Naše Broumovsko Přejít na hlavní navigaci Přejít na změnu jazyka Přejít na přihlášení Přejít na vyhledávání
  • Domů
  • Zprávy
  • O Svátku zesnulých se zavzpomínalo i na spisovatelku Marii Stryjovou

O Svátku zesnulých se zavzpomínalo i na spisovatelku Marii Stryjovou

Eliška Hasmanová Pondělí, 10. listopadu 2014

V pondělí 3. listopadu 2014 uplynulo již 83 let od narození spisovatelky Marie Stryjové, která se na Broumovsko přistěhovala spolu s rodinou po druhé světové válce roku 1947 z ukrajinské Volyně, přesněji z vesnice Dembrovka, která patřila k české menšině. Zabydleli se v obci Božanov.

O Svátku zesnulých se zavzpomínalo i na spisovatelku Marii Stryjovou

Marie Stryjová, provdaná Lowensteinová, vystudovala na místním gymnáziu, kde maturovala roku 1951 a poté odešla studovat polonistiku na Filosofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. S tvorbou začala již na studiích. Psala eseje, verše pro děti a dospělé, autobiografické povídky, recenze a překládala z polštiny a ruštiny. Byla to na svou dobu bohužel ne příliš uznávaná autorka, kterou pro její osobitý styl psaní často redakce a nakladatelství odmítala. Za svého života se nedočkala uznání a její tři soubory povídek vyšly až posmrtně za pomoci manžela, historika Bedřicha Lowensteina, dcer Mariam a Šimony Lowensteinových a přátel. První z nich Nad rovinou byl soubor povídek z dob, kdy Marie žila na Volyni a během druhé světové války, která přinesla volyňským Čechům mnoho útrap. Dále pak byla vydána kniha Mlč a jako třetí, pro Marii nejcennější, Pokojík, který vypovídá o jejím životě v Praze po ukončení vysokoškolského studia. V její pozůstalosti pak stále zůstávají nedotčené dvě sbírky, vztahující se k životu na Broumovsku Kroupy, což je soubor povídek ze studií na místním gymnáziu a Měsíc, což je soubor básní pro dospělé. Tyto dvě sbírky jsou však stále uložené v Památníku národního písemnictví ve Starých Hradech a čekají na své vydání.

Bohužel, Marie se nemohla smířit s životním neúspěchem a zhoršujícím zdravotním stavem. Trpěla depresemi a pocitem, že jí svět nerozumí. Sama se tedy rozhodla skoncovat se svým životem ve svém pražském bytě 10. července 1977. Spisovatelka si přála být pochována v rodinném hrobě v Broumově.

Přestože ji potkal tak nešťastný osud, dnes se na ni vzpomíná jako na talentovanou spisovatelku, která si zaslouží naši pozornost a uznání. To projevil i broumovský Svaz českých žen, který právě na den narození Marie Stryjové uspořádal krátké setkání na městském hřbitově u autorčina hrobu. Ačkoliv vládlo sychravé počasí, členky se setkaly v hojném počtu kolem půl čtvrté hodiny a společně zavzpomínaly na spisovatelčin život a tvorbu, jako na významnou osobnost Broumovska, které si velmi vážíme.

Bohužel předsedkyně ČSŽ Broumova, paní Novotná, se nemohla zúčastnit odpoledního setkání, a tak položila věnec se stuhou ČSŽ Broumov již dopoledne. Paní Sedláková zarecitovala dvě krásné básně ukrajinského básníka Alexandra Gordona, které se sice nevztahovaly k době života Marie, ale k dnes aktuální situaci Ukrajiny. Zazněla báseň o modlitbě ke slunci, která navodila nostalgickou atmosféru podzimního odpoledne a propojila minulost, přítomnost i blízkou budoucnost. Členky poté zapálily svíčky. Na závěr proběhlo společné fotografování a poděkování všem zúčastněným za krásný projev úcty, ženě, která si ho právem zaslouží.

Zdroj www.broumov-mesto.cz

Tato část je určená k ochraně proti spam robotům. Vidíte-li tento text, vyplňte pole uvedené za otázkou. Tlačítko jsem robot ignorujte.
Kolik je dvě plus tři
Odebírejte náš newsletter
O portálu

Zpravodajský portál Naše Broumovsko, který vznikl v říjnu 2010, se zaměřuje na informovanost obyvatel broumovského regionu. Web poskytuje každodenní informační servis a kulturní, společenské, ekonomické či sportovní zprávy nejen z Broumovska, ale i z Královéhradeckého kraje.

Kontakt

Michaela Mašková, šéfredaktorka
Telefon: +420 734 257 512
Bára Fialová, 732 284 847, redakce
Email: redakce.nase@broumovsko.cz

Adresa redakce:
Klášterní 1, 550 01 Broumov (Google Mapy)