnici je tedy poměrně velký pohyb lidí a zároveň neustále vzrůstá počet aut, které tudy jezdí. Chodník však stále chybí. „Silnici hodně využívají lidé, kteří jedou do Machova do zaměstnání, neboť jim to asi přijde kratší než přes Bezděkov. Už jsme tu měli i petici občanů za vybudování chodníku. Je tu velký tlak na bezpečnost, což je namístě,“ vysvětluje starosta.
Město tedy zadalo projekt na vybudování chodníku a do veřejné soutěže zakázku. „Cena po vysoutěžení je téměř 13 milionů korun, a to za úsek o délce zhruba čtyř set metrů!“ upozorňuje starosta. Vybudování chodníku komplikuje a prodražuje nutnost komunikaci rozšířit, neboť nemá dostatečné šířkové parametry, aby byla komunikací třetí třídy. „Pokud tam není obruba, nic se neděje, ale pokud tam uděláme obrubu, zmenšíme prostor pro vyhýbání aut. To nám právě celý projekt značně prodražuje,“ říká starosta. V rámci budování chodníku musí také město oblast odvodnit, což cenu ještě zvedá.
„Chceme oslovit kraj, aby nám s tím pomohl. Jedná se o krajskou komunikaci, řešíme to za ně,“ řekl starosta. Město však vnímá nutnost chodník vybudovat a podařilo se mu prostřednictvím MAS Stolové hory už sehnat dotaci z Integrovaného operačního programu ve výši necelých dvou milionů korun. „Za to jsme rádi, ale v celkovém rozpočtu pořád zbývá hodně peněz k uhrazení. Třetina výdajů je však kvůli nutnosti komunikaci rozšířit a odvodnit,“ vypočítá starosta a dodává: „Budu doufat, že současné vedení kraje bude podobným projektům, které přinášejí větší bezpečnost do měst, nakloněno a podpoří nás.“
Náklady na realizace staveb se během posledního roku významně zvýšily. „Když vezmu, že za stejnou cenu jsme opravovali ulici K vodojemu, která je mnohem delší a my jsme zde vyřešili kompletně celou spodní stavbu včetně všech obrub a chodníků a nyní vyřešíme jeden chodník a odvodnění, tak je to neskutečné,“ říká starosta. Zároveň upozorňuje, že je třeba vybírat partnery tak, aby se město mohlo spolehnout, že firma zakázku provede perfektně a v domluveném termínu.