Obec chce zachránit kostel v Adršpachu
Kostel Povýšení svatého Kříže v Adršpachu chátrá, některé římsy už hrozí zřícením. Obec Adršpach se proto nedávno dohodla s církví, že kostel převezme do obecního majetku. Kostel chce opravit a zpřístupnit lidem pro kulturní akce, případně aktivity spjaté s duchovním rozvojem.
„Měli jsme dvě možnosti. Buď akceptovat stav věcí, upozorňovat na to, že kostel je majetkem církve, což by mělo za následek, že budova by nadále chátrala. Nebo jsme si mohli říct: pojďme se k tomu postavit čelem a pokusit se ho zachránit. Rozhodnutím zastupitelstva, podotýkám, že jednomyslným, jsme se rozhodli pro druhou z variant,“ vysvětluje místostarosta Tomáš Dimter, který si myslí, že kostel je vizitkou obyvatel každé obce.
„Kostel v Horním Adršpachu nepatří k architektonickým skvostům, ani jeho interiér nepředstavuje žádný zásadní přínos k sakrálnímu umění v republice. Ale je náš! Tady byli křtěni obyvatelé naší vsi, tady se ženili i vdávali, tady se konaly zádušní mše za sousedy, odtud vycházela procesí…,“ dodává místostarosta.
Hned se ozvali nadšenci
Kostel Povýšení svatého Kříže v Adršpachu byl postaven v letech 1827-1831 v klasicistním slohu. Původně měla věž kostela ještě báň. Varhany jsou od varhanáře Paula Noskeho z Broumova. Pozdně renesanční zvon svatý Ondřej je od broumovského zvonaře Andrese Hauptmanna z roku 1641. Kostel je chráněn coby kulturní památka České republiky.
Obec nyní musí podrobně zmapovat, v jakém je budova stavu a následně vytvořit plán péče, případně rekonstrukce. Podle místostarosty Dimtera je střecha včetně krovu v pořádku, její oprava proběhla před necelými dvaceti lety. Vnější fasáda je popadaná, římsy jsou poškozené, ale jak moc, to lze zatím jen odhadovat. „Co se interiéru týče, je nutné počkat na výsledek stavebně-historického průzkumu a posléze všechno naplánovat a rozfázovat. Jsme rádi, že jakmile se tato zpráva rozkřikla, okamžitě se ozvalo pár místních nadšenců, že pomohou s rekonstrukcí. Někdo umyje střechu, jiný pomůže při čištění okapů, další slíbil zednické práce,“ vypočítává Tomáš Dimter a dodává, že záměrem obce je, aby byl kostel pravidelně otevřený návštěvníkům i turistům, kteří by se zde také dozvěděli něco o jeho historii a významu pro Adršpach. „Současně chceme udržet jeho duchovní rozměr a alespoň o velkých svátcích bychom v něm rádi nechali sloužit mše,“ uzavírá místostarosta.